כתבה מקורית! אקדח SW99 – אקדח הטיטנים

אקדח SW99 של חברת סמיט-ווסון האמריקאית, הוא מפגש דמיוני של שני הטיטנים הנלחמים זה לצד זה,

חברת וולטר הגרמנית וסמיט-ווסון האמריקאית.

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

כשהיינו ילדים בשנות השישים של המאה הקודמת, בחולון שעוד היו בה חולות שהצדיקו את שמה, מאד מקובלים היו סרטי זורו, מצ'יסטה והרקולס.  ג'יימס בונד עוד היה בחיתוליו ובהצגות יומיות שעלו אז חצי לירה קבלת שני סרטים עם ענקי התרבות היוונית / רומית או עם ענקי התרבות האירופית, (זורו ושות') ולפעמים גם מערבון.  כשלמפיקים ההוליוודיים נגמרו הרעיונות במי עוד יילחמו גיבורי יוון העתיקה, עלה במוחם הרעיון שאלו יתחילו להלחם אלו באלו.  שעות אין ספור בוזבזו בילדותנו על הויכוח מי שווה יותר מצ'יסטה או הרקולס.  מעולם לא עלה בדעתם שדווקא הם, אותם מפיקים הוליוודיים, יכולים להפגיש את שתי הדמויות ההיסטוריות האלה לסרט אחד בו ילחמו שניהם בכוחות האופל.  שערו בנפשכם את מפגש הטיטנים הזה.

הערה: הקש על התמונות הממוזערות לפתיחת חלון חדש עם תמונה מורחבת.

 

שני הטיטנים

לא יודע איך, אבל זה מה שעלה במוחי שעה שהתחלתי לעבוד עם האקדח SW99 של חברת סמיט-ווסון האמריקאית, אקדח שהוא כולו אותו מפגש דמיוני של שני הטיטנים הנלחמים זה לצד זה, חברת וולטר הגרמנית וסמיט-ווסון האמריקאית.

תמונהכשדווחנו בינואר 2000 על האקדח החדש של חברת וולטר שנחשף אך זמן לא רב לפני כן, ועיקר חשיפתו באה שעה שכיכב כאקדח של הסוכן החשאי האגדי, או אז כבר נזרעו הזרעים הראשונים של שיתוף הפעולה של ענקי הנשק הללו, שיתוף פעולה שלא רק שלא הסתיים באקדח שלפנינו אלא גם נמשך בחזרתו לשוק של אקדח אגדי אחר מתוצרת וולטר, ה-PPK.  אלא שהפעם האקדח מיוצר על ידי סמיט-ווסון, מפלדת אל-חלד ואף הוכנסו בו שינויים ספורים שרק שיפרו אותו.  ה-PPK היה ונשאר אקדח גיבוי מבוקש מאד בקרב כוחות אכיפת חוק בארה"ב, אך מחירו תמיד הרתיע את שומרי החוק מלרכוש אותו באופן פרטי.  כך גם קרה עם דגם P99 של וולטר שלאף אחד לא היה ספק לגבי האיכות, אך המחיר....  מה עושים עם המחיר.

 

שיתופי פעולה עסקיים הבאים להוזיל את מחירם של מוצרים מבוקשים, כבר לא חדשים בעולם העסקי.  הם קיימים בתחום הצילום, הרכב, אלקטרוניקה, וגם בתחום הנשק היו שיתופי פעולה כאלו כאשר דוגמא לכך הוא האקדח שלפנינו. 

בכל מקרה, לא נראה ששיתוף הפעולה בשתי החברות הנ"ל עומד להסתיים בשני אקדחים שציינתי.   ההפך הגמור הוא וסמיט כבר פיתחה שני דגמים נוספים לאקדח ה-P99, אחד בקוטר 45 והשני דגם קומפקטי המיועד להסתרה עמוקה, שימצא את מקומו בנישה של אקדחים כמו גלוק 26 ושטייר S9 שבקרוב גם יגיע לארץ.  סביר להניח שמחירה של שעת עבודה של מהנדס גרמני ושל פועל גרמני, הגבוהות לעין ערוך ממקבליהם האמריקאיים, גורמים גם לאקדח מעולה כגון הוולטר P99 המיובא לארה"ב לשאת תג מחיר שלעיתים ירתיע אולי את ההמונים לרכוש את האקדח, וכאן נכנסת סמיט-ווסון לתמונה.

