כתבה מקורית!אקדח עם דיוק שוויצרי

 

 

SIG PRO 2009 אינו P-226 ולא P-228, או העתק פלסטי שלהם.  אבי מור ירה בו מעל 350 כדור וגם צילם את התוצאות, לפני שהגיע למסקנה שמדובר באקדח חדש ומבטיח מאד.

 

 

כתב וצילם: אבי מור

 

מבוא

מפעל הנשק השוויצרי הוותיק SIG התאפיין בכל מאה וחמישים שנותיו בייצור כלי נשק איכותיים ומדויקים ביותר לשימוש צבאי, אבטחה אזרחית, ספורט והגנה עצמית.

אקדח הדגל של SIG הוא הדגם הוותיק P-210 על ששת הגרסאות שלו: P210-1 עד P-210-6, הנבדלים זה מזה בעיקר בסוג הכוונות והגימור.  אקדח זה שניתן  לומר עליו רק שבחים, "סובל" מכך שתכונות מצוינות רבות שלו חוקו והועתקו לאקדחים רבים אחרים.  למעשה, ניתן להשמיע נגד אקדח זה רק תלונות בודדות, שהראשונה בהן היא: המחיר! הדגם התחתון שלו, P-210-1, עולה בארה"ב 1,750 דולר בעוד מחיר הדגם העליון, P-210-6, מגיע ל-3,750 דולר.  תג מחיר זה מונע מהיצרנים למכור כמויות גדולות יותר של האקדח ומוציא מן המשחק את מגזרי הצבא והמשטרה.

 

חסרון נוסף ב-P210 הוא בעל מנגנון הדק לפעולה בודדת ולכן הוא אינו יכול לחדור לשוק האמריקאי האזרחי והמשטרתי המעדיף ברובו אקדחי פעולה כפולה רב-כדוריים 9 מ"מ.  ל-SIG יש רק 8 כדורים במחסנית והוא גם בעל תפס מחסנית הממוקם בעקב הקת.  אבל על כל הפגמים האלה מעיבה המכשלה העיקרית: מזה מאות שנים ששוויץ מקפידה על ניטרליות ובין השאר היא אינה קונה נשק בארצות אחרות ואינה מוכרת לאחרים נשק צבאי או משטרתי, אלא אקדחי ספורט בלבד.  למרות מגבלה זו ממשיכה SIG להשתדל ולתפוס את השוק עם אקדח במחיר סביר, שתכונותיו יענו על דרישות השוק העולמי.

 

בשלב מסוים הבינו ב-SIG שכדי לחדור לשוק העולמי יש לייצר אקדח עם הדק פעולה כפולה שיהיה גם בעל תג מחיר נמוך.  וכך בסוף שנות השבעים גלש מלוח השרטוט הדגם הראשון של P-220 ששינה את מפת יצור האקדחים של SIG.  שמו של הדגם המוצלח הזה נשמר עד היום, אם כי הוא עבר כמה שנויים צורניים מאז ועד היום.  מאפייני ה-P-220 הינם: קוטר 9 מ"מ, 9 כדורים במחסנית, פעולה כפולה, גוף אלומיניום, כוונות לחימה גבוהות וברורות, שניתנות לכיוון בתוך תושבת זנב סנונית.  אבל… תפס המחסנית היה עדיין בעקב הקת, עד שתוקן מאוחר יותר, כדי להתאימו לשוק האמריקאי, שם קיבל את השם AMERICAN P-220.

 

בסוף שנות השבעים, רכשה SIG את חברת הנשק הגרמנית הוותיקה J.P. SAUER & SONS וכך נולד השילוב האגדי של SIG SAUER.  כדאי לציין ש- J.P. SAUER & SONS נוסדה במאה ה-19 והתמחתה ביצור רובי צייד דו-קניים ותלת-קניים (האחרונים בנויים משני קני צייד וקנה אחד סלילי, ששימשו את טייסי הצבא הגרמני כרובי מילוט).  הרובים הצטיינו באיכות הפלדה וההלחמות.  המוניטין שצברה היצרנית הביא לכך שמחקים רבים שלJ.P. SAUER & SONS מטביעים את הכתובת "פלדת סאואר" על הכלים שלהם, כדי למשוך קונים.  רכישת המפעל הגרמני על ידי SIG השוויצרית אפשרה עתה לאחרונה לייצר ולמכור נשק גם מחוץ לשוויץ.  במקרה זה נמכר האקדח של SIG דרך בלגיה תחת השם BDA ) (BROWNING DOUBLE ACTION.  מכאן הכול התחיל להתגלגל.  תוכננו עוד ועוד דגמים לאקדח, בקטרים שונים, כולל 375 SIG שהוא פרי תכנון של מהנדסי SIG – דגם שטרם זכינו לראות בארץ.

