כתבה מקורית!אקדח תוף וכושר עצירה

חוות דעת אישית בנושא אקדחים תופיים והיבטי כוח העצירה באקדחים אלו. 

 

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

עברתי על מספר לא מבוטל של הודעות ותגובות במקומות רבים בפורום ותחילה החלטתי שלא להגיב, מפני שהייתה לי תחושה שכל נושא האקדח התופי וההשלכות השונות שלו על הירי והלחימה, ויחד איתו הנושא של כושר עצירה של תחמושת, קיבלו גוונים רבים מידי והאפשרות לענות על כולם תהיה כמעט ובלתי אפשרי.

 

במחשבה שנייה, שתי ההתמחויות העיקריות שלי בנושא נשק הן: מנגנוני אקדחים ובליסטיקה סופית, כן, בדיוק אותם שני נושאים שנידונו בהרחבה במספר מקומות בפורום, באשכולות שונים ומגוונים, אך כולם בסופו של דבר נגעו בדיוק לשני הנושאים בהם אני מתמחה כל חיי המקצועיים, ולכן קראתי ועברתי שוב על הכול, ריכזתי לי מספר נקודות חשובות מבחינתי לתגובה, ואני מביא כאן במרוכז את תגובתי לשני הנושאים הללו.

אני מקווה שאוכל למצות במקום הקטן הזה את הנושא הכול כך רחב, והכול כך שנוי במחלוקת, בעיקר מאז שיצאו ספריהם של מרשל וסנאו (Marshall & Sanow), בנושא כושר העצירה של תחמושות אקדח.

 

לגבי המנגנונים, הבעיה פשוטה יותר וקלה יותר מבחינה טכנית, ומכיוון שאופיו של האקדח התופי משפיע ישירות על יכולתו בלחימה ויכולתו להקנות לתחמושת כושר עצירה סביר, הדברים מחוברים כאן יחדיו.

 

 

אקדח התופי - כללי

Revolverלחלקנו קשה אולי להודות האקדח התופי מת.  ראשית, ראוי לציין שהאקדח התופי כפי שהופיע לפני כ-150 שנה אינו האקדח של היום, והקשר בין האקדח התופי של ימי המערב הפרוע, כפי שכתב אחד המשתתפים, ובין אקדח התופי המודרני, הוא קלוש ביותר והמרחק ביניהם אינו 150 שנה אלא שנות אור, מהבחינה הטכנולוגית בעיקר.

 

למה הוא מת?

הוא מת בגלל שאבק השריפה המודרני, ויחד איתו הפיקות המודרניות, ואיתם חומרי האטימה ואמצעי הייצור המתקדמים והטכנולוגיה המתקדמת ביותר, הביאו את האקדח המוזן מחסנית, אל השורה הראשונה, תוך שהוא גוזל את הבכורה מן האקדח התופי.

 

מה בעצם הייתה גדולתו של אקדח התוף?

בימים בהם ייצור הכדורים על ידי בתי החרושת לתחמושת נעשה לא באמינות כל כך גבוהה כפי שהיא מוכרת לנו היום, היה לאקדחי התוף המודרניים בעלי מנגנון פעולה כפולה יתרון מבצעי ברור.   על מנת לירות באקדח תופי DA לא הייתה נדרשת שום פעולה למעט לחיצה על ההדק, ואם היה כדור עקר, דבר שלא היה נדיר כל כך לפני 30 שנה ויותר, אזי לחיצה נוספת על ההדק הביאה מול הקנה והנוקר כדור חדש ולא היו דרושות פעולות תפעול מעצורים כפי שאנו מכירים אותן מהאקדחים החצי-אוטומטיים.

 

שני תהליכים התרחשו בד בבד.  האחד, הטכנולוגיה השתפרה בקצב אדיר ואמינות התחמושת עלתה מעל ומעבר למה שאנחנו מדמיינים בעצם.  תחשבו רק כמה עשרות מיליוני כדורים מיוצרים בעולם לנשק חצי-אוטומטי ואוטומטי מלא, ואם התחמושת מוחזקת בתנאים סבירים, מספר הכדורים העקרים שואף לאפס.  אבל גם התהליך השני חייב מעבר לאקדחים חצי-אוטומטיים ובעיקר מרובי כדורים, וזאת עקב ההתחמשות הבלתי פוסקת של ארגוני טרור וארגוני גרילה עירונית בנשק בדיוק מהסוג הזה - רב כדורי מוזן מחסנית.  לאט הופג החשש מהירי הבלתי אמין כביכול בנשק מוזן מחסנית ומעבר מאקדחי תוף היה קל ודי ברור מראש.

 

 

אקדח התופי - חסרונות

חסרונותיו של האקדח התופי הם בעיקר מבצעיים.  לדוגמה:

* טעינה חוזרת - גם עם מטען מהיר, אין השוואה בין מהירות הטעינה של מחסנית חדשה לעומת טעינה של מטען אל תוך תוף.

