כתבה מקורית!נצנוץ אדום – צייני לייזר

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

מבוא ורקע

צייני לייזר מככבים בשנים האחרונות בהרבה סרטי פעולה תוצרת הוליווד.  בדרך כלל נראים על המסך מספר חברי צוות לוחמת טרור הנעים יחד בין חדרים אפופי עשן קל כאשר קרניים אדומות קורנות דרך קבע מגחון תת-מקלעי ה-MP5 שלהם.  בסרטים אחרים מותקן ציין לייזר על גביי אקדח בו משתמש הגיבור להציב נקודה זוהרת במרכז מצחו של פושע, המשתכנע די מהר להיכנע.  למרות המראה הקורץ של טכנולוגיה "עתידנית" זו נשאלה השאלה עד כמה יעיל ושמיש ציין לייזר לצרכים מבצעיים.  בסקירה זו יבדקו היתרונות והחסרונות של צייני לייזר המיועדים להתקנה על כלי ירייה.  

 

 

הטכנולוגיה

המונח  LASER באנגלית הוא ראשי תיבות של Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.

לייזר הוא מכשיר המייצר אלומת אור מרוכזת בעלת אורך גל נתון.  יש מספר דרכים לבנות מכשיר לייזר והנפוצה בהם מבוססת על שימוש בשפופרת גז.  לייזר גז הנפוץ ביותר מבוסס על תערובת הגזים הליום וניאון (HeNe), והוא מפיק אלומת אור אדומה.  ניצולת האנרגיה של לייזרים מסוג HeNe נחשבת לנמוכה ביותר (פחות מ-5%) ובגלל שמשתמשים בהם ביישומים עם הספק נמוך כגון צייני מצגות וכוונות ירי, ניתן לקרר אותם די בקלות באמצעות אויר וללא צורך במנגנון קירור מיוחד.

קרני לייזר נעות במקביל לקרקע ולטווחים עצומים.  עוצמתן גם בדגמים נמוכי ההספק הינה דיה בכדי לגרום נזק בלתי הפיך לקרנית העין לאחר חשיפה קצרה ביותר, ובגלל סיבה זו ישנן מגבלות בחוק על עוצמת מכשירי לייזר הנמכרים לציבור הרחב.  עקב השימוש שנעשה בצייני לייזר כאמצעי מכוון בכלי ירייה, ישנן מדינות בארה"ב המגדירות הארה של אדם באמצעות ציין לייזר מכל סוג שהוא כעברה על החוק.

 

מבנה ציין ליזרמקס

מבנה ציין לייזר פנימי של LaserMax ã

 

צייני לייזר בכלי ירייה הינם בדרך כלל מסוג הליום-ניאון עם אלומה אדומה ברמת הספק של חמישה מילי-וואט (5mw) ואורך גל של שש מאות עד שבע מאות נאנו-מטר (600nm-700nm).  התקנתם באקדחים נעשית באחד מהאופנים הבאים: על גביי מסילות חיצוניות בגחון הכלי, בידית האחיזה, או בפנים האקדח באמצעות החלפת המוט המוביל של הקפיץ המחזיר.

יצרניות ידועות בתחום הן Crimson Trace ã ו- LaserMax ã.   למצגת על אופן התקנת LaserMax באקדח הקש כאן.

 

 

יתרונות צייני לייזר

היתרון הגדול ביותר של צייני לייזר הוא בכך שהם מאפשרים יכולת מכוון והצבעה באופן טבעי ביותר.  הם מאפשרים ירי עם שתי עיניים פקוחות והתמקדות במטרה בלבד תוך שמירה על חדות ראיה, עומק שדה נרחב וראיה היקפית מלאה.  עקום הלמידה של ירי עם ציין לייזר מאפשר השגת תוצאות טובות למדי בזמן קצר ביותר.

צייני לייזר מודרניים יכולים לשגר בקלות אלומת לייזר נראה למרחקים גדולים (100 עד 300 מטר) ולאפשר ליורה יכולת פגיעה בטווחים בהם קשה מאד לכוון עם כוונות ברזל רגילות, כוונות אלקטרוניות או אופטיות ללא הגדלה.  הציינים אף מאפשרים ירי בתנאי ראות קשים או בחשכה בהם בלתי ניתן לראות או להשתמש ביעילות בכל סוגי הכוונות האחרות.

צייני לייזר מודרניים המיועדים לשימוש עם כלי ירייה הינם קשיחים, בנויים היטב, קטנים, בעלי צריכה חשמלית נמוכה, ואמינות דיי גבוהה.  הציינים אף יכולים לסייע ליורה באיפוס מדויק של כלי הירייה יותר מאשר באמצעות כוונות ברזל.

