ערכת רוני לאקדחים

שילוב מנצח בין אקדח וקרבין.

 

מאת:  אבי מור

ההתלבטות בין נשק ארוך, רובה או תת-מקלע (תמ"ק) בעל קנה ארוך, ומתוך כך בעל דיוק מובנה גבוה ומהירויות לוע גבוהות, ובין אקדח גם אם הוא בגודל מלא ושלא לדבר על אקדח מודרני בעל גוף פולימרי קל, היא אמנם התלבטות עתיקה אבל עדיין בתוקף. זאת מכיוון שלאקדח יש בסופו של חשבון יתרון אחד בלבד על פני נשק ארוך מכל סוג שהוא קצר וקומפקטי ככל  שההנדסה המודרנית יכולה לספק, וזו היא יכולת ההסתרה העמוקה, ואיתה איכות החיים הנלווית אליה, כל השאר הם חסרונות.

 

נשיאת נשק ארוך היא לעיתים קרובות תולדה של צורך מבצעי ותוצאה של סקר הסיכונים העומד בפני נושאי הנשק והערכת האיומים על אלו שהם מופקדים על אבטחתם.  לעיתים, בהינתן  האפשרות, כי לא בכל סביבה זה תקין פוליטית לשאת נשק ארוך גלוי, יאלצו נושאי הנשק הארוך להסתירו ולא תחת מעיל ארוך אלא במזוודת נשיאה שתוסווה לעיתים אבל עם אפשרות להפעילו במהירות סבירה מרגע שיתעורר הצורך. זאת שכן אסור לשכוח לרגע שברוב המקרים בהם מופעל נשק מכל סוג שהוא זו תגובה על יוזמה שנקט הצד שכנגד והוא לקח לעצמו את יתרון ההפתעה. על המאבטחים / שוטרים / חיילים או סתם אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק להגנה עצמית ועל אלו חל הצורך להגיב במהירות וביעלות גבוה מאד.

 

אקדח, שיהיה רב-כדורי כפי שעולם האקדחים המודרניים יודע לספק לנו עם מחסניות בעלות 15-18 כדורים בקוטר 9 מ"מ או אפילו בקוטר 0.40 S&W עדיין ניתנים להסתרה עמוקה מאד גם באמצעים פשוטים.  נרתיק טוב וביגוד סטנדרטי לא יסגירו את עובדת נשיאת הנשק על ידי המאבטח, שוטר סמוי או אזרח.  נשיאת אקדח מוסתר מאפשרת התנהלות יומיומית רגילה חד עם האפשרות להיות חמוש בצורה סבירה מאד ואף למעלה מזה אם נעשתה בחירה נכונה של קוטר האקדח, מנגנון הפעולה וכולי.  כמובן אם נושא הנשק  מאומן לרמת תפעול גבוה מאד אזי אקדח בידיים כאלו יכול בהחלט להיות כלי לחימה והגנה עצמית טוב אבל במגבלות.

 

מרגע הצגת האקדח יתגלו בעצם כל חסרונותיו המובנים.  קנה קצר ומתוך כך רדיוס כוונות קצר  אשר מגביל את הדיוק המעשי של האקדח והיורה לטווחי פעולה קצרים יחסית שעבורם אגב נבנים האקדחים מלכתחילה.  כמות הכדורים תהיה כאמור 15-18 כדורים וכל מחסנית אחרת מוארכת, אפילו מחסנית 20 כדור של אקדח FN בקוטר 9 מ"מ, 'תסגיר' מיד את האדם הנושא את האקדח - ושלא לדבר על מחסנית 33 כדור של אקדחי גלוק.  והאקדח, כפי שמרמז שמו באנגלית, יהיה תמיד מוחזק בין שתי כפות הידיים ובמקרה הצורך ביד אחת ואולי אפילו ביד הלא דומיננטית.

 

רובה ותמ"ק ורובים מודרניים בהחלט מגיעים היום בגרסאות קצרות מאד הקרובות באורכן לאורכי התמק"ים ומבטלים את כל חסרונותיו של האקדח תוך ויתור כאמור על עקרון ההסתרה של הנשק.  אגב, כאן המקום להבהיר שאת עיקר ההשוואה יש לעשות בין אקדח לתמ"ק שכן הדבר המובהק ששייך לשניהם הוא הקוטר של הכדורים. תת-מקלע יורה כדורי אקדח בעוד שרובה סער ירה כדורי רובה.  אורך הקנה וגם של התמ"קים הקצרים יהיה כמעט תמיד כפול מאורכו של קנהו של אקדח לחימה בגודל מלא ומכאן שהדיוק ומהירויות הלוע יהיה גבוהים יותר.  רדיוס הכוונות יהיה לאין ערוך הרבה יותר גדול ומכאן שהדיוק והיכולת לפגוע בטווחים בינוניים תשתפר באופן משמעותי.  כמות הכדורים במחסנית תוכפל מיידית ולרוב מחסניות בקוטר 9 מ"מ יכילו 30 כדור.  על תמ"ק הבנוי נכון ומאובזר נכון ניתן להרכיב שפע אביזרים לכיוון ותאורה, אמצעים ללילה וליום.  מספר האביזרים הניתנים לחיבור אפילו לאקדח מודרני בעל מסילת אביזרים מובנית יהיה תמיד אחד ולא משנה איזה אביזר זה.

