כתבה מקורית!תופעת "רתיעת הירי"

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

ה-Flinch ("רתיעת ירי") היא למעשה מערך תופעות רתיעה אותן חווה היורה לפני רגע הירי.

רגע הירי מאופיין בגורמים לא נעימים כמו רעש, רשף ורתע.  כאשר היורה מתכונן לירות הוא מכין את גופו לקראת אותו רגע.  אם היורה מתרכז ברגע הירי אזי הוא גם צופה לבואם של אותם גורמים לא נעימים, וכתוצאה מהידיעה מה הולך לקרות לו הוא מכין עצמו להתמודדות עם המצב.

 

בדרך כלל תופעת "רתיעת ירי" באה לידי ביטוי במספר היבטי גוף שהבולטים בה הם:

1.      עצימת עיניים

2.      משיכת הדק חזקה מדי

3.      הטית או סיבוב ראש

4.      אחיזה נוקשה ורעידות

5.      לחיצה חזקה מאד על הקת בעת הירי.

 

הדבר המעניין הוא כי מרבית האנשים לא חווים "רתיעת ירי" בכדור השני והשלישי כי אם בראשון.  זאת מכיוון שבשלב זה הפחד הופרך וזמנית הוא כבר לא בתודעה.  עם חלוף זמן ובפעם הבאה שהוא מתכונן לירות, היורה חוזר וחושב על הגורמים הלא נעימים שמחכים לו וכך גם חוזרת לה תופעת "רתיעת ירי".

 

התופעות המלוות את הירי (רעש, רשף ורתע) נתפסות במוח היורה הלא מתורגל כמצב סכנה ובהתאם לכך גופו מגיב בצורה לא רצונית בכדי לגונן על עצמו.  הסיבה שניתן למנוע את "רתיעת ירי" היא בגלל שכל מערך התגובה הזה נעשה ע"י החלק המודע של המוח.  לתת-מודע אין חלק ביצירת "רתיעת ירי.

 

השלבים הנפוצים להתמודדות עם תופעת "רתיעת ירי" הן:

1.     ירי ממשענת שק חול.

2.     היורה מתרכז בשנייה שאחרי הירי, על שמירת תמונת כוונות ואחיזה נכונה.

3.     היורה קודם מתרכז להחזיק את עיניו פקוחות בלי למצמץ בכלל, ואח"כ הוא מתרכז בשנייה שאחרי הירי, על שמירת תמונת כוונות ואחיזה נכונה.

 

בכל אחד מהשלבים האלו היורה צריך להתעלם מפעולת הירי עצמה ולהתרכז בשלבים שלפני ואחרי. סחיטת ההדק נעשית אוטומטית.  למעשה היורה מתרכז בכל הגורמים בפעולת הירי חוץ מהירי עצמו ומה שמתלווה אליו.

לסיכום, באמצעות תרגול ניתן למנוע "רתיעת ירי".  היורה פשוט צריך לשכנע את עצמו כי כל חווית הירי הינה בטוחה.

 

הערות ותגובות

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003