כתבת עריכה!תרסיס WD40 וניקוי/שימון כלי ירייה

 

מאת: גבי שטיינהרדט


תרסיס
WD-40 פותח עבור תעשיית החלל האמריקאית באמצע שנות החמישים וראשי התיבות של WD הם Water Displacement (דוחה מים), ניסוי מספר 40; וזאת כי הכימאי שניסה לפתח את המוצר הצליח לעשות זאת אחרי ארבעים ניסיונות. 

 

במשך שנים היו שמועות כי WD40 עשוי מנפט בתוספת חומצות מאכלות על מנת שיוכל לחדור ולהמיס חלודה בברגים שונים, ואכן המוצר עצמו ידוע כשייך לקטגורית שמני חדירה.  נוסחת המוצר סודית וחברת WD40 טוענת בפרוש כי אין נפט, חומצות או סיליקון במוצר.  תרסיס WD40 מנקה, משמן ומגן (Cleaning, Lubricating, Protecting) כמו מוצר CLP של Break-Free אבל הוא גם חודר (Penetrating) ולכן יש אלו הממליצים לא להשתמש בו בכלי ירייה משתי סיבות:

 

· גימורים מסוג הכחלה או השחמה של כלי הירי הם למעשה זן מתורבת של חלודה וכיוון ש-WD40 מסיר חלודה, הוא גם מסיר גימורים.  ישנם ציפוים שונים שעמידים בפני חומצות ולכן WD40 לא יפגע בהם.  יש לציין שחברת WD40 טוענת באופן מפורש כי התרסיס לא יפגע בגימורים.

· אין לשמן תחמושת עם WD40 בגלל תכונות החדירה של המוצר שיפגעו בפיקות וינטרלו אותם.

 

ניתן להשתמש בבטחה ב-WD40 על חלקים עשויים מפלדת אל-חלד כגון קנים לצורך ניקוי ושימון פנימי של קדח הקנה.  לחברת WD40 יש מוצר נוסף הנקרא Three-In-One שאינו תרסיס והוא בעל תכונות CLP אבל ללא תכונות חדירה או דחית מים.  מוצר זה יכול להתאים לשימון חלקים נעים בכלי ירייה אך אין התייחסות מפורשת כי המוצר מיועד לכך.  שמן Three-In-One הוא במקור שמן למכונות תפירה ומכסחות דשא.

 

לחברת WD40 יש קו מוצרים חדש הנקרא 3-IN-ONE Professional והוא מכיל תרסיסים מבוססים ליתיום או סיליקון אשר החברה טוענת כי הם מתאימים לכלי ירייה.

 

http://www.wd40.com

 

 

 

† חלקים מכתבה זו באדיבות WD40 ומקורות נוספים.

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003