 

האם ניתן לשלב בין שני העולמות?  במידה רבה כן וכאן נכנסת לתמונה ערכת ההסבה מאקדח לקרבין של חברת CAA Tactical הישראלית שכל מטרתה היא לקחת את האקדח שלך ולהפוך אותו למעין 'תמ"ק' או יותר נכון לקרבין.  שם הערכה הינו RONI. אגב, בכל תמ"ק קיימת באופן מובנה היכולת לירות בירי אוטומטי, בצרורות הנשלטים על ידי לחיצת ההדק או בירי צרורות מבוקרים בני 3 כדורים כל אחד לירי מבוקר ומדויק יותר ששומר את התמ"ק על המטרה.  קרבין הוא נשק מטען (Self-loading) היכול לירות ירי חצי-אוטומטי בלבד.

 

המערכת בנויה בעיקרה מיציקת פולימר עם שדרת אלומיניום ברמה תעופתית המספק חוזק נוסף לערכה שכן לערכה זו ניתן לחבר מספר לא מבוטל של אביזרים על ארבעת מסילות האביזרים המותקנות על הסיפון העליון של הערכה, על צידי המתפס הקדמי ועל גחון המערכת.

 

המערכת הופכת את האקדח המוכנס לתוכה מכלי נשק שמשתמשים בו בשתי כפות הידיים במצב אידאלי או רק ביד אחת בלבד מכל מיני סיבות שאינני נכנס אליהן כרגע, למערכת הניתנת לאחיזה איתנה ונתמכת בשלוש נקודות בגוף ומספקת יציבות גבוהה מאד המאפשרת למצות את הדיוק המובנה בתוך כל אקדח מודרני עם יכולות הירי של יורה מאומן.  ירי מהיר ומדויק לטווחים בינוניים של 50 מטרים הופך להיות הרבה יותר קל ופשוט לביצוע.

 

אבל זה מציג רק פן אחד של המערכת הזו.  השילוב של מערכת המספקת יכולת ירי מדויקת ומהירה עם שלל אמצעי כיוון ותאורה, גלויים וסמויים כאחד הניתנים להצמדה אליה, יחד עם האפשרות להוציא במהירות את האקדח מתוכה, להסתיר את המערכת ויחד איתה את האקדח על גוף נושא הנשק, היא לדעתי אחד היתרונות הבולטים של הערכה ובעיקר המהירות בה זה ניתן לביצוע.

 

כשבחנתי את הערכה לראשונה זה לקח קצת זמן להבין את הלוגיקה ואת סדר הדברים הנכון על מנת לבצע את הפעולות. בעיקר כמובן העברת האקדח מהנרתיק של האקדח על החגורה אל תוך הערכה. אנשי CAA  כל כך מתורגלים בביצוע ההמרה של אקדח לקרבין עד כדי כך שהנתון של 5 עד 7 שניות הוא מציאות שניתנת לשחזור בקלות אחרי תרגול לא רב במיוחד.

 

כלומר, שוטר שיושב בניידת והוא חגור אקדח יכול להסב בתוך שניות ספורות את האקדח שלו למעין קרבין כשאמצעי התאורה והכיוון מורכבים כבר מראש על הערכה.  אם גם לאקדחו של השוטר ניתן להכניס מחסניות ארוכות יותר מהרגיל, כמו באקדחי גלוק, גם את המחסנית הזו נתן להשאיר צמודה לקת ה- RONI כל הזמן, היא לא מפריעה בתפעול השוטף, ונמצאת מאד קרוב למקום שאליו היא מיועדת להיכנס בסופו של דבר בקת האקדח המצוי עתה בתוך המערכת.  למותר לציין שהשוטר או מאבטח יכול להשתמש בכל המחסניות הרגילות שלו בדיוק באותה צורה שהוא רגיל אליה.

 

התסריט ההפוך לא פחות חשוב בעייני.  הסיטואציה דורשת הרתעה והרתעה יכולה לבוא בכמה צורות, ביניהן לבוש והופעה של אנשי צוות האבטחה, מדי השוטרים וכולי.  אבל גם הופעתו של נשק ארוך בזירה היא גורם מרתיע.  לא תמיד ובעיקר לא לגופים אזרחיים מותר לשאת תמ"ק או רובה סער אבל אקדח בהחלט מותר ואקדח בתחפושת, עם כל היתרונות שפורטו, בהחלט יכול להוות גורם מרתיע.  במידת הצורך, המעבר מנשיאת נשק גלויה לסמויה יכול להיעשות בשניות, כשהאקדחים עוברים למצב מוסתר, הערכות נעלמות בתאי המטען של המכוניות ואין זכר לנשק גלוי.

