כתבה מקורית!טיפול מסור - ניקוי, שימון, אחסון

 

מאת: גבי שטיינהרדט

 

מבוא ורקע

כלי ירייה הינו מכשיר מכני מורכב הבנוי מעשרות חלקים המותאמים זה לזה בדייקנות.  הכלי עשוי לרוב מחומרים שונים כגון פלסטיק, עץ, וסגסוגות מתכת הזקוקים לטיפול מתמיד ורציף בכדי לשמור על ערכו ותפקודו התקין של כלי הירייה.  בסקירה זו ידנו היבטי ומרכיבי הטיפול בנשק שהם ניקוי, שימון, ואחסון.  

 

 

סיבות לטיפול בכלי ירייה

הסיבות לבצע טיפול בכלי ירי הן:

*      בטיחות - קנה מלוכלך, חלוד או סתום עלול להביא להיווצרות לחצים גבוהים מהמקובל בתוך הקנה או בית הבליעה, ולחצים אלו יכולים להביא להתנפחות הקנה בעת ירי ולעיתים אף להתפוצצותו.

*      דיוק - קנה מלוכלך, חלוד או סתום אינו מסוגל לשגר קליעים באותה רמת דיוק כמו קנה נקי.

*      רתע - קנה מלוכלך, חלוד או סתום עלול להביא להיווצרות לחצים גבוהים מהמקובל ולהגביר כתוצאה מכך את רמת הרתע.

*      איכול - במידה ויורים בכלי תחמושת מאכלת אזי יש לנקות את כלי הירי תוך יממה, אחרת תוצאות האיכול הם נזק בלתי הפיך.

*      התחמצנות - בעת ירי נוצרים משקעי פחם בתוך הקנה ובמקומות שונים בתוך כלי הירייה.  משקעי פחם אלו סופחים לחות שגורמת לתהליכי התחמצנות (חלודה) השונים בעוצמתם בהתאם לסוג המתכת עליהם נמצאים משקעי הפחם.

*      אמינות - יכולתו של כלי ירייה לתפקד באמינות ללא מעצורים תלויה הרבה בניקיונו ושימונו.  טיפול נכון מעודד את אמינות הכלי.

*      אבחון חלקים - עת הטיפול בכלי הינה הזדמנות לבצע בדיקת תקינות לחלקים השונים ולבחון שהם אינם פגומים, סדוקים או שבורים.

*      מראה - טיפול נכון שומר על ערכו האסטטי של הכלי.

*      משך חיים - טיפול נכון יאריך את משך חיי הכלי ויבטיח החזר השקעה מקסימאלי.

*      ערך מכירה - טיפול בכלי הירייה ותחזוקתו עוזרים לשמור על ההשקעה הכספית בכלי ולהפחית בלאי ופגיעה במראהו.  כל אלו תורמים לשמירה על ערך המכירה של הכלי עבור קונה יד שנייה.

 

 

תחמושת מאכלת

איכול או שיתוך הוא תהליך בו המתכת עוברת פירוק לחלקיקים כתוצאה מפעילות חומר כימי המופעל עליה, כגון חומצות ומלחים.  הסבר הבא מבהיר את התופעה של תחמושת מאכלת.

פיקות עם חומר מאכל מכילות מלחים על בסיס אשלגן שעוזרים להצתה.  בעת הירי המלחים נכנסים לקנה ודי מהר סופחים לחות מהאוויר. בשלב זה המלחים מתחילים לאכל את המתכת - כבר בתוך 24 שעות.  הדרך הטובה ביותר לנקות קנה שירו בו תחמושת מאכלת היא לטבול אותו במים חמים וסבון, כי המלחים נמסים במים בקלות.  כמובן שצריך ליבש ולשמן את הקנה לאחר מכן.  עד שנות השישים יצרו גם פיקות מסוג אחר שהכילו כספית.  העשן, תוצר הירי, הכיל כספית שהיא מתכת מאד רעילה ולא רצוי לשאוף אותה. בנוסף, הכספית מתרכבת עם הנחושת שבפליז ומחלישה את התרמיל.

