כתבה מקורית!האקדח האלקטרוני הראשון

מירכתי כדור הארץ, מיבשת אוסטרליה, מגיעה תפיסה חדשה ומהפכנית של כלי ירייה אלקטרוני,

המסוגל לפלוט מיליון כדורים בדקה!

 

כתב  אבי מור

 

הערה: הקש על התצלומים לקבלת תצלום מוגדל.

 

מבוא

Metalstormאולי זה משום שמעולם לא הייתה מעורבת במלחמה אמיתית, או אולי משום שמעולם לא הייתה נתונה לאמברגו על אספקת נשק, העובדה היא שאוסטרליה לא נזקקה לפיתוח תעשיית נשק משל עצמה, ולכן גם לא נולדו בה רעיונות מיוחדים בתחום זה.  אין אפילו אוסטרלי אחד ששמו מוזכר בעולם כלי הנשק, והאוסטרלים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה ובמנדט הבריטי בארץ ישראל השתמשו בכלי הנשק שסופקו להם על ידי בנות הברית האחרות.

אבל כל זה עומד להשתנות ובגדול, אם יוגשם חלומו אוסטרלי, מייק או'דוייר שמו.  על פי גרסתו, ולא רק על פי גרסתו, הוא עומד לחולל את המהפכה הגדולה ביותר בתחום הנשק הקל והכבד, מזה 150 שנה, מאז הומצא התרמיל המתכתי הראשון על ידי דניאל ב. ווסון, מהצמד הידוע סמיט אנד ווסון.

 

 

ללא חלקים נעים

Metalstormאו'דוייר, כיום נשיא חברת Metalstorm יצרנית הטכנולוגיה החדישה, עורר בתחילה חיוכים של ביטול אצל כל מי ששמע אותו פורש את הרעיון לייצר נשק שמסוגל לירות בצורה חשמלית/אלקטרונית יותר מכדור אחד דרך אותו קנה, ובמהירות שלא ידועה כיום.  לדבריו הוא חקר ומצא שכלי הנשק בעל קצב האש הגבוה ביותר כיום, הוא מקלע הוולקן בעל ששת הקנים, הפולט 6000 כדור בדקה.  קצב זה נובע גם ממהירות התפעול הגבוהה, וגם מכך שבו זמנית כל קנה מבצע פעולה אחת, בעוד האחרים מבצעים באותו זמן פעולות.  אבל עדיין, בכל זמן נתון כל קנה יורה כדור אחד בלבד.

מייק או'דוייר הבין מייד שאם יצליח לתכנן וליצר כלי נשק שירה ללא חלקים נעים, תהיה זו מהפיכה אמיתית.  ואכן, לאחר שנים של תכנון, הוא הצליח לייצר אקדח שמסוגל לירות בקצב 1,000,000 (כן, מיליון!) כדור בדקה, ושהחלקים הנעים היחידים בו, הם הקליעים החולפים בתוך הקנה.

או'דוייר כינה את הכלי החדש VLE, ראשי התיבות של Variable Lethality Law Enforcement שכן ניתן לירות בו לא רק קליעי מתכת, אלא מגוון רחב של תחמושות.  ה- VLEהוא למעשה קנה מתכת, שבו מונחים בזה אחר זה קליעים ללא תרמילים, וביניהם אבק השריפה רגיל.  לכל קליע מחובר מגע חשמלי שנשלט על ידי מערכת אלקטרונית שבנויה בקת

.

עם הלחיצה על ההדק מצית ניצוץ חשמלי את אבק השריפה מאחורי הקליע. לחץ הגזים גורם לשתי פעולות בו זמנית:

Metalstormהפעולה הראשונה לאחר הצתת אבק השריפה, היא הפעלת לחץ על חוד המתכת המצוי בראשו של הקליע השני הבא בתור אחרי זה שעומד לצאת מהקנה.  הלחץ גורם לקליע להתרחב לחלקיק שנייה, בדומה לפעולת פתיחת מטריה ובכך נמנעת הצתת אבק השריפה המצוי מאחוריו.  במקביל דוחף לחץ הגזים את הקליע לפנים, החוצה מן הקנה לדרכו.