 

תמונהאינני יודע להסביר מדוע לא ישבו טובי המוחות של החברה בת היותר ממאה וחמישים שנה (סמיט-ווסון) והגו אקדח פלסטיק משל עצמם ובמקום זה "הסתבכו" בפרויקט הסיגמה.  לזמן מסוים ניתן היה לחשוב שהחברה הותיקה הזו נותנת לרכבת המודרניזציה להתרחק בעוד הם נשארים הרחק מאחור בתחנה, ולא צריך לשכוח שבעניינים מעין אלו עמידה במקום כמוה כהליכה לאחור.  בעניין אקדחי הפלסטיק המודרניים יש לזכור עוד דבר חשוב, אם אתה לו שם אתה לא קיים.

תמונהאבל בשעה שאנחנו בזבזנו את זמננו בשאלות הללו, ראשי החברה שקדו על שיתוף הפעולה הפורה וחשבו כיצד להביא אל הצרכן האמריקאי את מה שהוא כל כך רוצה אבל יותר בזול, וכך גם אנחנו נהנים.  גוף האקדח מיוצר במפעל האם שלו, במפעל וולטר בגרמניה, כך גם מוטבע עליו.  כל החלק העליון מיוצר במפעל של סמיט-ווסון בארה"ב.  מבחינה טכנית אין כל הבדל בין שני הדגמים, מבחינת העיצוב יש ויש.  כל התכונות הטובות והחשובות של האקדח המקורי נשמרו גם באקדח הזה.  החל מהנדסת האנוש המצוינת עם האפשרות להחליף את גב הקת ולהתאימה לגודל כף ידו של היורה, המשך במערכת ההדק ובמנגנוני הבטיחות וכלה במסילת האביזרים הסטנדרטית בגחון האקדח, מסילת פיקטיני, המאפשרת חיבור אביזרים כגון פנסים וצייני לייזר בקלות ובמהירות.

 

 

תיאור האקדח

תמונהה-SW99 הוא אקדח דו-צדדי מושלם בעל מנגנון הדק מסוג פעולה כפולה.  גוף האקדח עשוי אמנם מפלסטיק אך המחסניות עשויות ממתכת, נוסחה המאפשרת ייצור גוף אקדח מפלסטיק בעל היקף כללי קטן, שיתאים לידיים בעלות גודל שונה.  גבי הקת המתחלפים ישפרו עוד יותר את מידת ההתאמה.

תפס המחסנית הוא דו-צדדי, המאפשר הוצאת המחסנית עם האצבע של ההדק ללא שינוי מצב היד על פני קת האקדח.  בשילוב כפתור השמטת הנוקר הממוקם במרכז המחלק, האקדח נוח להפעלה בשתי הידיים ללא כל הבדל כמעט.  עצר המחלק הגדול מגשר על הפער הקטן וגם יורים שמאליים לא יחושו כמעט בהבדל בירי ויוכלו לשחרר את עצר המחלק בתום פעולת הטעינה מחדש כמעט באותה נוחות ובאותה המהירות כמו יורים ימניים.

 

גב הקת גבוה ועמוק ומושיב את האקדח בתוך היד היורה רחוק מתנועת המחלק אך קרוב מאד לציר בית הבליעה, שם נוצר ההדף אשר בסופו של דבר גורם לרתע המורגש על ידי היורה. מבנה הזה גורם לרתע המורגש להיות נמוך מאד בהשוואה לאקדחים אחרים.