לצייני לייזר יש יתרון שאין לכל עזר ירי אחר והוא האפקט הפסיכולוגי שלהם על תוקף בכך שהם ממחישים לו שהוא בסכנה כשהוא רואה נקודה אדומה מרצדת על חזהו ומלווה אותו לכל מקום.

 

 

חסרונות צייני לייזר

AimShotלמרות יתרונותיהם המשמעותיים, יש לצייני לייזר חסרונות רבים.  בגלל מבנה הציין הכולל בתוכו רכיבים אופטיים, מכנים, חשמליים ואלקטרונים; יהיה הציין ברמה התיאורטית פחות אמין מכלי הירייה עצמו.  מגוון גורמים יכול להביא לאי תפקוד ציין לייזר החל מסוללות ריקות וכלה בחבטה קשה, חשיפה למים או שמן, לכלוך מול העדשה ועוד.  צייני לייזר חיצונים מצריכים כלי ירי עם מסילות מתאימות ונרתיק שליפה ייחודי, ולאחר ההתקנה הן יוצרים כלי מעט מגושם בעל מרכז כובד שונה ותחושת איזון חדשה.  לחלק מצייני הלייזר החיצוניים יש כבלים גלויים שעלולים להפריע או להיתפס בזיזים שונים.

כאלטרנטיבה ישנם צייני לייזר פנימיים אשר נותנים ליורה אפשרות נוחה לשימוש באותו נרתיק – אולם ציינים פנימיים אלו יכולים להתאים רק לדגמים מסוימים של אקדחים.  בעת שליפת אקדח לקראת ירי דורש ציין לייזר פעולה נוספת על מנת להפעילו, ובהתאם לסוג המתג (לחצן זמני או מתג קבוע) מתקבלות רמות אמינות שונות בהתאם למיומנות היורה בהפעלת המתג.  בכל מקרה תמיד רצויה שליפה קצרה, מהירה ופשוטה.

בהתאם למשטח בו פוגעת הקרן, יתכן החזר עמום של אותה קרן לייזר.  קרני לייזר אינן מוחזרות היטב ממשטחים שחורים בגלל אפקט הבליעה, ובמידה הפוכה הן אינן נראות באופן ברור תחת אור שמש בהירה.

צייני לייזר מושכים צומת לב אל היורה, במיוחד בתנאי ראות לקויים.  קרן הלייזר משתקפת היטב בחלל האוויר במידה ויש מעט עשן או אבק באוויר, ובכך מתווה הקרן מסלול היישר אל היורה המצויד בציין. 

בנוסף, במידה ויש לאותו כוח כמה כלים עם צייני לייזר, קשה יהיה ליורים מאותו כוח לזהות מיידית איזה נקודה אדומה במרחק שייכת לכלי שלהם כיוון שהם יראו מספר נקודות אדומות מרצדות לפניהם.  על מנת להבדיל בין הנקודות הן יצטרכו לכבות ולהדליק את הציין או להסיט את הקרן לצדדים, וזה גורם לאובדן זמן יקר מאד.

 

 

סיכום

אקדח נישא מידי יום במשך כל היום במצב מוכנות להתמודדות עם כל מצב וצרה שתבוא.  צייני לייזר נותנים ליורה אפשרות בחירה וגיבוי בין שתי מערכות מכוון - לייזר וכוונות ברזל.  אולם, במצב אמת חשיבה הכרתית נדחקה לטובת פעולות אינסטינקטיביות שנרכשו באימון ולכן אין להסתמך על כך שהיורה יבצע בשעת אירוע תהליך בחירה והחלטה (הגוזלים זמן) בין שתי מערכות מכוון בעוד הוא אמור לפעול מהר ולירות.  לפיכך, היורה צריך לסמוך אך ורק על מערכת מכוון אחת.  האם אתה מוכן להסיר את כוונות הברזל מכלי הירי שלך לאחר התקנת ציין לייזר?

התשובה היא לא ולכן רצוי להתייחס תמיד אל כוונות לייזר כאל מערכת מכוון משנית בדרגתה המהווה גיבוי לכוונות הברזל ומשמשת לשם ירי איטי ומדויק למרחקים או בתנאי ראות לקויה.

 

הערות ותגובות

 

LaserMax on a Beretta

 

† חלקים מכתבה זו באדיבות LaserMax, Apollo ומקורות נוספים.

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003