כתבה מקורית!טאורוס מילניום

טאורוס מוכיחה שוב שהיא אינה עוסקת בחיקויים כמו בעבר

עכשיו היא מאלו שנותנים את הטון - עכשיו כבר מחקים אותה

 

 

כתב וצילם:  אבי מור

 

מבוא

Taurus Milleniumלאקדח, כפי שפילוסופים צרפתיים נוהגים לומר, יש רק 'סיבת-קיום' אחת: האפשרות שהוא יהיה איתך בכל יום, בכל שעה בכל מקום.  אחרת כל נשק ארוך אחר עושה את העבודה הרבה יותר טוב, כי גם כוח-האש שלו גבוה יותר, גם כמות-האש שהוא מסוגל לייצר גדולה יותר וגם הדיוק גבוה יותר, ושלא לשכוח את נוחות התפעול.  אצלנו יש לו עוד סיבה: אם אתה לא נמנה על נוער הגבעות וצה"ל לא סיפק לך עוזי, M16 או גליל, אזי אקדח זה בעצם מה שתוכל לרכוש אם בכלל.

 

מי מאיתנו לא רוצה לשאת אקדח שגודלו אינו עולה על קופסת סיגריות שמכיל עשרים כדור ושוקל כמו אותה חפיסה בדיוק.  אלא שזה קיים בדיוק באותו עולם בו חיה כיפה אדומה ושלגיה וזה בדיוק האקדח ששבעת הגמדים מחזיקים מוצפן היטב מתחת למצנפת.

אקדחים שמאד מתאימים להגנה עצמית, גם בקוטר וגם בכמות הכדורים, מטבע הדברים יהיו גם גדולים וגם לא קלים.  המהפך שהביאו אקדחי הפלסטיק למיניהם, היה הצעד השני על מנת להקל עלינו את הנשיאה, כשהראשון היה התחלת הייצור של אקדחים בעלי גוף עשוי מסגסוגת של אלומיניום תעופתי.  כעת המדד הכול כך חשוב של 'כמה משקל אני סוחב על כל כדור נתון שיש עלי', השתפר משמעותית.

 

 

מטוסים, אקדחים וטיטניום

אלומיניום תעופתי אמרנו? אז בואו נמשיך לזרום עם זה הלאה.  תעשיית התעופה בכלל ותעשיית החלל בפרט תורמות תרומה משמעותית לאיכות חיינו, לא בבחינת זה שאולי נצליח להיפטר מכמה בני אדם מיותרים שמאכלסים את הכדור כשנשלח אותם לחלל.  המחקר הנהנה מתקציבים של תשעה אפסים אחרי הנקודה, וזה בדולרים ובירוק, מביא אל עולם היום יום שלנו חומרים מתוחכמים וטכנולוגיות מתקדמות שלא עובר זמן רב מאז הן יושמו בתעשיית התעופה למלחמה, או בתעשיית החלל, עד שהן מוצאות את דרכן אל התעופה האזרחית, התחבורה היבשתית, המזון, הביגוד ומה לא בעצם.

תעשיות החלל והתעופה לא חדלו מחיפושיהן אחרי חומרים שגם יהיו קלים מאד אך בד בבד יהיו חזקים מאד.  אלומיניום זה יפה אבל זו עדיין לא פלדה.  כדור הארץ שמזמן לנו כל מיני דברים טומן באדמתו גם טיטניום, שבגלל חוזקו קיבל גם את שמו, חומר קל כאלומיניום אך חזק כמו פלדה.  מכיוון שכולנו כבר ילדים גדולים, הבנו את העיקרון המצער של החיים – אין ארוחות חינם.

הטיטניום קל ומצוי בשפע, ומאז שנפלו חומות מסך הברזל של מה שהיה פעם הגוש הקומוניסטי, כבר בכלל אין בעיה להשיגו, שכן הוא מצוי בשפע רב בהרי אורל.  רק מה, שקשה מאד לעבד אותו בצורתו הטבעית, ובגלל תכונותיו כלי העיבוד השבבי המקובלים לא יכולים לא.

תעשיית התעופה והחלל לא שקטה והחלו לפתח שיטות אחרות לעיבוד הטיטניום.  התעשייה לא יכולה הייתה להרשות לעצמה לוותר על שילוב התכונות של חוזק של ארנולד שוורצנגר ומשקל של דוגמנית אנורקטית.

צורת העיבוד הייתה חישול, בדרך הדומה שבה עבדו נפחים בעולם הישן.  חימום לטמפרטורה מסוימת ועיבוד על ידי מכות פטיש חזקות עד לקבלת הצורה המבוקשת.  במפעלים שעוסקים בייצור הלהבים למנועי סילון, אותן כנפיים קטנות שאותן אנו רואים בקדמת המנוע, יש עמדות חישול שגובהן לעיתים 8 עד 10 מטר על מנת להגיע לחישול במכת פטיש אחת.  רק מה אי אפשר להגיע לדיוק גבוה בייצור בשיטות אלו, גימור שיידרש על מנת לייצר חלקים לתחום הנשק, הרפואה, השעונים ועוד.

הפתרון בא בצורת ייצור סגסוגות של טיטניום.  דהיינו, שילוב של טיטנים עם מתכות אחרות מהם תיווצר סגסוגת מתכת הניתנת לעיבוד שבבי בקלות ובעזרת כלים לעיבוד שבבי קיימים שיוזילו את עלות הייצור הכללית.

