כתבת עריכה!תחמושת עתירת לחצים

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

ארגון התקינה

ארגון יצרני התחמושת והנשק קל האמריקאי נקרא SAMMI, והוא מונה בין חבריו את היצרנים הגדולים בעולם.  ארגון זה מהווה למעשה מכון תקינה וגוף מייעץ עבור מכון התקנים האמריקאי, ANSI, בכל מה שקשור לפיתוח תקני איכות ובטיחות עבור נשק קל ותחמושת.  SAMMI קובעים בהתייחס לתחמושת עבור אקדחים, את כל תכונות התחמיש החל מגודלו ועד הלחץ שהוא יוצר בבית הבליעה בעת הירי.  הלחץ הנוצר בבית הבליעה נמדד בערכים של ליברות לאינטש רבוע, ומצוין בסימול PSI שהוא ראשי תיבות של Pounds Square Inch.  לכל קליבר יש ערך שהוגדר ע"י SAMMI עבור רמת הלחץ שיוצר תחמיש זה בבית הבליעה, ולדוגמה, הלחץ המקסימאלי עבור תחמיש 9 מ"מ רגיל הוא 35,000 PSI.  עם הזמן נקבעו תקני לחץ עבור כל הקליברים ואלו נשמרו לאורך השנים. †

 


הגברת מהירות הקליע

כפי שתואר בכתבה "קריאת טבלאות בליסטיות", מהירות הקליע משפיעה על רמת האנרגיה שהוא מפיק.  כיוון שרמת האנרגיה של קליע משפיעה על מקדם כוח העצירה שלו, החלו בשנות השמונים יצרני התחמושת לנסות ליצור תחמושת עם קליעים בעלי מהירות גבוהה ככל הניתן.  אחת הדרכים להגדלת מהירות הקליע היא ע"י טעינת התחמיש באבקת שריפה חזקה יותר המסוגלת בזמן בעירה ליצור נפח גזים רב המתפשט במהירות רבה.  אולם יחד עם מהירות לוע גבוהה יותר יוצר התחמיש המחוזק לחצים גבוהים מן הרגיל בתוך בית הבליעה של כלי הירייה. לחצים אלו עלולים לגרום לנזק משמעותי לכלי ירייה שלא תוכננו עבורם ואף לסכן את היורה בפציעה או מוות.

 

 

תקן לחצים חדש

בתגובה למצב לעייל פיתחו SAMMI תקן המציין הגדרות לחץ החורגות מעל רמות התקן הנורמאלי עבור אותו תחמיש, וציינו אותו באופן: +P .  לדוגמה, הלחץ המקסימאלי עבור תחמיש 9 מ"מ מסוג +P הוא 38,500 PSI (תוספת לחץ של 3,500 PSI מעל התחמיש הרגיל).

ל-SAMMI יש תקן +P רק עבור הקליברים 9 מ"מ וקולט 45. בלבד.  אין תקן +P לאף קליבר אחר.

תקן +P אפשר ליצרני האקדחים לבנות כלים המותאמים לתחמושת החזקה מסוג +P אולם מספר יצרני תחמושת פיתחו תחמושת עוד יותר חזקה אשר אותה הם כינו +P+.  הלחץ המקסימאלי עבור תחמיש 9 מ"מ מסוג +P+ הוא 42,000 PSI (תוספת לחץ של 7,000 PSI מעל התחמיש הרגיל).   יש לציין כי אין תקן SAMMI עבור תחמושת +P+ וזו תחמושת שאת תכונותיה מגדירים היצרנים השונים.  תחמושת +P+ מיוצרת כמעט בלעדית בקוטר 9 מ"מ ונמכרת בארה"ב אך ורק לכוחות ביטחון ומשטרה.

 

 

סימולים וזיהוי

מרבית האקדחים המודרניים בקטרים 9 מ"מ וקולט 45. מסווגים כבעלי יכולת  לירי תחמושת +P אולם חובה לוודא זאת לפני ביצוע הירי וישנם כלים עליהם מוטבע במפורש כי הם יכולים לירות תחמושת מחוזקת.  יש לבדוק את שלמות ותקינות האקדח לפני ואחרי ירי תחמושת מחוזקת.  תחמושת מחוזקת מסוג +P מסומנת באמצעות סימן Å המוטבע על בסיס התרמיל.  תחמושת מחוזקת מסוג +P+ מסומנת לעיתים באמצעות הטבעת האותיות “L” או “LE”  (Law Enforcement) על בסיס התרמיל.  כל תחמושת מחוזקת נמכרת באריזות עליהן מצוין במפורש כי היא מסוג +P או +P+.

 

 

סיכום

תחמושת +P משמשת כתחמושת מבצעית להגנה עצמית, אולם מכיוון וזו תחמושת עתירת לחצים, הירי בה מביא לשחיקה ובלאי מואץ בכלי הירייה.  כמו כן, השימוש בתחמושת זו מאופיין ברתע ניכר המקשה על ירי רציף ועוקב.

יש לציין כי תחמושת 9 מ"מ צבאית בתקן NATO מיועדת לשימוש בתת-מקלעים והיא יוצרת לחצים ברמה של תחמושת מסחרית מסוג +P+, וזו הסיבה מדוע אסור לירות תחמושת של תת מקלעים כגון עוזי באקדחי שירות רגילים.

 

לתחמושת מחוזקת יש גם מתנגדים...  למרות שברור כי הגברת המהירות מעלה את רמת האנרגיה של הקליע, נשאלת השאלה מה המשמעות האמיתית של תחמושת מחוזקת בזמן אמת.  תוספת של 200 רגל לשנייה (לערך) במעבר מתחמושת 9 מ"מ רגילה אל תחמושת +P+ לא מבטיחה ביצועי כושר עצירה טובים יותר, מה גם שיש רתע ניכר הנוסף לכל ירייה.  כלומר, תוספת של 15% למהירות עם תוספת של 33% ללחץ בבית הבליעה הופכת את כל הסיבוכים הקשורים לתחמושת מחוזקת ללא כדאית לטענת אחדים.

ולדברי אוון מרשל: "אל ליורים לחשוב כי תוספת מהירות תשפר את ביצועי האקדח.  במקום לחפש תחמושת יותר הרסנית, מדוע שלא יקבלו את מגבלות האקדח ויתמקדו בשיפור הקליעה?".

 

הערות ותגובות

 

 

 

† חלקים מכתבה זו באדיבות האתר קליבר של טוד גרין, SAAMI ומקורות נוספים.

 


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003