 

עם תחילת השיווק של כל הדגמים שהתפתחו מה-P-220, ובעיקר לאחר השימוש המסיבי באקדח P-226 התגלו מספר תקלות.  חלקים שיוצרו בהטבעה ("שטנץ") הינם פיסות מתכת מכופפות ואלו לא עמדו בירי מסיבי ויצרו תקלות.  הנפוצה בתקלות הייתה בעצר המחלק.  חלק זה היה מתעוות, נועל את המחלק לאחור ולא מאפשר ליורה לבצע חלפת מחסנית, שחרור המחלק והמשך הירי.  ה- FBI האמריקאי פסל 2000 אקדחים כאלו בגלל תקלה זו.  היא תוקנה מאוחר יותר, אבל ה-FBI כבר לא הסכים לנסות שוב את האקדח.  תקלה אחרת שהתגלתה בכ- 5% מאקדחי P-226 הייתה היווצרות שברי גוף באקדח.  SIG שלחה מכתב למשווקים שלה ברחבי העולם וידעה אותם על התקלה (שהיא ללא אפשרות תיקון) שגרמה לכך שמסילות בגוף האקדח היו מתנתקות ומתרוממות.  היא אף הורתה למשווקים להבטיח ללקוחות ביטוח לכל החיים מפני תקלה שכזאת.  מן הראוי לציין כי התופעה לא נצפתה בדגמים אחרים כמו P-228 ,P-229 ו-P-220, בכל קוטר שהוא.

 

 

מאפייני האקדח

כל היצרנים בעולם עוברים עתה לאקדחים בעלי גוף פולימרי קל משקל ומעדכנים גם את הדגמים שכבר מיוצרים.  לכן גם אקדח ה2009 SIG PRO אינו P‑226 ולא P‑228, או העתק הפלסטי שלהם.  מדובר באקדח חדש וכפי שזה נראה עכשיו – גם מבטיח מאד.  כל מה שנראה בדגמים הקודמים כפח מכופף, שבלא מעט מקרים גרם לבעיות (כמו עצר המחלק שהזכרנו), נראה באקדח הזה הרבה יותר חזק, מסיבי ומשדר אמינות ובטחון בחוזקו המכאני.  מדובר באקדח פעולה כפולה קלאסי: פעולה כפולה לכדור ראשון ולאחר מכן פעולה בודדת עד כלות המחסנית או עד השמטת הפטיש, ואז שוב פעולה כפולה.  (בחו"ל ניתן לרכוש גרסת פעולה כפולה לכל מהלך הירי, המיועדת בעיקר לשוק המשטרה בארה"ב).  על אף העובדה שהמחסנית מכילה 15 כדורים בגרסת 9 מ"מ, האקדח דק יחסית וניתן להחזיק אותו היטב ובנוחות אפילו עם כפות ידיים קטנות יחסית.

 

אפילו בירי פעולה כפולה, ניתן לאחר מספר קטן מאד של כדורים לפגוע ללא מאמץ במטרה.  הכוונות גדולות וברורות, עם שתי נקודות לבנות המתייצבות אחת מעל השנייה בקלות.  הכוונות  ניתנות להחלפה, להתאמה ולאיפוס במהירות לפי סוג התחמושת של המשתמש.  כמובן שניתן להרכיב כוונות לילה מפרולייט או אחרות.

