כתבה מקורית!כללי בטיחות בעת ניקוי נשק

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

כללי הבטיחות שיש לנקוט בעת ניקוי נשק נחלקים לשתי קטגוריות:

1.      מניעת פליטה

2.      בריאות היורה

 

מניעת פליטה

הקפד/י תמיד לשמור על כל כללי הבטיחות הרגילים!!!

מניעת פליטה נעשית ראשית ע"י פריקה מבוקרת ונכונה של הכלי לפני תחילת שלב הניקוי. לאחר מכן יש להרחיק כל מקור תחמושת (מחסנית, חפיסת כדורים, כדורים בתפזורת) מהאזור בו יבוצע ניקוי הנשק לטווח בטוח.  במידה ורוצים לפרק את המחסניות, לנקותן מבפנים ולאוורר את קפיצי המחסניות; יש להרחיק את כלי הירייה מאזור הניקוי ולאבטח אותו בצורה כזו כך שלא יהיה נגיש או זמין.

 

בריאות היורה

ללא יוצא מן הכלל, כל חומרי הניקוי השונים: שמנים, כהלים, ממיסים - Solvents, ועוד... הינם רעילים או מסרטנים ברמה כזו או אחרת!!! בנוסף, חלקיקי הפיח הנמצאים בתוך ועל הנשק לאחר הירי מכילים עופרת שהיא מתכת כבדה ורעילה מאד לבני אדם.

לפיכך, יש למנוע מגע ישיר ולצמצם ככול שניתן את הסיכוי לחשיפה לחומרים אלו.

 

חדירת חומרי הניקוי וחלקיקי הפיח אל גופינו נעשית ע"י שאיפה (Inhalation) או ספיגה דרך העור (Absorption) או נטילה דרך הפה (Ingestion) כתוצאה ממגע עם מזון; ויש מספר כללים בסיסים לצמצום הסכנות הקיימות בעת הניקוי.

 

כללים אלו הינם:

א) יש לנקות את הנשק במקום פתוח ומאוורר היטב. יש לפתוח מספר חלונות במידה והניקוי נעשה בתוך בית על מנת לאפשר זרימת אויר.

 

ב) יש להשתמש בכפפות מגן פשוטות עשויות LATEX או גומי כלשהו (הניתנות להשגה בכל חנות חומרי בניין) בכדי למנוע מגע עם כל החומרים הרעלים. שמנים וחומרי ניקוי נספגים בעור תוך שניות וחודרים מהר אל מחזור הדם, כך שצורת עבודה של מגע ישיר עם החומרים ושטיפת הידיים בסבון בתום הניקוי אינה משמעותית להגנה על בריאותינו. בקיצור, אין לנקות נשק עם ידיים חשופות.

 

ג) כל חומרי הניקוי הבאים בתרסיס יוצרים רסס חלקיקים זעירים (Mist) בעת השימוש בהם. הרסס נשאף בקלות לתוך הריאות ולכן השימוש בתרסיס יותר מסוכן באופן כללי בגלל הקלות בה החומר יכול להיכנס לגופינו. קיימים גם חומרי ניקוי נדיפים אשר האדים שהם יוצרים אינם בריאים במיוחד. לפיכך, יש לשים משאף (מעיין מסכת פנים) קטנה בעת הניקוי על מנת להגן על פתחי הנשימה ולמנוע חדירת רסס ואדים כמה שניתן. צבעים משתמשים במשאפים אלו הניתנים להשגה בכל חנות חומרי בניין.

 

ד) כמעט כל כלי הירייה מכילים קפיצים הנמצאים תחת לחץ. בעת הפירוק יכולים חלקים וקפיצים לעוף (בעיקר נוקרים וקפיצים מחזירים) ולפגוע בעיניים. לפיכך, יש לחבוש משקפי מגן בעת הניקוי בשלבי הפירוק על מנת להגן על העיניים מפני חלקים עפים. רצוי גם לחבוש משקפי מגן בעת השימוש בתרסיסים על מנת למנוע חדירת נתזים ורסס אל העיניים.

 

ה) נא להקפיד לסגור היטב את כל הבקבוקים השונים.  את כל הסמרטוטים אשר בהם יעשה שימוש חוזר יש לשים בשקיות Zip Lock אטומות.

 

הקפדה מלאה על כללים אלו תצמצם באופן משמעותי ביותר את כל הסיכונים הקיימים בעת ניקוי כלי ירייה.

 

הערות ותגובות

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003