תחמושת מזרח אירופיתבעקבות לקחים ממלחמת עולם שנייה, נתקבלה החלטה בצבא ארה"ב בשנת 1949 להשתמש רק בתחמושת עם פיקות לא מאכלות וללא כספית. החלטה זו יושמה גם לגביי תחמושת אזרחית המיוצרת בארה"ב ונאט"ו, והפיקות בשימוש מאז מבוססות בעיקר על עופרת ולפעמים בריום.

לעומת זאת, הגוש המזרחי/סובייטי המשיך לייצר תחמושת צבאית ואזרחית מאכלת אפילו בשנות השמונים.  כיום כאשר הגוש המזרחי רוצה לייצא תחמושת למערב, הם טורחים לציין על הקופסאות שהתחמושת שלהם הינה: Non-Corrosive, Non-Mercuric.  כעת מנסים יצרנים מערביים שונים ליצור תחמישים לא רעילים עם פיקות נטולות מתכות כבדות בגלל מודעות גוברת והולכת לנושא רעילותן.

מרבית אם לא כל התחמושת המודרנית המיוצרת במדינות מערביות שונות (אירופה, ארה"ב, ישראל, איטליה, וכדומה) אינה מאכלת.  בכל מקרה, רצוי מאד להימנע מירי תחמושת מאכלת ויש לוודא בעת רכישת התחמושת שהיא אינה כזו.

 

 

תנאי בטיחות

מגוון החומרים הכימיים המשמשים לניקוי כלי ירייה ידועים כרעילים וחלקם אף מוכרים כמסרטנים.  לפיכך רצוי מאד לבצע את פעולת הניקוי מחוץ למבנה/חדר סגור.  במידה ואין אפשרות כזו אזי יש לבצע את הניקוי באזור המאוורר ביותר בבית/דירה כגון מרפסת או חדר בו יש שני חלונות פתוחים המאפשרים זרימת אויר.  המחמירים אף מפעילים מאוורר קטן הפונה אל גבם ובכך הודף את אדי החומרים הלאה מהם.  רצוי לבצע את הניקוי עם כפפות גומי דקות, משקפי מגן ומשאף (במיוחד כאשר משתמשים בתרסיסים).  למידע נוסף נא לעיין בכתבה על כללי בטיחות בעת ניקוי נשק.  בעת התעסקות עם כל כלי ירייה יש להקפיד תמיד על כל כללי הזהירות המקובלים ולוודא שהכלי פרוק.

 

 

עיתוי הטיפול

יש מספר אסכולות לגבי תדירות ועיתוי ניקוי ושימון כלי ירייה.  יש הטוענים כי יש לנקות את הכלי ולשמנו בסוף היום לאחר כל ירי.  דעה אחרת דוגלת בניקוי ושימון לאחר ירי מספר נתון של תחמישים, בד"כ מאתיים באקדח.  ויש אסכולה המבססת את הניקוי על פרקי זמן, בה מנקים את כלי הירי באופן בסיסי כל סוף שבוע ובסוף החודש מבצעים ניקוי יסודי ושימון מלא.

כלים שונים ידרשו תדירות טיפול שונה וזאת בגלל שמנגנוני הכלים שונים זה מזה ובגלל שהם עשויים מחומרים שונים העמידים יותר או פחות לתוצרי הירי.  לפיכך, צריך להתאים את תדירות הטיפול לסוג הכלי ולזכור כי אין נזק ב"ניקוי יתר" אבל יש נזק אם לא מנקים.  יש להיוועץ בספר הוראות השימוש של הכלי ולטפל בכלי לפי המלצות היצרן.

 

 

אביזרים

קיימים חומרים ואביזרים רבים לטיפול בכלי ירייה, והם המיועדים ליישומים שונים בהתאם לסוג הכלי, מצבו ואופי הטיפול המבוצע.

להלן רשימת אביזרים המינימאלית לטיפול בכלי ירייה:

התקן לולאה, מברשת פליז, והתקן זיז ·משטח עבודה ישנם משטחי עבודה מסחריים עשויים לֶבֶד אך ניתן גם להשתמש בעיתונים ישנים או בסמרטוטים עבים.

 ·שמן - שמן רב-תכליתי עבור כלי ירייה כגון Break-Free CLP ,Ballistol או Formula 3.  ניתן לקרוא על תרסיס WD40 בכתבה הזו.

 ·פלנלית - פדים בגודל מתאים או פלנלית גזורה במידה התואמת את קוטר הקנה.

