כתבה מקורית! בחזרה ליריחו

 

 

אבי מור חוזר ליריחו. לא לעיר או לקזינו שנסגר, אלא לאקדח בדגמיו השנים, שבהם הוא יורה כבר יותר מ-15 שנה.

לאחר שכילה את זעמו במטרות, הוא חולם על השילוב המנצח, שיכלול את כל התכונות הטובות בדגם אחד.

 

 

 

כתב וצילם:  אבי מור

 

מבוא

כדי להגדיר את הרומן שלי עם אקדח היריחו, אני תמיד אוהב להשתמש בשם שקבע הסופר יצחק בשביס זינגר לאחד מספריו: "שונאים, סיפור אהבה".  לא שאני שונא את האקדח הזה, אבל מצד שני אני גם לא ממש מת עליו.  יש לו מעלות ומגרעות כמו לכל כלי נשק אחר, אבל דבר אחד חייב להיאמר: את המינוס הגדול ביותר שהיה לאקדח הזה בדגמיו השונים הישנים יותר, דהיינו משקלו הרב, הצליחה תע"ש לשפר, להעלים ולמצב את אקדח החדש בדרגת איכות שלא ידענו כמותה קודם.  משקל האקדח החדש מאפשר עתה לשאת אותו שעות ארוכות.

 

 

מנגנון ומצב נשיאה

יריחויריחו היה ונשאר, כמו אקדחים אחרים הפועלים עם אותו מנגנון (טנפוליו, ספינקס, ATM ועוד) חיקוי של האקדח האגדי ששינה את פני עולם הנשק: ה-CZ75.  כלומר, אקדח 9 מ"מ רב-כדורי, בעל מנגנון הדק משולב.  מיזוג של מנגנון בעל פעולה בודדת ופעולה כפולה, עם ניצרת גוף, מה שמכונה בעגה המקצועית Selective Action.  כל שלוש שיטות הנשיאה משתלבות באקדח זה ודומיו.

 

* מצב מס' 1 – אקדח טעון דרוך ונצור, כדור בבית הבליעה, פטיש דרוך וניצרה סגורה.  בשעת הצורך: פתיחת הנצרה וירי רצוף בפעולה בודדת.

* מצב מס' 2 – מעט בעייתי מבחינת הדרך להגיע אליו באקדח זה ודומיו: כדור בבית הבליעה, הפטיש מונמך על בית הבליעה המלא, נצור או לא נצור, ובשעת הצורך ירי של הכדור הראשון בפעולה כפולה, ולאחר מכן שאר הכדורים בפעולה בודדת רגילה.  הבעיה היחידה באקדחים בעלי מנגנון כזה, היא שלמצב הזה צריך להנמיך את הפטיש על בית בליעה מלא בעזרת האגודל, וזה מסוכן ליורה ולסביבה.  כשלוחצים על ההדק אנו מצפים שהכול יהיה תקין והאקדח ירה, ורק האגודל שאוחז בפטיש מונע את זה.  לי הסידור הזה לא נראה.

* מצב מס' 3 – נשיאת האקדח עם מחסנית ב"הכנס" בלבד, בשעת הצורך שליפה, דריכה וירי.

 

רוצה לשאת אקדח במצב מס' 2? קנה אקדח עם התקן כלשהו להשמטת פטיש, שעושה זאת בלי שאתה נדרש לגעת בהדק.  בין אם זה אקדח עם מנוף השמטת פטיש (סיג-סאואר, הקלר אנד קוך USP ודומיהם) או עם ניצרת מחלק משמיטת פטיש (סמיט-ווסון, ברטה, וולטר ואחרים).  באקדח הזה, ובדגמים האחרונים בכלל, תע”ש עיצבה את המחלק בצורה שונה כך שהוא  רחב יותר ובעל פסי דריכה רחבים ועמוקים יותר.  זה משפר באופן משמעותי את היכולת לדרוך מהר ובבטחה בשעת צרה, בניגוד לעיצוב הקודם שבו המחלק היה צר יותר, קטן יותר וצדדיו מעוצבים באלכסון; מה שכמעט לא אפשר דריכה נכונה, מהירה ובטוחה.

