כתבה מקורית!מנעולי הדק

 

כתב וצילם:  אבי מור

 

הקש על התמונות הקטנות לקבלת תמונה מורחבת.

 

מבוא

אינשטיין אמר כבר לפני הרבה שנים, שיש שני דברים אין סופיים, היקום והטיפשות של המין האנושי, אבל לגבי היקום הוא לא בטוח...  בכל פעם אנחנו מקבלים חיזוק לטענה הזו מחדש.  מצפייה רבת שנים בענף הנשק, זה העולמי וזה הישראלי, גיליתי אני הקטן, עוד דבר, אין אויבים יותר גדולים לענף הנשק ולחובבי הנשק בארץ ובעולם, מאנשי הענף עצמם, חובבים ואנשי מקצוע כאחד.

פרשה שמתבררת עכשיו במסדרונות משרד הפנים מוכיחה את זה מצוין, אך מכיוון שהעניין עדיין מצוי בבירור, אני נמנע מלדבר על זה, אך לעומת זאת עניין אחר שפורסם לפני מספר ימים, יוליך אותנו ישירות לנושא הכתבה.  אתר זה נמנע מלפרסם דברים שכמעט קרו, דהיינו האתר הגביל את עצמו לפרסום תאונות ירי, ואילו מקרים שקרו עם כלי נשק והסתיימו בשלום לא יפורסמו כאן, אם כי גם ממקרים כאלו ניתן בהחלט ללימוד המון.

 

 

ילדים ואקדחים

לפני כשבועיים פורסמה בהרחבה בכל כלי התקשורת הידיעה שנערה בת חמש עשרה נתפסה בשער בית הספר עם האקדח של אביה.  לטענתה, היא הביאה את  האקדח על מנת לאיים על נערה אחרת שהרגיזה אותה.  בעיני, האשם העיקרי בסיפור הזה הוא אבי הנערה שנכשל בשני תחומים.

 

התחום הראשון הוא חינוך.  אם יש נשק בבית, וטוב שיש, ואני חושב שחשוב שיהיה נשק בבית, יש לנקוט בצעדים חשובים מאד של חינוך כבר מגיל צעיר של הילדים.  השמירה על הנשק היא חובה ראשונה במעלה בעיני.  לא רק שמירה בפני הגעת הנשק לידי גורמים עוינים, פושעים או טרוריסטים, אלא גם נפילת הנשק לידיהם של אלו לא מורשים לכך מתוך בני הבית ובראש ובראשונה הילדים.

התחום השני בו בעיני נכשל האב, הוא כמובן העניין הטכני של שמירה על הנשק.  ככל הנראה ידע האב על בעיית החינוך, וידע שמעולם לא אמר דבר לנערה ואף אולי לשאר אחיה ואחיותיה, אם ישנם כאלו.  האב צריך היה לדאוג מראש לנעילתו של הנשק במקום בטוח ושמור מחוץ להישג ידם.

אינני יודע היכן הם גרים, אך לעיתים בהחלט יכולה להיווצר דילמה לא פשוטה.  מחד, במקום מועד לפורענות, כגון יישוב ספר או יישוב ביש"ע, יש לשמור על הנשק קרוב וזמין לצורך הגנה עצמית, מאידך יש לשמור אותו כך שלא יהיה נגיש לילדים או לא מורשים אחרים.

 

 

מנעולי הדק

Noble Locksלעניין הילדים, יש כבר פתרון שאני מכיר אותו שלושים שנה ויותר, ואני סבור שהוא אף וותיק מזה, הפתרון הבא בדמות מנעול הדק.

מנעול הדק נותן פתרון חלקי בתחום אחד של הבעיה, היה ומישהו לא מורשה, כגון אחד הילדים יגיע אל האקדח ואולי אף לתחמושת, לא יוכל הילד לבצע ירי שכן מנעול הדק כשמו, הוא מונע גישה אל ההדק.  מנעול הדק לא מונע מצב בו ילדה חסרת אחריות לוקחת את האקדח לבית הספר על מנת לאיים על חברה לספסל הלימודים...........(איזה רעיון אידיוטי, אבל איינשטיין אמר את זה כבר לפני ומזמן).

 

חברת נובל אנטרפרייזס הישראלית שלחה למבחן שלושה מנעולי הדק מתוצרתה, אשר שלושתם עונים על שתי הבעיות בצורה טובה מאד.  הם  גם מונעים גישה של לא מורשים מחד וגם מונעים גניבה של הנשק מאידך.  זאת מבלי לוותר על האפשרות לגשת אל הנשק בשעת הצורך, במהירות גבוהה על מנת להגן על בני הבית.