 ·חוטר - חוטר עם התקן לולאה, מברשת פליז, והתקן זיז (Jag).  תפקיד ה-Jag הוא להעביר פד אחד של פלנלית דרך הקנה עם קצת לחץ.  אין אפשרות לבצע ניגוב טוב של הקנה עם התקן לולאה וה-Jag מאפשר לעשות זאת לצורכי ניקוי או שימון אחיד.  כמו כן, עדיף להשתמש בחוטר ממקשה אחת העשוי מארד או ברזל מצופה בפלסטיק כי חוטרים מאלומיניום רכים מדי ויכולים לשרוט את הקנה. 

 ·מברשת - אפשר להשתמש במברשת שיניים ישנה.

 

להלן רשימת אביזרים משלימים (לא חובה) לטיפול בכלי ירייה:

· ממיס - חומר ממיס (Solvent) המשמש לסילוק משקעי פיח ולפעמים גם מרבצי נחושת.  תכשירים ידועים בתחום זה הם Remington® Bore Cleaner, Hoppes No. 9, Kleen-Bore No. 10 Solvent.

· מנקה/מסיר - זהו תרסיס רב עוצמה הממיס חומרי סיכה, שמנים, פיח ולכלוך.  תכשירים ידועים בתחום זה הם Gunk-Out, Gun Scrubber, RemAction Cleaner.  יש צורך להקפיד משנה זהירות בעת השימוש בחומרים אלו בגלל רעילותם.

· אלכוהול - אפשר להשתמש באלכוהול מסוג Isopropyl כתחליף פחות מסוכן למוצרים בקטגורית מנקה/ממיס.

· מטלית סיליקון - זו מטלית ספוגה חומר סילקוני והיא משמשת לניגוב הכלי בסוף הניקוי ולאחר השימון על מנת להגן מפני חלודה, להעניק ברק ולהעלים טביעות אצבעות.  מוצרים ידועים בתחום זה הם מתוצרת Kleen-Bore, Birchwood Casey, Hoppes.

· מוביל חוטר - זהו אביזר הממרכז את החוטר בתוך קדח הקנה על מנת למנוע פגיעה בשפתי הלוע או בית הבליעה.

· עזרי ניקוי ניתן להשתמש במגבות נייר קשיחות, קסמי שיניים, מקלות צמר גפן וסקוץ ירוק (Scotch-Brite).

 

ממיס Hoppes No. 9  התקן זיז - Jag  מטלית סיליקון  מוביל חוטר

 

 


ניקוי

להלן הוראות כלליות לניקוי כלי ירייה:

  1. פרוק את כלי הירייה והרחק את התחמושת מסביבת העבודה.  פעל לפי הוראות הבטיחות בעת ניקוי נשק.
  2. פרק את כלי הירייה לחלקים לפי הוראות פרוק ראשוני של היצרן.  הנח את חלקי הכלי על משטח העבודה.
  3. באמצעות חוטר עם התקן לולאה, העבר פיסת פלנלית יבשה בתוך הקנה על מנת לנקותו מלכלוך חופשי  (במידת האפשר, יש להקפיד להכניס את החוטר לקנה דרך בית הבליעה ולא דרך הלוע.  מומלץ להשתמש במוביל חוטר במידה וצריך להכניס את החוטר לקנה דרך הלוע, כמו באקדחי תופי).  כל פעולות החוטר השונות המבוצעות במהלך הניקוי תקפות גם לגביי התאים בתוף של אקדח תופי.
  4. החלף את פיסת הפלנלית וצוק עליה ממיס, או שמן רב תכליתי במידה ואין ממיס.  העבר את הפלנלית בתוך קדח הקנה על מנת להרטיבו היטב והנח את הקנה בצד למשך חמש דקות.  בתום ההמתנה, החלף את פיסת הפלנלית בפיסה יבשה והעבר אותה בתוך קדח הקנה מספר פעמים.  זמני ההמתנה נדרשים על מנת שהחומרים הפעילים יוכלו לשחרר את חלקיקי הפיח התקועים בשקעים מיקרוסקופים וחריצים אשר בדפנות קדח הקנה.
  5. התקן את מברשת הפליז על גביי החוטר וצוק עליה ממיס, או שמן רב תכליתי במידה ואין ממיס.  העבר את המברשת עשר פעמים בתוך קדח הקנה.  הקפד תמיד לבצע מעבר מלא אל הצד השני של הקנה ולא לשנות כיוון כאשר המברשת עדיין בתוך קדח הקנה.  הנח את הקנה בצד למשך עשר דקות.  מומלץ לנקות את מברשת הפליז בממיס, טרפנטין או אלכוהול לאחר השימוש, או במידה ואין את החומרים הכימיים יש לעטוף את המברשת בעדינות בפיסת פלנלית יבשה בכדי שתספוג במעט את השמן או הממיס המלוכלכים.
  6. בתום ההמתנה, התקן את התקן הזיז על גביי החוטר ודחוף פד נקי של פלנלית דרך בית הבליעה אל הלוע.  בצע פעולה זו מספר פעמים עם פד חדש בכל פעם עד שהפד יוצא נקי כפי שנכנס.  אפשר להפוך צד לכל פד אך יש להשתמש בכל צד רק פעם אחת וכאשר הוא נקי.  נגב את החוטר עם מטלית יבשה בסוף תהליך הניקוי ובכל פעם שמחליפים התקן ראש.
  7. במשך ההמתנה אפשר לטפל בשאר חלקי כלי הירייה, וראשית יש לנקותם באמצעות ניגוב עם מטלית או פלנלית יבשה.  לאחר מכן יש לשים ממיס, או שמן רב תכליתי במידה ואין ממיס, על המטלית ולנקות את החלקים עם המטלית הספוגה.  לסיום, יש לעבור שוב באמצעות ניגוב עם מטלית או פלנלית יבשה וליבש את החלקים השונים.