 

 

מידות ודיוק

יריחואקדח יריחו בדגם בעל הגודל המלא (FL) אמנם אינו אקדח גדול מידי ביחס לאקדחים אחרים, אך בשבילי באופן אישי הוא גדול מיד מכדי שאוכל להגיע עם האצבע אל ההדק במצב של פעולה כפולה (מצב מס' 2).  לכן לא יכולתי לנסות לירות בו ממצב זה ולהביא את התרשמותי.  אבל מכיוון שאני גם נגד הדרך בה ניתן לבצע השמטת פטיש באקדחים מן הסוג הזה, וגם ממילא רוב הציבור נושא את האקדח במצב מס' 3 בלבד (מחסנית ב-"הכנס"), בפועל לא מסתמנת כאן כל בעיה.

אני יורה באקדחי יריחו שונים מזה כ-15 שנה ודבר אחד חייב להיאמר מיד: מדובר באקדח מדויק בצורה בלתי רגילה.  לא זכור לי שנתקלתי בכל השנים האלו באקדח יריחו שלא יצר מקבצים צפופים, באופן יוצא דופן לטובה.  אבל דבר אחד תמיד הציק לי באקדחים אלה: הנטייה הטבעית שלהם לירות גבוה מן הנקודה אליה אתה מכוון.  וזה כל כך פשוט לתיקון.  צריך רק להתקין כוונת קדמית מעט גבוהה יותר.

באקדח לחימה, נקודת הפגיעה צריכה להיות בדיוק במקום שמכוונים אליו, שכן מעשית ומנטאלית קשה לכוון למקום אחר מאשר זה שבו רוצים לפגוע.  אם צריך לכוון למקום נמוך יותר מזה שבו מתכוונים לפגוע, בהחלט יכול להיות מצב שבו תעמד הכוונת על מישהו שלא רוצים לפגוע בו.  זה יוצר בעיה מנטאלית שאסור שתתעורר בעת הלחימה.

 

מבנה ומשקל

האקדח שבדקתי הפעם, דגם FL הנראה בתמונות, הוא הדגם האחרון של היריחו הפולימרי.  דהיינו: החלק התחתון, הגוף, עשוי מפלסטיק, ופלסטיק זה טוב.  אחד המדדים החשובים בעת בחירת נשק להגנה עצמית, בעיקר לשוטר או ללוחם, הוא כמה כדורים יש באקדח ביחס למשקלו הכולל.  ככל שהאקדח קל יותר ויש בו יותר כדורים, פירושו של דבר לשאת פחות משקל ביחס למספר הכדורים.  ויש לזכור שאקדח רב-כדורי יהיה גם בעל נפח גדול, וגם בעל משקל כללי גדול יותר כשהוא טעון.

אקדחים פולימריים משפרים את המדד הזה לאין ערוך.  יריחו בגרסת הפלדה הרגילה, הוא אקדח כבד, גם באופן יחסי לאקדחי פלדה אחרים, כ-100 גרם יותר.  גרסת הפלסטיק עושה לאקדח הזה רק טוב.  יש אפשרות לשאת אקדח רב-כדורי בגודל מלא (15 או 16 כדורים במחסנית) מבלי שהמשקל יטריד יתר על המידה ומבלי להיות קל מדי ביחס לקוטרו - מה שיגרום לרתע חזק ומפחיד שגורר איכות ירי ירודה.

מבט חטוף בתצלומים מגלה דבר נוסף: תע"ש עשתה מה שעושות עכשיו אך ורק מעט יצרניות של אקדחים - שילוב של מסילת אביזרים סטנדרטית בגוף האקדח, בתחתית החלק הקדמי, לפני שמורת ההדק.  מי שהתנסה בעבר בניסיון המתסכל לחבר אביזרים אופטיים לאקדח (כמו ציין לייזר, או פנס טקטי) יודע כמה זה יכול לעצבן.  רק סיימת להדק את כל הברגים, וכבר אחרי הכדור החמישי הכול זז ממקומו.  שילוב מסילת אביזרים מדגם פיקטיני, מאפשר לחבר אמצעי טקטיים שונים, מבלי לחשוש שיזוזו בעת הירי.  השיפור המבורך הזה מציב את היריחו של תע"ש, בשורה הראשונה של האקדחים בעולם המוכנים ללחימה, ולתע"ש מגיעים על זה רק שבחים.

