טיפים וטריקים

 

ניתן להסיר חלודה ממשטחי מתכת של כלי ירייה, באמצעות חתיכת פליז (Brass) טבולה בשמן.  יש לשפשף בעדינות את האזור החלוד עם הפליז ולדאוג שהפליז יהיה משומן היטב כל הזמן.  בשיטה זו לא פוגעים בהשחמה או הכחלה.

 

קיימים שני סוגי רתע: ממשי ותפיסתי.  רתע ממשי נמדד בצורה מדעית והוא הכוח הפיזיקאלי המופעל על היורה בעת הירי.  רתע תפיסתי הוא כיצד היורה מפרש במוחו את רמת הרתע ומגדיר אותה לפי סולם מושגיו – חזק, קל, משמעותי, זניח וכדומה.  רתע תפיסתי באקדח מושפע ממבנה היד, צורת הקת, משקל האקדח, עוצמת האחיזה ורגישותו האישית של היורה לרתע ממשי.

 

Squib Rodקליע שתקוע בתוך קנה אקדח (לא רובה) אפשר להוציא עם פטיש קל במשקל עד מאה גרם (4 אונקיות לערך) ומוט מיוחד שנקרא באנגלית Squib Rod.  ללא חשיבות איפה נמצא הקליע בתוך הקנה, צריך לכבד את הכלל "קליע תקוע יוצא מאיפה שהוא נכנס".  לפיכך, מעמידים את הקנה על בלוק עץ קשה עם הלוע לכיוון למעלה.  מכניסים את המוט לתוך הלוע ועם הפטיש נותנים מכות מאד עדינות.  הקליע ישתחרר לאט וייפול החוצה דרך בית הבליעה. לכל קליבר יש מוט Squib Rod בקוטר המתאים לו.  אסור להשתמש במוט שיועד לקליבר מסוים עם קנה בקליבר אחר, כיוון שעלולים שאז לפגוע  בחירוץ הקנה או בכתר הקנה (שפת הלוע) והנזק יכול להיות רב.

 

סוקטץ-ברייטשיפור אמינות בהזנת תחמושת באקדח מתקיים כאשר כבש ההזנה של הקנה חלק ונקי.  ניתן ללטש בצורה יעילה ובטוחה את כבש ההזנה עם פיסת סוקטץ-ברייט ירוקה עד שהכבש מבריק לחלוטין כמו מראה.  כבש ההזנה צריך להיות יבש לחלוטין ולאחר הליטוש יש לייבשו ולנקותו עם פיסת צמר גפן טבולה באלכוהול.

 

 

קפיץ מחזירהחלפת קפיץ מחזיר באקדח חצי-אוטומטי הינה חלק מתחזוקה מונעת שוטפת.  קפיץ מחזיר חלש מאפשר מתן מכות חזקות ((Battering למחלק בעת תנועתו, ולכן בהתאם לסוג האקדח והתחמושת הנורית בו, מומלץ להחליף את הקפיץ המחזיר לאחר ירי של 2000 עד 5000 כדורים.  דרך נוספת לבדיקה היא ע"י השוואה - יורים רבים מחזיקים קפיץ חדש ומשווים אותו אל הקפיץ שנמצא בשימוש.   הקפיץ המחזיר שבשימוש ראוי להחלפה אם הוא נמוך בשתי כריכות מקפיץ מחזיר חדש.

 

 

מברשת שינייםצחצוח שיניים יכול לשפר את יכול הקליעה... אך לא באופן ישיר.  הירי בכל כלי הירייה מבוצע כיום בשתי ידיים, ובאקדח אף נעשה שימוש ביד החלשה.  על מנת לשפר את היכולת המוטורית העדינה ביד החלשה מומלץ לצחצח שיניים עם מברשת ידנית תוך אחיזתה ביד החלשה.  לאחר חודש השיפור ביכולת הירי ניכר ואף מפתיע.

 

 

פתקית צהובהתרגיל טוב לבדיקת מהירות ודיוק בקליעה נקרא 10*10*10.  מטרת התרגיל היא לכפות על היורה רמת ריכוז גבוהה, לעודד סחיטת הדק נכונה וליצור הבנה לקצב אש נכון.  תרגיל זה אשר כל יורה יכול לבצע בכל מטווח ללא אביזרים מיוחדים, מבוסס על ירי של עשרה כדורים למרחק עשרה מטרים בעשר שניות.  המטרה היא פתקית צבעונית (Post-It) כלשהי בגודל 7.5 ס"מ רבוע.  בהצלחה!

 

 

אוזניות מגןאוזניות להפחתת רעשים טובות יותר מאטמי אוזניים כיוון שגלי הקול נעים גם דרך עצמות הגולגולת אל תוך האוזן.  אוזניות מכסות את עצמות הראש ולכן הן בולמות יותר טוב את גלי הקול מאשר אטמים.  אולם, שיער וזרועות משקפי ירי יוצרים חרכים בין הקרקפת לאוזניות, דרכם חודרים גלי קול.  הפתרון הינו לשים אטמים וגם לחבוש אוזניות, מנהג שנהיה נפוץ יותר ויותר ונקרא באנגלית Double-Up.

 

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003