כתבה מקורית!סכין יפני

המעצב בוב לאם מציג סכין המשלב באופן מושלם בין מגע אישי למסורת היפנית.

עד כדי כך מושלם, שחבל לחתוך איתו כדי לא לפגוע בגימור.

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

סכין יפנינפתח בגילוי נאות: אין לי מושג איזו עבודת חיתוך עושה סכין הבוב לאם טנטו.  למה? כי לא חתכתי איתו שום דבר, ואין לי גם כל כוונה לעשות את זה בעתיד.  הסכין הזה יישאר ללא שריטה על הגימור המדהים שלו.

בוב לאם, שפירוש שמו בסינית הוא "יער" (כך גם מוטבע באותיות סיניות על הסכינים שהוא מעצב ובונה), מייצר סכינים מאז 1976.  בשנת 1988 הם הפכו לעיסוק המרכזי שלו.  לאם עוסק מזה שנים בדיג ובציד במקום מולדתו, אורגון, תחביבים שהפכו אותו באופן טבעי למומחה בכל מה שקשור לסכינים.  הוא התברך גם ביצירתיות (הוא היה צלם לפני שהפך ל"סכינאי"), שמאפשרת לו לעצב בעצמו את הסכינים שהיה רוצה לשאת במסעותיו.

לגבי השפעתו של לאם על עולם הסכינים בכלל ועל עולם הסכינים האמריקאי בפרט, אין שום חילוקי דעות.  כל המומחים לסכינים מסכימים שהוא אחראי באופן כמעט בלעדי להחדרת צורת להב הטנטו היפני והעתיק אל מרכז הבמה -  עד כדי כך שלעתים נדמה כי הלהב הזה שכן בלב תעשיית הסכינים האמריקאית מאז ומעולם.

לאם, שהושפע מאוד מעיצובים יפניים, הכיר בחוזק שמקנה עיצוב הטנטו לקצה להב הסכין, והוא משלב אותה בעיצוביו.  עם זאת, הוא תמיד מוסיף קצת נופך אישי לעיצובים האלה.  את השילוב הזה, בין מגע ייחודי למסורת היפנית, אימץ סל גלסר, הבעלים של חברת ספיידרקו האמריקאית.  מזה כמה שנים הוא משתף פעולה עם לאם, מה שהוביל להופעת שלושה דגמים פרי עיצובו בקטלוג החברה -  ושלושתם יוצאי דופן.

באופן אישי, מזה כמה שנים יש בידי אולר של לאם מתוצרת ספיידרקו.  לא חסתי עליו: אני משתמש בו לכל משימת חיתוך שנקרית בדרכי.  וכאמור, זה לא מה שעומד לקרות למוצר החדש שהוליד שיתוף הפעולה לאם/ ספיידרקו.  בניגוד לאולר הוותיק שלי, הפעם מדובר בסכין בעל להב קבוע.  ואיזה להב.

 

 

כמה קל, ככה חזק

הבוב לאם טנטו, כפי שאפשר להתרשם משמו, הוא סכין הלהב הקבוע הראשון של ספיידרקו בצורת טנטו, שיוצא לשוק לאחר שצורה זו הוכיחה את עצמה באולרים של לאם.  חוד הלהב מעוצב על פי מיטב המסורת היפנית: שילוב של חוזק רב עם חוד מושחז מאוד, שמקנים לו יכולת חדירה גבוהה ללא סיכון של שבר בחוד הסכין.  ועוד בונוס: כפי שאפשר להתרשם מהתמונה, הטנטו גם נאה לעין וניחן בגיאומטריה שונה מהמקובל.  קו העיצוב השולט בו נקרא ביפנית 'המאגורי' (Hamaguri) ופירושו "זרע התפוח" -  רמז לצורתו הייחודית.

על גב הסכין יש שני כרסומים אלכסוניים כדי להוריד את משקלו הכולל -  בסך הכול 126 גרם.  קל, אבל חזק: הסכין בנוי מיחידה אחת, חתיכת מתכת שלמה שמשמשת הן ללהב והן לידית.  זו שיטת ייצור שמבטיחה סכין חזק, בהיעדר חיבורים, נקודות ריתוך או ברגים.

העובדה שמדובר בפיסת מתכת אחת לא משפיעה על הנוחיות.  בנקודת המעבר בין ידית הסכין והלהב קיימת התרחבות בפלדה, וזו משמשת כמגן לאצבעות של היד האוחזת.  דבר זה משפר את האחיזה והופך אותה לנוחה מאוד.

וכאמור, מה שבאמת מושלם כאן הוא הגימור של פלדת ה-AUS8A.  הלהב החלק, שאורכו 107 מ"מ (החלק המושחז: 98 מ"מ) ועוביו 4.5 מ"מ, משדר תחושה של עוצמה בלתי רגילה בעת האחיזה בסכין.

ומלה על הידית: זו עשויה מיקרטה בצבע שחור -  תערובת של סיבי נייר או פשתן עם שרף חזק מאוד, נאה למראה וקל משקל.  ועכשיו, אחרי שגמרנו עם המחמאות, כמה מילים של ביקורת.

 

 

סכין יפניהחוכמה האמיתית

בפרסומים המקדימים הודיעה ספיידרקו שהטנטו ישווק עם נרתיק עשוי קיידקס, עם קישוטי עור.  הרבה מאוד סכינים איכותיים משווקים עם נרתיקי קיידקס -  סוג של פי.וי.סי בתוספת פולימר, העמיד בפני השפעת חומרים כימיים ושינויי טמפרטורה, ומקובל כיום בייצור לוחות שעונים לרכב.

 

רק מה, בפועל הסכין מגיע עם נרתיק עור שבעיני ראוי להגדרה "די עלוב", בעיקר בהשוואה לסכין השוכן בו.  חבל: ספיידרקו הייתה צריכה ללכת על נרתיק שלא יבייש את הסכין.

למרות הטעות המצערת הזאת, כפי שאמרתי, הטנטו הוא יופי של סכין.  בעיני זאת יצירת אמנות; לכן אני רק מביט בו מדי פעם, מראה אותו לאחרים ואז מחזיר אותו למקום.  ככה זה.  לפעמים החוכמה היא לדעת לא לחתוך.

 

 

 

 

 

פורסם לראשונה בירחון בבלייזר מס' 13, אוגוסט 2002.

 

הערות ותגובות

 

סכין יפני

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2005