Noble Locksכל זאת אם אינך לוקח את הנשק עליך כל הזמן, או אם באת הביתה ואתה רוצה להניח את הנשק במקום בטוח.  החברה אמנם ישראלית אך מטעמים מובנים של עלויות וגודל שוק פוטנציאלי, הייצור נעשה בארה"ב.

 

כספת, אתם שואלים?  כן כספת קיר או רצפה היא רעיון לא רע בכלל, כל עוד אין לך שאיפות להגיע אל הנשק במהירות.  בחו"ל יש ניסיונות לא מעטים לפתח כספות מהירות שייפתרו את שתי הבעיות שהצגתי גם יחד.  מנעולי ההדק של נובל לקחו את הרעיון הזה עוד שלב אחד למעלה.

 

 

בדיקה ורשמים

Noble Locksהדגם הראשון שנבחן הוא דגם המשלב מנעול הדק מופעל מפתח ואליו נקשר כבל פלדה עבה וחזק.  פתרון זה מאפשר לבעל הנשק לקשור את הנשק, אקדח או רובה במספר אופנים.  אקדח- יקשר אל דבר קבוע בכל מקום בו נמצא בעל האקדח.  כל עמוד מתכת, סורג או מקום אחר דרכו ניתן להשחיל את כבל הפלדה, ישמש כפתרון נעילה ואבטחה מצוין.

בעלי רובים, יכולים להעביר את כבל הפלדה דרך פתח הפלטת הכדורים ורק לקשור את הנשק, ובכך להגביר בעוד דרגה אחת את רמת הביטחון והבטיחות.

האם הנשק חסין גניבה? לא בוודאי שלא, אבל תידרש עבודה מאומצת וכלי עבודה מיוחדים על מנת לפרוץ את המנעול ו/או לחתוך את כבל הפלדה, ותודו שזה כבר כמה דרגות מעל להניח את האקדח מתחת לכרית...

Noble Locks

הדגם השני, הוא דגם המיועד לחיבור האקדח לקיר, ולו יש גם תמיכה לקנה, אשר תקשה מאד להשתמש בנשק עצמו על מנת לעקור אותו מהקיר.  כל החלקים הדרושים מסופקים בתוך אריזת המגן של המנעול, כולל מתאמי קוטר שונים, להתאמה למידת קוטר הקנה של האקדח שלך.

שערו בנפשכם את המתקן מחובר לקיר בתוך ארון קיר, מוסתר על ידי ביגוד, אך בעל הנשק יכול להגיע אליו בשניות, להוציא אותו משם ולהגן על בני בית.

ההרכבה פשוטה וברורה ואין צורך להזמין בעל מקצוע על מנת לבצע את ההתקנה, מקדחה ביתית תספיק לזה בהחלט.

 

 

Noble Locksהדגם השלישי שנבחן הוא מה שקרוי בפיו של עמית יאיר, מנהל המכירות של נובל בארץ, 'דגם-כספת'.  דגם זה בנוי מפלדה בלתי מחלידה ומשלב מספר תכונות טובות. זהו דגם קיר, אך במקום המנעול הרגיל, יש לו מנעול מספרים, שבעל האקדח יכול לשנות את הקוד שלו כל עת שירצה.

עניין החלפת המפתח בקוד מספרים, יש לו בעיניי חשיבות עליונה, ושאלות כגון החלפת ושיכפול מפתח שאבד ועוד, יורדות מן הפרק.  זהו לצערי רק דגם בשלב האב-טיפוס ולו היה מייצור סדרתי, ללא כל ספק שהייתי רוכש לי אחד כזה באופן מיידי.  פניות שלי ושלכם לחברת נובל, אולי יגרמו להם לשקול את הנושא מחדש ולהיכנס לייצור סדרתי.

 

 

סיכום

ראיתי כבר הרבה שיטות נעילה לנשק, אך אני חייב להודות שהפתרונות היצירתיים של אנשי נובל, הרבה יותר מרשימים מכל מה שראיתי עד עתה.  המנעולים אינם גורמים נזק לגימור של האקדח, מחירם אינו בשמיים והם נותנים פתרון לשתי בעיות שאולי, עם האבא החמוש היה דואג להשתמש בהם, לא היינו קוראים בעיתון על הבת שלו שהלכה עם האקדח שלו לבית הספר, ולא ההינו נראים שוב כחבורה של חסרי אחריות חמושים.

 

 

הערות ותגובות

 

Noble Locks

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2005