 

האקדח האמריקאי מגיע כבר כשכוונות לילה מורכבות עליו, כוונות הנותנות תמונת כוונות ברורה באור יום, תמונת שלוש נקודות לבנות בשעות בין הערביים וכמובן תאורת שלוש נקודות ירוקות בחשכה.  כוונות לילה עולות כ-400 ₪ תוספת לאקדח שלא קיימות עליו כוונות כאלו.  האקדח עצמו מגיע גם עם מנעול הדק, כ-70 ₪ ברכישה נפרדת.תמונה

 

תמונהכמו אצל אחיו הגרמני גם כאן קיים בכל עת חווי לגבי מצבו של האקדח ומצב בית הבליעה; חווי אותו ניתן לראות באור יום ולחוש בחושך.  גם אם יש תרמיל בבית הבליעה יש על כך ציון, בצורת סימן אדום המתגלה תחת השן החולצת, וניתן כמובן גם לחוש את זה בחושך.

אותו דבר בדיוק קיים גם לגבי מצב מערכת הירי.  אם האקדח דרוך, ממחלקו האחורי של המחלק יבלוט ציין הצבוע גם הוא בצבע אדום וגם אותו ניתן לחוש בחשיכה.  לוחם ביחידה ללוחמה בטרור אינו צריך לעשות רעש ולהסגיר את עצמו שעה שהוא רוצה לוודא שוב, שנייה לפני הפריצה אל אתר הלחימה אם אכן אקדחו מוכן לעבודה.

 

ליורה הישראלי האקדח יקסום בכך שאין על המחלק שלו מנופים או נצרות העלולות להכאיב או להינצר בשעת הדריכה המהירה, ומי שנושא את האקדח עם מחסנית ב'הכנס' בלבד, ישמח לדעת שהמחלק גדול ורחב וקל מאד לדריכה בעת צרה.  אין פינות חדות באקדח כך שגם כאן אין סכנה של כאב או פציעה לבעל האקדח ואין סכנה לבגדים בעת נשיאת האקדח במצב מוסתר.

 

מנגנון ההדק הייחודי של האקדח מאפשר להכין את ההדק לקראת פעולת הירי, לאחר דריכת האקדח, להשאירו במצב ביניים כדי לבטל את כל מהלך הסרק הקיים תמיד באקדחים בעלי הדק פעולה כפולה.  מהלך ההדק אומנם לא הגיע אל השלב הקשה שבו נוצרת הירייה אך הדרך לשם התקצרה באופן משמעותי וזו תרומה גדולה לאיכות ומהירות הירי.

 

 

מבחן הירי

תמונהבמבחן הירי נורו יריות, הרבה למען האמת, כשכל מה שבוצע שהאקדח הוצא מן הקופסא הוא ניקוי הקנה בלבד.  אחר כך נורו 250 כדורים מתוצרת התעשייה הצבאית, כדורי אימונים עם תרמילים משמוש חוזר.

שתי מטרות יש לכך, האחת מטרה מפורשת ללכלך את האקדח על מנת להכין אותו לקראת הניסוי האולטימטיבי של ירי כדורים המיועדים להגנה עצמית בעלי צורת קליע מיוחדת.  המטרה השנייה היא לבדוק את אמינותו של האקדח מהקופסא עם כדורים שאינם משובחים ובגלל שהתרמיל שלהם הוא משמוש חוזר, ללא כל אפשרות לדעת כמה פעמים הוא כבר נטען.  כדורים אלו טעונים ללחץ בית בליעה נמוך יותר ואם בכדורים אלו אין מעצורים, ניתן להניח בביטחון מלא שבעת ירי עם כדורים באיכות גבוהה לא יהיו מעצורים ואכן כך בדיוק היה.  לאחר מכן, כשהאקדח כבר היה מלוכלך, נורו 50 כדורים מאיכות גבוהה מתוצרת תע"ש וגם בכדורים אלו לא נתגלה כל מעצור.

 

תמונההמבחן האמיתי כאמור, הוא ירי בכדורים מיוחדים, עליהם אנחנו ממליצים השכם והערב לכולם לשים במחסניות, בתנאי...  בתנאי שזה עובד.  האקדח עובד באמינות מלאה ללא כל מעצורים משום סוג שהוא.  ארבעה סוגים של כדורים מיוחדים מאלו הנמצאים בימים אלו על מדפי חנויות הנשק בארץ נורו במהלך הבחינה (ראו מטרות).  המטרות מגלות לנו גם את רמת הדיוק של כדורים אלו ואני יכול לומר לכם שבמהלך 400 הכדורים שנורו בניסוי לא התגלה מעצור אחד, עצר המחלק עצר בכל פעם לאחר שהכדור האחרון נורה, והאקדח היה מאופס ישר מן הקופסא.