ועכשיו יש טיטניום גם בעולם הנשק.  מה שהחל כניסיונות בודדים אך לפני כמה שנים, הולך ותופס מקום של כבוד, בענף.  סמיט-ווסון החלה עם ייצור של אקדחי תוף מטיטניום.  טאורוס, חברת הנשק הברזילאית, אחת מענקיות יצרני הנשק בעולם, הכניסה את הטיטניום גם אל תחום האקדחים החצי-אוטומטיים.

 

 

מה שהיה כבר איננו

Taurus Milleniumקנית אקדח בעבר, מה שהיה אז מוצע למכירה.  אולם כבר אז קנית את מה שהיה נכון לאותו יום, לא פחות מהמילה האחרונה.  הזמנים השתנו, ואם בבוקר אתה מתלבט אם לקחת איתך את האקדח כי הוא כבד/גדול/ואתה והוא כבר לא נכנסים ביחד למכנסיים, לאותם מכנסיים כוונתי, (מחק את המיותר- או סמן את כולם), ומכיוון שבארצנו הקטנטונת מוכת השלום והשלווה, אסור לנו לרכוש יותר מאקדח אחד, וגם ברוב המקרים אף אולי לא את זה, אז זה אולי הזמן להחליף אקדח.

טאורוס מילניום, יכולה בהחלט להיות התשובה.  אקדח קטן, עם גוף עשוי מפלסטיק ומחלק עשוי מטיטניום.  היחיד שקיים בעולם עד לרגע זה.  תכולת מחסנית גדולה עם אפשרות לשאת את האקדח עם כדור בבית הבליעה.  על מחלק האקדח קיים מנעול אינטגראלי שבעזרתו אתה יכול לנעול את האקדח וגם אם הילדים מצאו אותו בבית, (פאשלה שלך, תחביא אותו הרבה יותר טוב בפעם הבאה),  ומצאו גם את המחסנית, (התחלת ממש להגזים, ילדים ואקדחים זה לא הולך טוב ביחד, אבל גם התחמושת, חאלס, תעשה משהו), אזי האקדח לא יעבוד כי המפתח איתך על הצרור בעבודה.  (מה גם את המפתח השארת בבית? יאללה אתה לא חושב שאתה מגזים?)...

 

אז שוב, בו נזכר בעובדה המעציבה שאין ארוחות חינם, וגם כאן אין.  לא שהאקדח יקר באופן מיוחד, אלא שפשוט החיסרון בא לידי ביטוי במנגנון.  מגודל מסוים ומטה, המתכנן יאלץ לוותר על כל מיני דברים שבשעה שהוא מתכנן אקדח בגודל רגיל הוא לא יידרש לוויתורים אלו.  אחד הדברים הוא פטיש חיצוני למשל, שיוחלף בנוקר פנימי.

דבר נוסף הנובע בעצם משני שיקולים גם יחד הוא מנגנון ההדק.  טאורוס, כמו יצרניות אחרות, יודעת היטב שרוב הקליינטים לנשק מתגוררים, מה לעשות, בארצות הברית של אמריקה.  גם השוק המשטרתי קורץ מאד לטאורוס, ושם מה שהחל פעם כרשות והיום הופך לחובה אצל אנשי אכיפת החוק, הוא העניין של נשיאת נשק גיבוי נוסף על הגוף.  מטבע הדברים הוא חייב להיות קל, כי לפעמים נושאים אותו על הרגל בנרתיק קרסול.  והוא חייב להיות קטן ומוסתר היטב.  יש גם נטייה לעשות שהאקדח הראשי הגלוי ואקדח הגיבוי הקטן יהי לא רק בעלי אותו קוטר אלא גם מתוצרת אותו יצרן ושניתן יהיה לירות באקדח הגיבוי גם בעזרת המחסניות של האקדח הראשי, אך זהו תנאי שלא הפך לחובה עד היום.  בגלל בעיות משפטיות שלשמחתי לא קיימות בארץ הקודש, רבים השוטרים, או לייתר דיוק המפקדים שלהם, מעדיפים שישאו איתם אקדחים בעלי מנגנון הדק , 'פעולה כפולה בלבד', דהיינו כל לחיצה על ההדק תהיה במצב של ,'דאבל-אקשיין' – מהלך הדק ארוך ובדרך כלל כבד יותר מאשר באקדחים בעלי מנגנון הדק פעולה בודדת.

אך מכיוון שהטאורוס-מילניום תוכנן להיות אקדח כזה מלכתחילה הבעיה פה היא ממש מינורית, הלחיצה אמנם ארוכה אך היא באמת לא קשה, ובטווחים של הגנה עצמית, לא קשה לפגוע עם קצת אימון.

אז בגודל, (אורך וגובה),  שאינו עולה בהרבה על אקדח תופי קטן שמן הסתם יכיל אך ורק חמישה כדורים בתוף, בנפח שלא עולה על נפחו של אקדח תופי כזה, בעיקר באזור התוף ובמשקל שאפילו יהיה קטן מחלק מהתופיים הקטנים, אבל עם עשרה כדורים עד שלוש עשר כדורים  בקוטר גדול, דהיינו 9 מ"מ או S&W40 או ACP45 ויש גם  ACP380 ו-7.65 מ"מ, (אבל זה ממש לא מעניין), זוהי אולי בדיוק הנוסחה המנצחת למי שמתווכח עם עצמו בבוקר אם לקחת את האקדח כשהוא יוצא לעבודה.

 

 

 

פורסם לראשונה בלייזר גיליון 41, דצמבר 2004.

 

הערות ותגובות

 

Taurus Millenium

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2005