כתבה מקורית!תאונות כלי ירייה

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

חוקי בטיחות

הבטיחות היא הערך הראשון והחשוב ביותר כאשר אנו עוסקים בכלי ירייה מכל סוג שהוא. מעצם תפקודם, ייעודם או הגדרתם, כלי ירייה מסוגלים להסב פציעות קשות ואף לגרום למוות; ולכן אנו מאד מעוניינים להימנע מכל תאונת כלי ירייה בגלל ההשלכות הכלכליות, רפואיות, משפטיות ורגשיות מרחיקות הלכת שנוצרות בעקבות תאונת כלי ירייה.  שלשה כללי יסוד לבטיחות בכלי ירייה הם:

כללי בטיחות

1. תמיד הפנה את הקנה לכיוון בטוח.

2. האצבע תמיד מחוץ להדק, עד לרגע הירי.

3. כלי הירייה תמיד לא טעון, עד לעת השימוש.

 

שמירה על לפחות אחד מכללים אלו יכולה בדרך כלל למנוע תאונת כלי ירייה.

 

 

תאונות כלי ירייה

· בעת הצגת אקדח קולט 45. לחבר, העביר היורה את מנוף הנצרה למצב נצור וחזרה למצב לא נצור.  תוך כדי ביצוע הפעולה נורתה ירייה שהרגה את החבר.  הכלי ירייה היה פגום ולמרות שהכלל השני (אצבע) נשמר, היורה לא הקפיד על הכלל הראשון (כיוון בטוח) והשלישי (כלי ירייה טעון).

 

· במסגרת תרגיל אימונים בחשכה שביצעה משטרת לאס ואגס, נדרשו שוטרים לירות באקדחיהם ממצב עמידה, לרדת לכריעה, להחליף מחסנית ולהמשיך לירות.  האורות כובו, התרגיל בוצע וכאשר הודלקו האורות נמצאה שוטרת שכובה מתה על קו היורים.  תחקיר הראה כי בעת הירידה למצב כריעה הניחה השוטרת את מרפק היד האוחזת באקדח הברטה שלה על בירכה ופלטה כדור אל תוך ראשה.  במקרה זה הייתה הפרה ברורה של הכלל הראשון (כיוון בטוח) והכלל השני (אצבע).

 

· שני נערים ירו ברובה זעיר בקליבר 22. על פירות תלויים מעץ.  אחד הקליעים החטיא את מטרתו, עף מרחק של קילומטר ופגעה בגבה של אישה שטיילה עם כלבה בפארק מקומי.  מקרה זה מדגים הפרה של הכלל הראשון (כיוון בטוח).

 

· צייד צבאים אמריקאי טיפס על עץ על מנת לארוב לצבאים.  לאחר שהתיישב בין הענפים, החל הצייד למשוך אליו באמצעות חבל את רובהו אותו השאיר על הקרקע.  הרובה נשמט מהחבל, נחבט בקרקע ופלט כדור שפגע לצייד בראשו והרגו.  ציידים אחרים מצאו אותו ישוב מת בין הענפים.  מקרה זה שוב מדגים הפרת הכלל הראשון (כיוון בטוח) והשלישי (כלי ירייה טעון).

 

· בעת אימון ירי מעשי פלט יורה, בעת שליפת אקדחו, כדור אל רגלו.  התוצאה הייתה קטיעת שתי בהונות.  בקורס ירי מעשי אחר פלט חניך, לאחר שליפה, כדור אל כף ידו התומכת.  בשני מקרים אלו הייתה הפרה של הכלל הראשון (כיוון בטוח) והכלל השני (אצבע).

 

· שני נערים מצאו אקדח בבית הוריהם.  בעת בחינת הכלי נשמט האקדח לקרקע ונפלטה ירייה שפגעה בחזהו של אחד הנערים והרגו.  במקרה זה הנובע בעיקר מבורות ישנה הפרה של הכלל השלישי (כלי ירייה טעון).

 

· בעת עבודת שמרטפות מצא השמרטף, נער בן עשרים, את אקדחו של בעל הבית.  בעת ניסיון לפרוק את הכלי נפלטה ירייה שפגעה בתינוק ששכב בעריסה והרגו.  במקרה זה הנובע בעיקר מבורות קיימת הפרה של כל שלשת הכללים (כיוון בטוח) (אצבע) (כלי ירייה טעון).

 

· מספר חברים ישבו וצפו בטלוויזיה, שתו בירה והעבירו ביניהם אקדח.  אחד האנשים הביט אל תוך הקנה ופלט כדור שפגע בראשו והרגו. סביר כי אירוע זה נגרם עקב נוכחות אלכוהול.  במקרה זה הייתה הפרה של כל שלשת הכללים (כיוון בטוח) (אצבע) (כלי ירייה טעון).

 

· שני ציידים ישבו במארב לברווזים.  כאשר הגיעו במעופה מספר ברווזים נעמד אחד הציידים על מנת לירות אך חברו ירה ממצב ישיבה.  אוזנו ולסתו של הצייד שהזדקף נפגעו מפגיעת תחמיש רובה צייד והוא נזקק למספר רב מאד של ניתוחים שיקומיים.  אירוע זה נגרם עקב חוסר תקשורת בין שני הציידים.  במקרה זה הייתה הפרה של הכלל הראשון (כיוון בטוח).

 

· שני חברים יצאו לירות במטווח המקומי עם אקדחו של אחד מהם.   לאחר שסיים לירות מספר כדורים מסר אחד מהם את האקדח לחברו כאשר הוא מפנה את הקנה לעבר חברו.  החבר אחז בקנה האקדח ומשך אותו אליו, דבר שהביא לפליטת כדור שפגע בבטנו.  במקרה זה הייתה הפרה של כל שלשת הכללים (כיוון בטוח) (אצבע) (כלי ירייה טעון).

 

· להלן תאונה המדגימה את החשיבות שבהתאמת הנרתיק לאקדח.  יורה החליף את נרתיק העור הרגיל שלו בנרתיק צר מסוג Kydex, והכניס לתוך נרתיק ה-Kydex אקדח Colt Gold Cup 1911 .45ACP שההדק שלו באותו רוחב כמו שמורת ההדק.  כאשר הכניס היורה את האקדח אל תוך הנרתיק במצב 0 (במקום מצב 1), נתפס ההדק בדפנות הנרתיק ונפלטה ירייה.  הקליע שרט את ירכו של היורה ופגע בכף רגלו.  במקרה זה נורתה ירייה בלי לחיצת אצבע על ההדק, כאשר הייתה הפרה במודע של החוק הראשון (כיוון בטוח) והפרה לא מודעת של החוק השלישי (כלי ירייה טעון).  פרוט התאונה נמצא באתר של FrontSight בדו"ח תאונה מספר 2.  ראה גם כתבה על מצבי נשיאה.

 

 

 

הערות ותגובות

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003