חלק מן הירי בוצע על ידי בצלאל זיו ואבי שמאי שעובדים איתי, התרשמותם לא הייתה שונה משלי.  אבי שמאי הנושא להגנה עצמית, יום יום, אקדח תופי בעל פעולה כפולה, רצה מאד לדעת ולהרגיש את איכות הירי בפעולה כפולה, ולא התאכזב, לא קשה לירות ולפגוע גם שמתחילים את הירי כשההדק במצב הזה.

תמונה

פירוק והרכבה קלים, דבר המאפיין אקדחים מודרניים רבים.  לאחר פריקה מלאה של הנשק יש לקחת את המחלק מעט לאחור, על מנת להקל את הלחץ מתפס הפירוק ותוך כדי אחיזת המחלק משוך כשני מ"מ לאחור יש להוריד את התפס כלפי מטה ולשחרר את המחלק שינוע לפנים ולהסיר אותו ממסילות גוף האקדח.  לכתוב את זה, הרבה יותר קשה וגוזל יותר זמן מאשר לבצע את זה בפועל.  האקדח מתפרק סה"כ לשלושה חלקים בסיסיים, גוף קנה ומחלק וכמובן הקפיץ המחזיר, אשר גם הוא כמו בהרבה אקדחים בני זמננו הוא מסוג מערכת סגורה שאינה נמצאת תחת לחץ גבוה ומתוך כך אין כל סכנה שיאבד בתנאי שדה.

 

 

תמונההפיח אינו נדבק אל חלקי הפלסטיק וגם לא אל הציפוי המשובח של חלקי המתכת, ציפוי Melonite שמגן מפני חלודה אבל גם מונע את הצמדות הפיח אל חלקי הפלדה.  הניקוי קל ופשוט וכך גם ההרכבה מחדש של האקדח.

 

 

 

 

 

 

סיכום

אם את/אתה נמנים על רוב האוכלוסייה של נושאי הנשק בארץ, הנושאים את האקדחים שלהם במצב מספר 3, (ראה כתבה על מצבי נשיאה) זה בהחלט יכול להיות אקדח בשבילכם.  המחלק פנוי ממנופים או נצרות העלולות להכאיב או חס וחלילה להינצר דווקא בשעת פעולת דריכה מהירה בסיטואציה של הגנה עצמית.  אם אתם נושאים את האקדח שלכם עם כדור בבית הבליעה, זה בהחלט יכול להיות האקדח בשבילכם כי האפשרות להשמיט את מערכת הנוקר על בית בליעה טעון מבלי לנגוע בהדק היא בעלת חשיבות עליונה.

אבל אם אתם שמאליים, זה אולי אחד האקדחים הבודדים שיש היום בשבילכם בשוק.  כפתור השמטת נוקר במרכז המחלק, יחד עם תפס מחסנית דו-צדדי ועצר מחלק מוגדל הופכים את האקדח הזה לאקדח דו-צדדי כמעט מושלם וכמעט האידיאלי ביותר לשמאליים.  רוב האקדחים, לצערנו בנויים לאנשים ימניים.

 

שיתוף הפעולה של שני הטיטנים הותיקים האלו, וולטר הגרמנית מצד אחד וסמיט-ווסון מן הצד השני של האוקיינוס עושה לנו היורים, רק טוב. 

 

נתונים טכניים:

יצרן

 גוף- וולטר גרמניה, חלק עליון-סמיט-ווסון ארה"ב

הדק

 SA/DA נוקר פנימי עם ציין לנוקר דרוך

אורך קנה

 102 מ"מ ("4) סלילים רגילים

משקל

 636 גרם אקדח ריק

משקל מחסנית ריקה

 80 גרם

 

 

 

פורסם לראשונה בכתב העת מוגן, גיליון 16, יוני 2003.

 

 

הערות ותגובות

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004