במדידת מטח של שלושה כדורים, נמצא שהירי בוצע במהירות של 1/500 השנייה.  במילים אחרות: במהירות של 60000 כדור בדקה מקנה בודד של אקדח.  כמובן שהאלקטרוניקה בקת מאפשרת גם ירי בודד וגם ירי מטחים בקצבים שונים.  כשמדובר במהירות שכזו אין אפשרות לרתע להתפתח, האקדח נשאר יציב ביד היורה, שלושת הכדורים פוגעים כמעט באותה נקודה, והאפקט הקטלני הוא גדול.  בהדגמות ירי שבוצעו כבר במספר מקומות בעולם נורו כדורי 9 מ"מ במהירות הלוע המקובלת באקדחים אלו ועוררו התעניינות רבה במשטרות ניו יורק, וושינגטון בארה"ב, במשטרה הבריטית וכמובן במשטרה האוסטרלית, שם נערכו ההדגמות.  גם כוחות הצבא של מדינות אלו כבר מחזרים אחרי או'דוייר במרץ רב.

מעניין הוא שהכדור השני בירי למעשה יוצא לדרכו עוד לפני שהכדור הראשון עזב את הקנה ובכך הוא גם דוחף את הראשון ומעניק לו מהירות יותר גבוהה, עוצמה וטווח האפקטיבי גדול.  כמובן שאם טוענים7-9  כדורים, אזי לקליע הראשון יהיה פחות אורך קנה, ומהירות הלוע שלו תהייה פחותה.  אבל על כך פיצה המתכנן בטעינת מנת אבק שריפה שונה בין כדור לכדור כדי לגרום לאחידות מלאה בירי.

ומה כאשר כדור אחד עקר? גם אז אפשר לירות את הכדורים שמאחוריו, שכן הוא ידחוף את הכדור העקר ויסלק אותו מהקנה ללא כל בעיה וללא כל סכנה ליורה ולסביבתו.

 

 

אב טיפוס מרובה קנים

Metalstormבעוד הדגם הפועל, בעל הקנה הבודד, כבר הוצג, סיים או'דוייר את היצור של אבות טיפוס עם ארבעה קנים! תחשבו על אקדח עם 28 עד 36 כדורים שונים בכל קנה, כשניתן באופן אלקטרוני לכוון איזה קנה יבצע את הירי, מה ירה וכמה.  האפשרויות אינן מוגבלות.

כדי לטעון מחדש את הקנים, ניתן יהיה להחליפם או "לשבור" את האקדח, בדומה לרובה צייד, ולטעון את האקדח בתחמושת מגוונת: 9 מ"מ, או שקיות חול קטנות, או תחמושת לא קטלנית לפיזור הפגנות, הכול לפי שיקולו של איש החוק.

האקדח האלקטרוני טומן בחובו יתרון נוסף: בעזרת מעגלים ומעבדים, הוא יהיה, למעשה, נעול בפני מי שאינו מורשה להשתמש בו, על ידי זיהוי ביומטרי וסגור מפני תאונות של פליטת כדורים.  האלקטרוניקה תחבר את האקדח למחשב נישא, ואפשר יהיה לקרוא את כל ההיסטוריה של השימוש בו, כולל מצב תחזוקתו.  האקדח גם מנהל דו-שיח עם בעליו, על בחירתו, ונותן התראות קוליות על מצב הנשק וכולי.  גם הפושע יכול לדעת שאקדח מוכן מכוון אליו ולשקול את צעדיו בהתאם.

MetalstormMetalstormניתן כמובן להפליג מעבר לרמת האקדח האלקטרוני, לכיוון מקלעים חכמים, נשק מוטס מזל"ט ועוד.  התקליטור של היצרנית  Metalstormמתאר שפע של שימושים אזרחיים לנשק האלקטרוני, כמו למשל תותח מונחה לייזר היורה קליעים המכילים חומר לכיבוי שריפות, לגבהים שאי אפשר להגיע אליהם בגלל חוסר ציוד מתאים או בגלל החום.  מתוכנן גם מקלע בעל 36 קנים טעונים היורה 540 כדור בקצב אש של 1,620,000 בדקה, אפקט הרסני ביותר שלא מוכר לנו משום כלי נשק או תכנון עתידי שידוע לנו עד כה, מנשק קונבנציונאלי.

 

 

 

* המידע והתמונות לקוחים מאתר www.metalstorm.com

 

פורסם לראשונה בכתב העת מוגן מספר 14, נובמבר 2002.

 

הערות ותגובות

 

 

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004