הערות: אין לרסס או לצקת שמן לתוך מכלול ההדק, נוקר ומנגנוני הכלי כי השמן סופח לכלוך שגורם למעצורים, או סופח חול שגורם לשחיקה מוגברת.  כמו כן, רצוי מאד להשתמש בשלב זה בממיס או אלכוהול (במקום שמן) ולנקות את החלקים השונים גם בעזרת מברשת שיניים ישנה.  דרך אלטרנטיבית לביצוע שלב זה היא באמצעות חומר מנקה/מסיר כגון Gunk Out.

1.      בשלב זה כל חלק בכלי הירייה אמור להיות נקי ויבש.

 

BoreSnakeמוצרים כגון BoreSnake מספקים פתרון מוצלח לניקוי ארעי של הקנה.  זוהי משחולת הכוללת בתוכה מברשת פליז והיא בעלת שטח פנים גדול משל פלנלית.  ה-BoreSnake מוצר טוב אבל אינו תחליף לניקוי תקופתי בדרכים המוכרות של חוטר ופלנלית.  יש לנקות את ה-BoreSnake עם סבון ומים או במכונת כביסה שם מומלץ להכניס אותו לתוך גרב ישנה בכדי שמרקם הסיבים וזיפי הפליז לא יינזקו.

 

Dunk-Itשיטות ניקוי בטבילה בתוך סולר, נפט, תערובות שמן וכדומה אינן מומלצות בגלל בזבוז חומר, רעילות, אי יעילות בניקוי, ופגיעה במשטחים חיצוניים או בחלקי פלסטיק במקרים מסוימים.  לחברת Cylinder & Slide יש מוצר בשם Dunk-It המאפשר ניקוי בטבילה אך יש לוודא היטב כי הנוזל ראוי לשימוש עם הכלי המסוים כי הוא יכול לתקוף סוגי פלסטיק.

 

יש הממליצים לתת לנָשָק אחת לשנה לפרק את הכלי פירוק מלא ולבצע ניקוי יסודי.  בהתאם לסוג הכלי, רמת השימוש וסוג התחמושת בה נעשה שימוש, יתכן ואפשר יהיה להסתפק בניקוי יסודי באמצעות חומר מנקה/מסיר כגון Gunk Out.

 

 

שימון

להלן הוראות כלליות לשימון כלי ירייה:

1.      פרוק את כלי הירייה והרחק את התחמושת מסביבת העבודה.  פעל לפי הוראות הבטיחות בעת ניקוי נשק.

2.      שימון מבוצע בדרך כלל אחרי ניקוי כאשר הכלי יבש, נקי ומפורק פירוק ראשוני.  במידה והכלי מורכב, יש לפרק את כלי הירייה לחלקים לפי הוראות פרוק ראשוני של היצרן.