 

פסי הדריכה בשאר הדגמים הם כמו תמיד, רחבים, גדולים ועמוקים ומאפשרים דריכה מהירה, בקלות ובמהירות, כך שאפילו בהפעלת האקדח תחת לחץ האקדח יידרך, יטען ויהיה מוכן לפעולה.  עצר המחלק הוא מספיק גדול כדי להפעילו בקלות, ויחד עם זאת הוא אינו נתפס בבגדים או בנרתיק בזמן שליפה.  האקדח עשוי מחומר מלא –  כלומר ברזל – ולא מפח מכופף.  כך גם מנוף השמטת הפטיש מקנה תחושה יותר טובה מאשר בדגמים הקודמים.  ההדק דומה מאד להדקים שהיו בדגמים הקודמים – הוא מעוגל וחלק ומתאים מאד לירי בפעולה כפולה.

 

תפס המחסנית מספיק גדול להחלפה מהירה של המחסנית, אבל לא גדול מכדי להילחץ מבלי משים על ידי הגוף, הבגד, או הנרתיק ולגרום לאבדן המחסנית.  על הגוף הפולימרי בחזית – תחת שמורת ההדק – יש לאצבעות מיקום גבוה ועל קת האקדח יש חיתוך ברור במפגש שמורת ההדק עם הקת.  כמו כן נעשה חספוס מובנה בתוך הגוף לשיפור האחיזה, גם למקרה שהידיים מזיעות או משומנות.  הקת המקיפה את הגוף, הניתנת בקלות לפירוק לצורך ניקוי וטיפול, והיא מחוספסת בצורה לא מוגזמת, דבר הנותן תחושת בטחון באחיזה.  כל אלו מהווים שיפור משמעותי לאחיזה שהייתה בדגם P-226.

 

המחסנית עשויה מתכת וזאת בכדי לגרום לה להישאר בעלת פרופיל צר ועדיין להכיל את כל 15 הכדורים, וכל זאת מבלי לגרום לקת להיות גדולה מידי – וככה צריך.  על תחתית הגוף משמורת ההדק ולאורך גחון האקדח – יש מסילת אביזרים המיועדת להתקנת פנס, או  לייזר, או התקן אדום אינפרא, או שילוב של כל אלו באביזר טקטי אחד.

 

הפירוק של האקדח קל.  כמו באקדחים רבים אחרים מושכים את המחלק עד הסוף (לאחר שמוודאים בכוון בטוח שהאקדח פרוק לחלוטין!!!).  מוציאים את עצר המחלק, והמחלק יורד מן האקדח.  מוציאים את הקפיץ המחזיר ולאחריו את הקנה וניתן, כאמור, גם לפרק את הקת, לצורך ניקוי.  בבחינת האקדח, הדבר הראשון שבולט לעין הוא החיתוכים והכרסומים שנעשו במחלק, כדי להקל במשקלו.  דבר זה אומר מיד, שבניגוד למחלקים של המשפחה הקודמת, כאן מדובר במחלק העשוי מגוש פלדה ולא מחלק מכופף מברזל, מה שמשדר איכות הרבה יותר גבוהה.  ניכר שהכוונה הכללית של המתכננים הייתה להפחית את משקלו הכללי של האקדח הטעון, כדי להקל על המשתמש.

 

לאקדח קפיץ מחזיר ומוליך וקפיץ מחזיר הקלאסיים ולא מערכת סגורה המקובלת היום בהרבה אקדחים.  הפירוק וההרכבה רגילים כבשאר האקדחים.  חיתוכי המחלק מאפשרים לראות את השן החולצת וניתן להבחין מיד בנעילת נוקר אוטומטית.  הקנה הוא בעל רגלית עם חיתוך בננה לעצר המחלק, כדי להפעיל את "נעילת בראונינג" (שיטת פעולה רגילה – פתיחה מעוכבת).  רגליות המתכת, המושחלות בגוף האקדח והתומכות במסילות המחלק, עבות ומסיביות ומספקות ארבע נקודות תמיכה.  כל החלקים – מנוף נעילת נוקר אוטומטי, מסילת הגוף, עצר המחלק, שן חולצת, שן פולטת, נראים בעליל הרבה יותר חזקים מאשר בדגמים הקודמים.