 

 

ירי חי

יריחובמהלך המבדק יריתי כמה מאות כדורים מסוגים שונים: כדורי תע”ש ממוחזרים, כדורי תע"ש סוג א', כדורים צ'כיים של סלייר-בלוט, וכדורי חוד חלול מתוצרת ווינצ'סטר מסדרת Silver Tip.  את כדורי החוד החלול יריתי במתכוון לאחר שאקדח היה כבר מלוכלך מאד, אך הוא הזין, ירה ופלט ללא בעיות כל מה שהיה  במחסניות.  כל זה ביעילות, במהירות, ובדיוק גבוה מאד.

כשקיבלתי את האקדח לבדיקה נאמר לי שלא כל המחסניות הרגילות של היריחו תואמות את מחסניות היריחו הפולימרי.  אבל אני לא נתקלתי בכל בעיה, גם כשהאקדח היה מלוכלך מאד.  כל פליטה של התרמיל האחרון שנורה מן המחסנית,  גרם לעצר המחלק לעצור את המחלק מאחור, ולהכין את  האקדח להחלפה מהירה להמשך הירי.  על אף כפות ידי הקטנות יחסית, לא נתקלתי בשום בעיה להגיע להדק.  הדבר היחיד שלא אהבתי היה גודלה ומיקומה של הנצרה.

נצרה באקדח צריכה להיות מופעלת בקלות גם בתנאי הלחץ של הלחימה, על ידי האגודל של היורה.  במקרה של היריחו אגודל יד ימין, שכן הנצרה אינה דו-צדדית.  הקטנת הנצרה שנעשתה על ידי תע"ש אינה לטובה, ורק אנשים בעלי אצבעות ארוכות באופן מיוחד, אולי לא יתקלו בבעיה לנצור את הנשק בעת שינוי מיקום הירי בזמן הלחימה, או בגמר הלחימה, עד שיתאפשרו תנאים בטיחותיים לפריקת הנשק.  למי שנושא את האקדח במצב מס' 1 (ראו לעיל) - ויש רבים כאלו בעולם ובארץ (אני, למשל), הנצרה אינה מתאימה.

 

 

סיכום

הירי כאמור היה נעים ומדויק.  כדורי ה-Silver Tip הפגינו כמו תמיד דיוק גבוה יותר ומקבצים יותר טובים.  אישית אשמח אם אראה בנרתיקים של השוטרים שאקדח זה החליף את דגמי הפלדה ופינה משקל למחסניות נוספות.  באותה הזדמנות אשמח לראות את השוטרים חמושים בכדורי חוד חלול, כדי להעלות את כושר העצירה של התחמושת, ובה בעת להוריד את סכנת חדירות היתר הכרוכה בירי כדורים בעלי מעטה מתכתי מלא, בשטח עירוני צפוף.

קיים גם דגם פולימרי חדש נוסף, קטן יותרFSL.  הוא קצר יותר באורך הקנה וגם לו מסילת אביזרים.  אך אורך הקת נשאר בעינו.  הייתי מעדיף לראות דגם עם אורך קנה המעט קצר יותר של הדגם הבינוני, ועם קת של יריחו בייבי.  כל זאת שכן אין בעיה להסתיר אקדח עם קנה ארוך יותר, כיוון שמה שמסגיר אותך זה תמיד הקת הארוכה, הבולטת מאחור מתחת לחולצה.

לטעמי, שילוב מנצח הוא דגם שחלקו העליון בעל אורך קנה מלא, כמו בדגם FL עם קת באורך בינוני, או הקת של האקדח הקטן.  כך יושג ניצול מקסימאלי של מהירות הלוע, מרחק מקסימאלי בין כוונות, ואפשרות הסתרה טובה של אקדח רב-כדורי.

 

 

פורסם לראשונה בכתב העת מוגן, גיליון 12, אפריל 2002.

 

הערות ותגובות

 

יריחו

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.   המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2007