3.      התקן את התקן הזיז על גביי החוטר ודחוף פד פלנלית משומן דרך בית הבליעה אל הלוע.  בצע זאת 2-3 פעמים בכדי להבטיח שימון נאות של קדח הקנה.  הבט אל תוך קדח הקנה בכדי לוודא שימון אחיד ולהבטיח שאין עצמים זרים או חלקי פלנלית שנשארו בפנים.

4.      קח פלנלית ספוגה בשמן הגנה ותחת אור מנורה חזקה החל להעביר את המטלית על כל משטחי האקדח וחלקיו כולל הקנה.  הרמז לכך שאזור הופך למשומן הוא ש"צבע" המתכת משתנה ונעשה עמוק יותר וגם מבריק.  לא צריך שימון עבה ומספר מולקולות שמן בכל מקום מספיקות בכדי להגן עליו האזור מפני חלודה.

5.      באמצעות מטלית יבשה יש לעבור קלות על המשטחים והחלקים השונים ולהסיר את עודפי השמן.

6.      בהתאם להוראות היצרן יש לשמן אזורים מסוימים, צירים, מסילות ושאר נקודות חיכוך בכמות מינימאלית של שמן איכותי או חומר סיכה ייעודי.  אומנם לא נחוץ, אך מומלץ למשוח סלילי ברגים בגריז ולא בשמן בכדי לשמור עליהם לאורך זמן כיוון שהגריז עמיד יותר לעומסים ומהווה בולם זעזועים פנימי.

7.      בשלב זה יש להרכיב את הכלי ולוודא כי מנגנוניו תקינים.

8.      כטיפול המשך מומלץ לנגב את המשטחים החיצוניים במטלית סיליקון, ולבחון כיצד הכלי מתכסה שכבת מגן שומנית דקה ביותר.  בשלב זה האקדח מוכן לאחסון לטווח קצר או לנשיאה. כדאי להגן על כפות הידיים מפני השמן והסיליקון באמצעות כפפות ניילון דקות.

 

הערה: חשוב מאד שקדח הקנה יהיה יבש לפני ירי ולפני השימוש המבצעי יש לנגב את הכלי משמן עודף וליבש את קדח הקנה.  קנה חייב להיות יבש לפני ירי מכיוון שהשמן מתפקד כמכשול בקנה ויכול להביא להגברת הלחץ בקנה וכתוצאה מכך להתנפחות הקנה.

כמו כן, שימון יתר הוא גורם נפוץ למעצורים ולהגברת בלאי בכלי ירייה ולכן חשוב להימנע משימון עודף.

 

 

אחסון

אחסון כלי ירייה מתחלק לשתי רמות לפי משך הזמן - טווח קצר וטווח ארוך.

Inhibitor Storage Bag· אחסון לטווח קצר נעשה ע"י שימון דק של האקדח עם שמן הגנה איכותי בהתאם להוראות המפורטות בסעיף הקודם.  לפני תהליך השימון יש לפרק את האקדח פירוק ראשוני, לנקותו ולייבשו לחלוטין.

 

· אחסון לטווח ארוך (חודש ומעלה) נעשה ע"י שימון נדיב של כלי הירייה.  את הכלי המשומן יש להכניס לתוך שקית ניילון מיוחדת שמגינה מפני איכול ושומרת על הכלי במשך שנים ללא כל בעיה.  השם המסחרי של שקיות הגנה תוצרת Kleen Bore הוא Inhibitor Storage Bag.

 

יש לאחסן את הכלי במקום קריר, יבש ומאובטח מפני גישה לאנשים לא מורשים.

 

 


סיכום

כל כלי הירייה מושפעים מפגעי מזג האוויר, בלאי טבעי, ושחיקה הנובעת מרמת שימוש נתונה.  באמצעות טיפול תקופתי הולם אפשר למנוע או לצמצם את השפעת מרבית הכוחות הפועלים על כלי ירייה ובכך להבטיח את ערכם, אמינותם ובטיחותם.

שמור על הנשק שלך והוא ישמור עליך בחזרה.

 

הערות ותגובות

 

ערכת ניקוי

 

† חלקים מכתבה זו באדיבות Kleen Bore ומקורות נוספים.

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2003