 

 

לא רק מדברים, גם יורים

במבחן הנשק נורו באקדח קצת יותר מ-350 כדורים מסוגים שונים, ללא כל בעיה, וללא כל מעצור.  עובדה זו מעידה לטובה כשמדובר באקדח חדש, שיצא מהקופסא דקות לפני הניסוי, נוגב מעט, ופרט לחוטר שהועבר בקנה כדי לייבשו – לא נעשה בו דבר.  האקדח ירה כל סוג תחמושת שיצאה מהמחסנית, ללא קשר לסוג הקליע, צורתו ומשקלו.  הדיוק גבוה מאד, האמינות ללא דופי ובכל סוג מחסניות מופעל עצר המחלק – חד וחלק.  הירי נשלט ונעים גם בכדורי +P + מסוגים שונים.  הירי נוח מאד, כאמור, גם בפעולה כפולה ובוודאי בפעולה בודדת.

 

החיסרון היחיד המאפיין את כל משפחת SIG חוץ מה‑P-210 לסוגיו הוא המרחק הגדול יחסית בין בית הבליעה – בשני הצירים – משורש כף היד, דבר שמדגיש את תחושת הרתע.  שהרי ככל שבית הבליעה  קרוב יותר לכף היד, כך יהיו הרתע הנמדד והרתע המורגש – קטנים יותר, הירי מהיר ואיכותי וגם הזמן הנדרש כדי להגיע למטרה אחרי תהליך הירי – קצר יותר.

 

מטרה מס' 1 – דמות

נורו כדורי תע"ש סוג א' בתפזורת F.M.J 115GR.  שתי מחסניות – סה"כ 30 כדורים בשלב לימוד תחושת האקדח.

 

מטרות מס' 2/3/4 – תו מכוון

נורו כדורי תע"ש סוג א' תפזורת F.M.J 115GR.  מחסנית 1 – 15 כדורים לכל מטרה.  הדיוק מעולה.  האקדח יורה בדיוק למקום שעליו מראות הכוונות, כפי שצריך להיות באקדח לחימה: נקודת הכיוון, היא נקודת הפגיעה.  הכוונות מכסות את האזור שבו היורה מבקש לפגוע.

 

מטרה מס' 5 – דמות

נורו כדורי תע"ש סוג א' תפזורת F.M.J 115GR.

30 כדורים לגוף –  באש מהירה

15 כדורים לראש – באש מהירה

 

מטרה מס' 6 – תו מכוון

נורו 15 כדורים ווינצ'סטר (SXT) RANGER J.H.P 147GR.

 

מטרה מס' 7 – תו מכוון

נורו 15 כדורי ווינצ'סטר SILVER TIP J.H.P 115GR

 

מטרה מס' 8 – דמות

למטרה זו נורו 80 כדורים (!) משמונה סוגים שונים מעורבים, ללא כל בעיה – הכול במרכז המטרה.

 

10 X ווינצ'סטר        SILVER TIP 147GR J.H.P

10X ווינצ'סטר         צבאי/משטרתי 147GR J.H.P

10 X פדרל        124 GR NYCLAP J.H.P

10 X פדרל        115GR J.H.P.  HI SHOK (9BP)

10 X פדרל        115GR J.H.P +P+ HI SHOK (9BPLE)

10 X פדרל        124GR J.H.P.  HYDRA SHOK

10 X פדרל        147GR J.H.P HYDRA SHOK

10 X פדרל        147GR J.H.P.  HI SHOK (9MS)

 

מטרה מס' 9 – דמות

נורו 30 כדורי תע"ש סוג א' תפזורת 115GR F.M.J..  כל הכדורים נורו בפעולה כפולה, דהיינו השמטת פטיש לאחר כל כדור.  לאחר מכן, לאחר שהאקדח כבר היה מלוכלך, נורו באקדח עוד כ- 100 כדורים להשלמת הבדיקה – ללא כל מעצור או בעיה כל שהיא.  בסוף הבדיקה היו בירי 50 כדורי ווינצ'סטר – 127GR +P+ RANGER SXT.  הזנת ירי, פליטה ודיוק – מושלמים!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מפרט: SIG PRO SP 2009

קוטר:               9 מ"מ

אורך כללי:         187 מ"מ

גובה כללי:          144 מ"מ

רוחב כללי:         34 מ"מ

סלילים:              6

משקל:               715 גרם ללא מחסנית

משקל מחסנית:    87 גרם

לחיצת הדק:        פעולה בודדת – 2-3.5  ק"ג

                        פעולה כפולה – 2.7 ק"ג

תכולת מחסנית:   15 כדורים

 

 

פורסם לראשונה בכתב העת מוגן.

 

הערות ותגובות

 

 

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2009