 

* טעינה חלקית חוזרת – באקדח תופי, ההתייחסות אל טעינה חוזרת נעשית תמיד כאילו וכל הכדורים נגמרו באקדח ואינה לוקחת בחשבון טעינה טקטית.  בשלב מסוים של הירי, אתה יכול לעשות החלפה טקטית ולהכניס לאקדח מחסנית חדשה ולשמור את המחסנית הריקה בחלקה בכיס במקום בנרתיק, שמא תזדקק לכדורים אלו מאוחר יותר.  זו כמובן פעולה שלא ניתנת לביצוע באקדח תופי.

 

* כמות הכדורים – מספר כדורים אינו דבר שיש להקל בו בייחוד לאור העובדה שיש היום לא מעט אקדחים מחסנית טובים ואמינים שמשקלם זהה ואף קל מזה של אקדח תופי קטן בעל 5 כדורים 38 ספיישל או 357 מגנום, אך יש בהם 10 כדורים במחסנית.  הם גם שטוחים יותר מאקדח תופי ונוחים יותר להסתרה, ובוודאי שגם הכללים שהוכרו למעלה חלים עליהם בדיוק אותו דבר.

 

* אמינות ולכלוך - בניגוד לדעה הרווחת, וצר לי אם אני שוחט פה 'פרה קדושה', אמינותו של האקדח התופי נמוכה מזו של האקדח החצי-אוטומטי, בעיקר מההיבט של לכלוך במנגנון.  מטבעו, אקדח התופי "פתוח" יותר ויש יותר מקומות מהם יכול לחדור לכלוך אל מנגנון האקדח.  כשהיינו צעירים, (וזה היה מזמן), היינו לוקחים כל מיני אקדחים, תופיים וחצי אוטומטיים וטובלים אותם בחול בניין, על מנת לראות מי יתקע ומי לא, אקדחי תוף היו נתקעים מיידית.  אקדחי מחסנית היו מאבדים כמעט את כל החול ברגע הדריכה.  אקדחים צבאיים קלאסיים, פשוט לא התרגשו מזה.  לעומת זאת אקדחים תופיים היו מקבלים יחד עם בעליהם פרכוסים מוזרים רק מן המחשבה שהאקדח יבקר שוב בחול.

 

* בית בליעה מנותק - הרווח בין התוף והקנה נקרא Flash Gap ולא בכדי.  האור היוצא משם בעיקר בעת ירי בכדורים חזקים מאפשר צילום בלילה.  יחד איתו יוצאים מן הרווח חלקי קליע "המתגלחים" מן הכדור בכניסה לקנה.  בלי להיכנס להסבר הטכני מדוע זה קורה, (על כך בהרצאה על כושר עצירה אם וכאשר היא תתקיים), ברווח הזה יש אובדן עצום של אנרגיה גם בגלל העובדה שהקליע נדרש לעשות שינוי בכיוון האנרגיה שלו מתנועה ישרה אקראית לתנועה סיבובית בהתאם לסלילים.

היה עוד ניסיון לפתור או לפחות להקטין את הבעיה של הרווח.  באקדחי Dan Wesson ניתן היה בעזרת מפתח מיוחד ומבנה מיוחד של הקנה וצורת החיבור שלו למסגרת גוף האקדח, להקטין את הרווח למינימום, אך לא להעלים אותו לחלוטין, כן חייב להישאר רווח מזערי בין התוף שמסתובב והקנה הקבוע.  אך גם זה היה משיקולים של תחרויות ירי אולימפיות ולא מסיבות מבצעיות.

 

* רתיעה קשה - בעיה נוספת שיש לתת עליה את הדעת היא אי נוחות הירי באקדח DA בעל קנה קצר וכדור רב עוצמה.  לאקדחים הללו יש רתע חזק מאד עד מכאיב ובוודאי שאינו מתאים ליורים או יורות לא מאומנים.  עוצמה זו לצערנו לא תמיד באה לידי ביטוי בכושר עצירה של הכדור הנורה מן האקדח, ולא סתם החלה אופנה של אקדחי 357 קטנים במקום אקדחי ה-38 ספיישל שהיו כל כך נפוצים.  תנסו לירות פעם 357 מגנום מאקדח תופי בעל קנה באורך 2 אינץ'  - זה תענוג קטן מאד אם בכלל.

 

* מחירי הכדורים - בהחלט נושא שאסור להתעלם ממנו ויחד איתו נושא זמינות התחמושת בארץ.  אקדח תופי מעולם לא היה כאן הלחם והחמאה של עולם הנשק הישראלי, כך שגם זמינות התחמושת הטובה סובלת מכך, בחומרה רבה יותר ממה שקורה בתחום התחמושת לנשק חצי-אוטומטי.  ואם בכושר עצירה אנו עוסקים גם כן, אז אין לשכוח גם את הבעיה הזו לרגע; כדורים בעלי כושר עצירה גבוהה, הן לתופיים קצרי קנה והן לתופיים ארוכי קנה, כמעט שלא ניתנת להשגה בארץ.  וזו לא אותה התחמושת.

 

* נשים ואקדחי תופי - גם ההנחה הרווחת שתופיים מתאימים יותר לנשים לא הוכיחה את עצמה מבחינתי, לפחות לא ב-27 שנות ההדרכה שלי.  נשים נרתעות מרתע גבוה, גם גברים נרתעים אבל הם לא מודים שהם סובלים בירי 357 מגנום וחזקים ממנו.  זה אולי נכון שאישה יכולה פשוט ללחוץ לחיצת DA ולירות, אבל מה עם לפגוע? מניסיוני הרב בהדרכת נשים בעיקר ממערכת החינוך, קל יותר ללמד אותן לירות עם אקדח החצי אוטומטי בעל הרתע הבינוני מאשר תופי קצר קנה שבועט בחזרה בחוזקה.

 

* לוחמה הטרור - הימ"מ הצרפתי שנקרא GIGN כבר מזמן אינו משתמש באקדחי תוף 357 מגנום של מנורין.  רק הג'נדרמרים השחורים (הג'נדרמריה הלאומית אליה שייך גם הימ"מ הצרפתי), המסתובבים בשלשות ברחובות פריז דבקים באקדח התופי.  ה-GIGN יורים באקדחי ברטה F92.

 

 

קצת על כושר עצירה ותחמושת

127 Grainכושר עצירה של כדורים הוא מונח שנטבע בתחילת המאה הקודמת במחקר שנעשה על ידי הצבא האמריקאי ונקרא '"בחן תומפסון לה-גרד".  הנושא מרוכז בעבודה שנקראת "המחברת של ג'וליאן הטצ'ר לנושא כושר עצירה" ודנה ביכולתם של כדורי אקדח לעצור תוקף נחוש בדעתו, מוטרף דתית או על ידי כימיקלים שונים.

הנושא עלה לכותרות שוב באירוע לחימה של ה-FBI שקרה באפריל 1987 ומאז לא ירד משולחן הדיונים.  אני מבקש להבהיר מספר דברים, בקצרה, על מנת להבהיר את הנושא כמיטב יכולתי.

 

* כושר עצירה של כדור מוגדר אכן כפי שגבי כתב, יכולתו של כדור לעצור את התוקף תוך 3 שניות אם הוא במצב סטאטי או במרחק 3 מטר אם הוא נע אליך או ממך.  אך כל זה נכון ויכול להיכנס למחקרים ולטבלאות הסטטיסטיות אך ורק במידה והייתה עצירה בכדור בודד.  כל ירי מרובה כדורים בתוקף, לא יכנס למחקר, פשוט כי לא ניתן לדעת איזה מן הכדורים השפיע הכי הרבה על הפסקת התקיפה.

 

* החל משנת 1984 חל מהפך רציני מאד בתכנון כלי הנשק בעולם, ובעיקר באקדחים.  אם עד אותה העת המתכננים לקחו בחשבון את צורתו ואורכו הכללי של כדור בכל קוטר וקוטר והתייחסו אך ורק לכדורים בעלי אף מתכתי עגול מלא-FMJ, אזי באותה השנה חל המהפך ומנגנוני האקדחים השונים החלו להיות מותאמים לכדורי JHP, אותם כדורים בעלי חוד חלול ומעטה נחושת אשר קצרים מאחיהם באותו הקוטר ובאותו המשקל אך בעלי אף מלא.  קשה למצוא היום אקדח מודרני שלא מזין כדורי HP העיקר במשקלי הקליע הקלים, 115 ו-124 עד 127 גריין.  בכדורי HP בעלי משקל קליע של 147 גריין ופתח גדול בקדמת הכדור, יתכנו בעיות לפעמים בחלק מן האקדחים.  מכיוון שזו ממילא אינה תחמושת מומלצת להגנה עצמית, הבעיה בפועל אינה קיימת.  ירי בכדורי HP הוא אחד הדברים הראשונים שנבחן על ידי כשאני עושה מבחן לאקדח חדש, ואני ממש לא זוכר בשנים האחרונות אקדחים שעשו בעיות עם כדורי HP קלים.

 

* כדורי HP הרבה יותר מדויקים מאחיהם בעלי FMJ בגלל העובדה הפשוטה שכדורים אלו בעלי שטח מגע גדול יותר בין הקליע והסלילים.  כדורי HP במשקל כבד מדויקים ברמה אולימפית ומסוגלים לפגוע בדיוק מדהים במטרות ראש במרחק 50 מטר כשהם נורים מאקדח או תת-מקלע מושתק.

 

* יש קליעי HP "שנפתחים יותר מידי" או במילים אחרות בעת הפגיעה אינם מגיעים לקוטר הרצוי שהוא כפול 1.5 עד כפול 1.7 מהקוטר המקורי, אלא ממשיכים להתקפל סביב עצמם ובעצם מקטינים את קוטרם בחזרה עד כמעט לקוטרם המקורי, וזה בעצם מה שגמר את הקליע המפורסם ה-Black Talon במשקל 147 גריין, שהיה גם כבד מאד וגם בעל מהירות על קולית והיה בנוי כך שהמעטה היה מתקפל לאחור אבל יותר מידי.

 

* הידרה-שוק הוא כדור שכושר העצירה שלו בא לידי ביטוי דווקא באקדחים שהכדורים הנורים מהם הם תת-קוליים במהירותם.  כלומר הם ישיגו כושר עצירה טוב באקדחי 38 ספיישל בעלי קנה קצר, אקדחי 380, ואקדחי 45.

אנו יודעים מעל לכל ספק שעל מנת שכדור HP יפתח בגוף האדם באמינות גבוהה, מהירות הלוע ההתחלתית חייבת להיות לפחות 1000 רגל בשנייה.  כדורים שנעים במהירות נמוכה מזאת הנזכרת, כגון השלושה שהזכרתי למעלה, אכן נותנים כושר עצירה נחות כאשר נורים מהם כדורי HP רגילים ואילו כושר העצירה שלהם עולה משמעותית בעת שימוש בכדורי הידרה-שוק.

ההסבר המקובל שהנוזלים בגוף האדם מופנים לצדדים, לקירות הפנימיים של החלל בחוד החלול של הכדור, ובכך מגבירים את האפשרות של הכדור להיפתח בגוף האדם, נסתרה במחקר של ה-FBI לאחר אותו אירוע של הירי שהזכרתי, ואנו יודעים שכל תפקידו של העמוד, שגודלו כבר השתנה לפחות ארבע פעמים והפך להיות קצר ורחב ולא נוטה להתעוות, הוא להקנות לקליע כושר חדירה על אף מהירות הלוע הנמוכה.

 

* כדורים קלים, במהירות לוע גבוהה מדגימים כושר עצירה גבוהה.  החלום של כולם הוא להגיע לכושר עצירה האגדי של הכדור 357 מגנום, במשקל 125 גריין כשהוא נורה מאקדח בעל אורך קנה של 4 אינץ לפחות -כושר עצירה של כ-97% (אין 100% באף אקדח).  כדורי 9 מ"מ טובים, ינועו בתחום של 90% עד 94% וכך גם כדורי 45 טובים, אלא שב-9 מ"מ יהיו אלו כדורים במשקל של 115 גריין ועד ל-127 גריין ויעזבו את האקדח במהירות לוע של 1350 עד 1400 רגל בשנייה, ואילו ב-45 זה יהיה הידרה-שוק במשקל 230 גריין במהירות של כ-900 רגל בשנייה או במשקל של 185 גריין במהירות של 1050 רגל בשנייה.   357 מגנום יעשה קצת יותר מ- 1450 רגל בשנייה.

מאמץ נוסף לחקות את התנהגותו של האקדח התופי בקוטר 357 מגנום, הוא ניסיון מאד מוצלח של חברת זיג זאואר לייצר כדור בעל כושר עצירה גבוהה, והוא נקרא 357 זיג, כדור הבנוי על התרמיל של ה-40 סמיט אנד ווסון בעל צוואר בקבוק לקוטר 9 מ"מ, וזה כדור שנותן כושר עצירה סטטיסטי של כ-96%!!

אקדחים בקוטר הזה וכדורים כאלו, לא קיימים לצערי בארץ והרבה אקדחים שהיו במקורם בעלי קוטר 0.40S&W הוסבו בקלות לקוטר החדש.  קליע קל יותר נותן רתע נמוך בהרבה, וכך קל יותר לירות אש מהירה ויחד איתה לקבל כדור המחקה בליסטית את ה-357 התופי.

 

* כושר העצירה של תופיים קצרי קנה הוא כל כך נמוך יותר מאשר אחיהם ארוכי הקנה ורק לדוגמא אציין שכושר העצירה של אקדח 38 ספישל באורך קנה 2 אינץ' שווה לכושר עצירה של אקדח 380 (9 מ"מ קצר), ולעיתים כושר העצירה של זה האחרון אף עולה על זה של התופי הקצר, תלוי כמובן בסוג הכדור והמהירות.

 

 

 

פורסם לראשונה בפורום אתר Shotgun - יוני, 2005.

 

הערות ותגובות

HP

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2005