 

גם השארת של הערכה ברכב או בבית אינה מהווה סכנה.  הרי ברור ששנייה לאחר הוצאת האקדח מתוך הערכה היא הופכת להיות חתיכת פלסטיק חסרת משמעות שלא נשקפת ממנה סכנה לחלוטין ולא משנה כמה אמצעי כיוון ותאורה יורכבו עליה.

 

למערכת 4 נקודות חיבור לרצועה וניתן לחבר אותה כמובן לימניים ושמאליים כאחד בשתי צורות חיבור המקובלות - חיבור חד-נקודתי או חיבור קלאסי דו-נקודתי בהתאם להעדפות היורה.  לקת הערכה יש 5 מצבים הניתנים לכיוון בקלות כך שכל משתמש מתאים את אורך הקת למידות גופו אבל גם במצב הסגור אין כל מניעה מבצעית להשתמש בערכה גם עם קת סגורה וגם ביד אחת.

 

הערכה מיועדת לשימוש גם עם אקדחי גלוק ואקדחי XD המוכרים בארץ כ-HS 2000.  לאקדחים אלו אין נצרה ובכל אופן בעולם כולו נושאים אקדחים אלו עם כדור בבית הבליעה, אבל בנרתיק חגורה שמכסה לחלוטין את שמורת ההדק על הערכה עצמה יש מגן על ההדק המונע כניסה מקרית של חפצים אל השמורה וגרימת ירי לא מתוכנן ולא רצוי.  ליורה ייקח חלקיק שנייה להסיט את מגן שמורת ולגשת עם האצבע היורה להדק בעת הצורך.  בגלל מבנה הערכה, שהאקדח המוכנס אליה נתמך בשלוש נקודות קבועות בערכה, אין שום צורך לאפס את הכל מחדש - לא את הכוונות האופטיות ולא את כוונות הברזל התקפלות הניתנות להתקנה על מסילת הסיפון העליון לגיבוי.

 

אל פתח הפלטת התרמילים ניתן להצמיד קולט תרמילים או מגן ירי לשמאליים על מנת שהתרמילים לא יפגעו בהם פנים בעת הירי.

 

אני אזרח נושא נשק במשך כל חיי כאדם בוגר.  נשאתי גם לא מעט נשק ארוך הן בשגרה בצבא והן במלחמת לבנון ובכמה תקופות מילואים שבהן שירתי שם אבל העדפה שלי היא תמיד לאקדח ובשנים האחרונות העדפה לאקדחים בינוניים וקטנים בעלי קוטר גדול ומשמעותי להגנה עצמית.  רוב הניסיון שלי בירי מבוסס על שנים רבות של ירי באקדחים שונים ועל אף כל זאת לקח זמן מאד מאד קצר להתרגל לירות בערכה שאליה הוכנסו פעם אחת גלוק 19 ופעם אחת גלוק 17.   במילים אחרות אתה מתחיל מנקודת התחלה של נשק נוח מאד לירי ממושך כשאתה יכול להזין עם מחסניות עם תכולה של 35 כדור כל אחת מהן (מחסנית 33 עם עקב מחסנית +2), וזו בהחלט כמות אש ועוצמת אש מכובדת מאד שיוצאת מפלטפורמה משוכללת, מאד נוחה לירי מהיר ומדויק כאחד ובעלת אפשרות לחיבור הרבה מאד אביזרים.

 

 הערה: הכתבה המקורית נכתבה ופורסמה בגיליון ספטמבר 2011 של המגזין ישראל דיפנס.  מאז חלו שני שינויים.  ראשית נוספה ערכת- RONI כזו שאינה מאפשרת להוציא את האקדח מתוכה והאקדח יושב בה דרך קבע.  זו ערכה שתוכננה לבקשת גורמים מסוימים בעולם שאינם רשאים לשאת תמ"ק או רובה סער, אך רשאים לשאת אקדחים.  הם הכירו ביתרונות הרבים של ערכת  RONI ומבקשים לתת לאנשיהם את היתרונות הללו אך ללא האפשרות לנתק את האקדח מהערכה.  השינוי השני הוא מספר הערכות שנוספו ואשר מתאימות לאקדחים רבים בעולם שחלקם לא נמצאים בישראל.  בין הכלים אותם ניתן לראות שנפוצים מאד בארץ הם: יריחו, סיג-סאור, בול, CZ Duty 07, וגם HS 2000 שידוע בעולם כ- Springfield XD.

 

 

 

 


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות ©