כתבה מקורית!האדום הכחול והשחור

ההנחה הבסיסית היא שאדם לא יבלה את ימיו בלימוד תורות לחימה להגנתו העצמית, ולכן הוא זקוק לכלי חוקי שיעזור לו להציל את חייו.

על סמך תפיסה זו פיתח בראם פרנק את ה-Gunting, מכשיר קהה שניתן גם לשלוף ממנו להב חד, בעת חירום.

 

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

במרכז הסכין השחור – האמיתי, מימין – סכין האימון הקהה והמעוגל ומשמאל- הסכין הכחול- בעל להב קהה ופינות מושחזותכל אחד מאתנו שואף במודע או שלא במודע שיהיה לו אמצעי הגנה לכל צרה.  בדיוק כמו שכל אחד מאתנו לא היה רוצה לעמוד לדין על 'שימוש בכוח לא סביר' בעת הגנה עצמית, או באשמת פציעה או הריגה של הזולת בנסיבות שכאלה.  אבל יחד עם זאת רק מעטים מקדישים זמן ומאמץ כדי ללמוד אמנות לחימה כלשהי ולצערנו גם נושאי נשק-חם רבים אינם בקיאים בשימוש בו, וסביר להניח שבשעת צרה לא ממש ידעו מה לעשות.

עולמנו הקרוב, אינו מקום ידידותי ביותר, ומשהו שמתחיל כהערות בין נהגים אגב נסיעה, יכול להתדרדר בשניות מעימות מילולי טיפשי לאלימות פיזית.  במקרה כזה אנו עלולים להצטער על שאין לנו מיכל של גז מדמיע, או של תמצית פלפל חריף (קפסיקום), כדי להדוף מעלינו את התוקף.

 

ישנם כאלה הנושאים אתם דרך קבע סכין או אולר לשימוש כללי וגם, יש להודות, להגנה עצמית.  כל אחד מאלו חייב לשאול את עצמו אם הוא יודע מה לעשות לפני שמפעילים את להב הסכין, בו ניתן לעשות בו שימושים רבים להגנה, ורק אם רק כלו כל הקיצין ישמש הלהב לשיסוף או לדקירה כדי להציל חיים.

 

 

כל עימות הוא שונה

ברם פרנק בעמדת מוצאבראם פרנק (48),יהודי, חי בארה"ב ומגיל צעיר מאד למד אצל מורים יידועי שם אומנויות לחימה שונות.  בראם, העוסק בפיתוח ובהדרכה של תורות לחימה לגופים ביטחוניים וגופי אכיפת חוק ולאזרחים בארה"ב, צבר שנים רבות של ניסיון באומניות לחימה מזרחיות ובתורות לחימה בסכין והגיע בשלב מסוים של חייו המקצועיים להבנה שאדם ממוצע לא יקדיש את יומו ללימוד התורות הללו, ולכן יש לייסד שיטה קלה יותר, שתקנה לכל אחד כלים מנטאליים ופיזיים להגנה.  על יסוד הבנה זו יסד בראם את שיטת   CSSD-SC או בראשי התיבות המלאים Common Sense Self Defense- Street Combat.

בבסיס השיטה מונחת ההנחה שעימות אחד אינו דומה לשני ולכן צריך ללמוד איך ליישם דרכי הגנה שונות וכלים שונים, לפי המשתנים, כאשר את הפעלת הכלים ישקול המתמודד לפי המצב הנתון.

במשך שנים שקד בראם פרנק על תכנון ופיתוח של אמצעי הגנה שניתן יהיה לקחתו לכל מקום, שיהיה חוקי לנשיאה ולשימוש, ושייתן פתרון ברמות שונות של העימות.  כך פיתח את ה-Gunting ששמו הושאל משמו של תמרון הגנה בתורת לחימה פיליפינית.  בתמרון זה משכל המתגונן את ידיו בתנועת מספרים, הודף את יד התוקף (ריקה או חמושה) ומכה בחלק הפנימי של האמה.  תמרון כזה, המבוצע כהלכה, ישתק את התוקף ויסיים לפחות זמנית את העימות, מבלי לגרום נזק לאף אחד מן הצדדים.

המכשיר, שאין לכנותו סכין, משום שהוא אכן מכשיר משולב, יכול לשמש כמכשיר הגנה קהה כשהוא סגור, וכסכין בעל אחיזה מושלמת כשהלהב פתוח.  ידית המכשיר, העשויה מחומר פלסטי מרוכב ומחוספסת חספוס עדין, מקנה תחושת ביטחון בעת אחיזת המכשיר במצב סגור.  במצב בו הלהב פתוח, תונח האגודל במקומה על הגבנון ויוגבר על ידי כך הלחץ על ידית האחיזה ובכך תשקע הידית עוד יותר בשקע כף היד שתגביר את תחושת הביטחון באחיזת כלי הלחימה הזה.  הבליטות החדות בכל היקף הידית המתוכננות לפי צורת כף, משמשות לשיפור האחיזה וגם להפעלת הגונטינג כמכשיר קהה ולהפעלת לחץ בנקודות רגישות ללחץ בגופו של התוקף.

בעת פתיחת הלהב בולט חוסר הפרופורציה בין גודלו לגודלה של ידית האחיזה, משום שהידית מתאימה בגודלה לסכין בעלת להב של 100 מ"מ, בעוד שכאן אורכו 74 מ"מ (החלק המושחז 71 מ"מ) בלבד.  יש לכך שני טעמים.  האחד - כדי שבמצב סגור תבלוט הידית משני צידי האגרוף הקמוץ, ותאפשר למתגונן להפעיל את הגונטינג ביעילות כמכשיר קהה נגד התוקף.  השני - כדי שבמצב שבו הלהב פתוח, עיקר הכובד יהיה בכף ידו של האוחז, ליצירת  שליטה ואחיזה טובה.

 

 

מקצוען צנוע

מימין סכין פתוח עם להב אמיתי ופינות מושחזות ואילו משמאל להב אימונים קהה, עם פינות מעוגלותהאמת היא שבמשך זמן רב חיפש בראם דרך להפוך את חלומו למציאות, וההתגשמות החלה רק כאשר חבר אל סל גלסר, הבעלים של חברת ספיידרקו האמריקאית.  שיתוף פעולה זה כבר הניב שני מוצרים ובקרוב נראה את השלישי.  הגונטינג סימן למעשה, את כניסתה של ספיידרקו לשוק סכיני הלחימה, (עד אז ייצרה ספיידרקו סכינים לשימוש כללי אשר יכולים גם לשמש להגנה עצמית בעת הצורך) עם גבוי מצד גדולי המתכננים והמדריכים ללחימה בסכין.  בעזרת אותם מומחים אף פיתחה ספיידרקו סדרה של סכיני אימון בעלי להב קהה ופינות מעוגלות, המאופיינות בידית אדומה, להבדיל מהסכינים האמיתיים בעלי הידית  השחורה.

גיא רפאלי, סוכן של חברת ספיידרקו ונציגו של בראם פרנק בישראל הזמין אותי לא מכבר לשתי פגישות, קצרות מדי לטעמי, עם בראם, פגישות שהותירו אותי נפעם מהידע והבקיאות של האיש, והשילוב של אלה עם צניעות יוצאת דופן.  בשתי פגישות אלה הייתה לי הזדמנות לראות אבטיפוס של המכשיר השלישי במשפחה - המכשיר הכחול – שיהיה שילוב מכשיר אימונים אדום וכלי לחימה השחור.

להב המכשיר הכחול אומנם קהה, אך למכשיר עצמו פינות ובליטות חדות, דבר שיצר כלי הגנה המתאים לסוהרים, למשל, המשרתים בבתי כלא שבהם אסור לשאת נשק חם, ובמקום זאת  נושאים אלה אשר יחסית לאפשרויות הטמונות בגונטינג אפשרויות ההפעלה שלה מוגבלות.  את השימוש במכשירים שיצר, מדגים בראם בתנועות חלקות, מהירות וזורמות, ומעניק את תחושה של מקצוען שיודע את עבודתו.  בעת הדגמה, לעומת זאת, הוא מאט את הקצב, ומסביר בבהירות כדי שהשומע יבין כל מילה.  אגב, הוא כבר קיים בארץ שלושה סמינרים.  הוא מותיר אצל השומע רושם רב מאד, בולטת במקומותינו צניעותו- I am just a simple Jewish boy – הוא אומר וזה מאד רחוק מהאמת.  לסמינר הבא של ברם בארץ יידרש כוח עליון שיעצור אותי מלהשתתף (נציגים בארץ הם גיא רפאלי ויובל נחמקין העוסקים באמנויות לחימה מזה עשור שני ובעלי חגורות שחורות והסמכה להוראת השיטה - http://www.arnis.co.il)

 

תפס מדגם חדש. השקע בתפס יחד עם השקע בקת בצד השני משמשים כנקודות ציר לשינוי מצב הסכין בידשיטת הנעילה במכשיר, היא פיתוח של שיטת Liner Lock שבדרך כלל נמצאת בתחתית הסכין, בעוד שכאן היא בגב הסכין.  הלהב ננעל בין הפין שעוצר את תנועתו לבין פיסת הנעילה עצמה, דבר שאמור ליצור נעילה חזקה יותר ולמנוע סגירת הלהב על ידו של הלוחם.  הניסויים אכן הוכיחו שהנעילה עומדת היטב בלחצים.  יחד עם זאת יש לציין שישנם "מומחים" הסבורים שבשתי שיטות נעילת הלהב עדיין קימת סכנת לפתיחת הנעילה, בעיקר אצל מי שיש לו אצבעות שמנות במיוחד, בעת אחיזת הסכין במצב עבודה/ לחימה עם להב פתוח.

הגבנון בגב הלהב משמש להנחת האגודל, ושם גם מצוי סימן ההיכר של ספיידרקו – החור בלהב, שמאפשר פתיחתו ביד אחת.  החידוש הגדול הוא באפשרות לפתוח את הלהב בשעת חירום על ידו של התוקף, במקרה שהשימוש בגבנון כדי למשוך את תשומת ליבו לא עובד כמצופה.

התפס, גם הוא סימן היכר ידוע של ספיידרקו, שונה בסכין זה ממה שהיה מקובל עד היום וגם צורתו של התפס ומיקומו אינם כפי שהיו.  התפס ממוקם גבוה יותר על פני הסכין, וזאת כדי למנוע מהגבנון להיתפס בכיס, בעת שליפה מהירה.  על התפס ובצדו השני של הסכין, ישנם שקעים שמאפשרים ליצור בעזרת האצבעות ציר, כדי לשנות בקלות את צורת אחיזת הסכין ביד.

אגב, זהו גם הסכין הראשון שמגיע מספיידרקו עם נרתיק שליפה לחגורה, העשוי מקיידקס שחור למכשיר החם, מקיידקס אדום למכשיר התרגול, ומקיידקס כחול לכלי המשולב.

 

 

סיכום

מה אני לא אוהב?  לא התרגלתי עדיין לשינוי בצורת ומבנה התפס.  בשימוש בתפס, המכשיר כאמור יושב גבוה בכיס לחלוטין לא מוסתר.  התפס חזק יותר ממה שמקובל היה עד עתה בסכינים של ספיידרקו ויצרנים אחרים, וקשה להכניס את המכשיר לכיס עד כדי "תלישת" קצה הכיס ממכנסי האימון שלי.  נשיאת המכשיר בנרתיק הקיידקס שלו חריגה ועדיין לא התרגלתי לרעיון עם כי זה נוח, אבל גם אם כן אך ורק במצב מוסתר.  מה עוד לא אהבתי?  שאין ברשותי את שלושת הדגמים האלה לתמיד.

 

 

סכין אימונים (אדום) להב קהה ופינות מעוגלות וסכין משולב (כחול) עם להב קהה ופינות מושחזות

נעילת לחץ – הלהב נלחץ בין פין הגב לבין הנעילה

 

 

להב מושחז (משמאל) ולהב אימונים קהה (מימין) מעוגל

גב הלהב של הסכין האדום קהה לעומת גב הלהב של הסכין השחור- המושחז

 

 

נתונים טכניים

●להב: אורך - כ-74 מ"מ, עשוי מפלד  CPM440V בעובי 3 מ"מ, חלק או משונן חלקי, מחוסם ל-56-57 RC

●ידית: חומר פלסטי G10

●קוטר החור: 11 מ"מ

●משקל: 168 גרם

●אורך: סגור – 131 מ"מ, פתוח – 202 מ"מ

 

לראשונה פורסם בכתב העת מוGUN מספר 10, אוגוסט – ספטמבר 2001.

 

הערות ותגובות

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004