כתבה מקורית!תחמישים וקטרים

אבי מור בוחן מיתוסים ודעות על תחמישים בקטרים שונים, בסקירה היסטורית וטכנית. 

 

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

ישנן בעולם מספר שיטות לציון שמותיהם והגדרותיהם של תחמישים שונים, אך יש לזכור שלא תמיד מה שמוזכר הוא בהכרח הקוטר.  לעיתים שמו של תחמיש בהחלט מרמז על קוטרו אך לא רק, ולעיתים הוא ירמז גם על דברים אחרים, כגון שנת הופעתו בשוק וכולי.  מספרים מסוימים ילמדו על הגדרות התרמיל וגודלו, אך בעיקר על אורכו, כמו במקרה שלפנינו.

מטרת הכינויים של הכדורים היא ליצור אחידות כלל עולמית בין יצרני הנק"ל (נשק קל) לבין יצרני התחמושת לנק"ל, מבחינת המידות החיצוניות של הכדור, המידות הפנימיות של בית הבליעה ומהבחינה הבליסטית של לחצי בית הבליעה וכדומה; וכל זאת על מנת למנוע בעיות ואסונות. 

 

 

ג'ורג' לוגר

9mm Lawmanכדור 9 מ"מ לוגר/פרבלום, הידוע גם כ-9x19 או כ-9 מ"מ נאט"ו, החל את דרכו כשג'ורג' לוגר לקח את הכדור 7.63 מ"מ בקבוקי, הוריד את צוואר הבקבוק מן התרמיל וקיבל את הכדור הראשון בקוטר זה בעל תרמיל באורך 19 מ"מ.  לכן עד היום הכדור הזה נושא את שמו של ג'ורג' לוגר ואת שמו של האקדח הראשון שירה אותו, הפרבלום, אותו פיתח לוגר על בסיס מנגנון דומה שכבר היה, אך זה כבר לפעם אחרת. 

תרמילו של כדור 9x19 קצר מתרמילו של כדור 9x21 בשני מילימטרים בדיוק, כך שלא ניתן לירות את תחמיש הקצר באקדח שלו בית בליעה גדול ולהיפך. 

במקרה של אקדח בעל בית בליעה קצר, באורך 19 מ"מ,  הכדור שבדרך לא דרך הוכנס אל מחסנית האקדח מנסה להיכנס אל בית הבליעה מביא לכך שהמחלק ייעצר מבלי להשלים את כל המהלך שלו לפנים.  מה שיותר חשוב זה שלא ייווצר חידוש קשר בין ההדק ומערכת הירי, בין אם זה פטיש חיצוני ובין אם זה נוקר פנימי; ועל כך אמונה מערכת הירי של האקדח. 

 

במקרה ההפוך, תוך ניסיון לירות כדור 9 מ"מ לוגר/פרבלום באקדח בעל בית בליעה באורך 21 מ"מ, יתכן שייווצר ירי, בעיקר באקדחים בעלי מנגנון ירי מסורתי עם פטיש חיצוני ונוקר 'צף' אך לא תיווצר חליצה שכן השן החולצת לא תוכל להיאחז בכרכוב התרמיל שישקע עמוק מדי כאמור, בתוך בית הבליעה.  גם אם ייווצר ירי של כדור אחד לא יהיו מחזורי ירי נוספים. 

 

'הרחק ראש התחמיש' (Head Space), שהוא גורם חשוב וראשון במעלה במערכת הירי התקינה, מביא לכך שנעילה נכונה של מערכת הירי לפני הלחיצה על ההדק לא יכולה להתקיים בשעה שיורים את הכדור הלא נכון מבחינת אורך התרמיל, גם אם הקוטר בסופו של דבר הוא אותו הקוטר. 

 

 

תחמיש ה-9 מ"מ

עולם הכדורים בקוטר 9 מ"מ הוא עצום ורחב מכדי לפרטו בשורות אלו, אך עוד שני דברים בנושא.  כדור 0.38 Super מאד דומה לכדור 9x23 מבחינה החיצונית, אך זו סכנה לטעון כדור 0.38 Super ללחצי בית בליעה שיעניקו לו מהירות שתזכה את היורה להיכנס לקטגוריה של Major בירי מעשי.  מבנה הכדור הפנימי של 9x23 יאפשר לעשות זאת ללא כל סכנה ליורה.  לכן הם אולי דומים אך למעשה בפועל הם שונים מאד. 

ולתחמישים נוספים:

תחמיש 380 ACP (ACP=Automatic Colt Pistol) או 9 מ"מ קצר או ..........עוד שמות נוספים הם אותו השם לאותו הכדור, כמו אצל אחיו הגדול ועוד אצל רבים אחרים.

תחמיש 0.38 S&W אינו 38 ספיישל ושניהם אינם 357. מגנום, על אף ששלושתם הם באותו הקוטר בדיוק ובמקרים רבים אף הם ירו את אותו קליע, בעל אותה צורה ומשקל.  מה שמבדיל ביניהם הוא אורך התרמיל ולחץ בית הבליעה המותר בהם, ומהירות הלוע הנגזרת מלחץ זה.  מה שעוד משותף להם הוא ששלושתם מיועדים לאקדחי תוף.

 

נשר המדבר הוא דוגמא אחת בלבד מתוך כמה לרצון של מהנדסי נשק לייצר כלי נשק חצי-אוטומטי מוזן מחסנית שיורה דווקא כדורים המיועדים לאקדח תוף.  למה?

א)      כי זה מרתק מבחינה הנדסית וזה אתגר לא פשוט ליצור כלי נשק כזה שגם יפתור את כל הקשיים הטכניים הקשורים בהזנה, ירי, חליצה ופליטת כדורים בעלי כרכוב בולט באקדח שמטבעו מיועד לירי עם כדורים בעלי כרכוב שקוע.

ב)      הרצון לשדך בין התכונות הטובות של כדורי המגנום של אקדחי התוף, בקטרים השונים יחד עם התכונות הטובות של אקדחי המחסנית החצי אוטומטיים, מביא את המהנדסים אל שולחן השרטוט או אל מסך המחשב אם תרצו. 

 

כפי שאמר הוגה הדעות הגדול ביותר שקם לעולם האקדחים במאה הקודמת, ג'ף קופר, שעה שנתבקש לתת חוות דעת על אקדח נשר המדבר, תוך כדי ביקורו כאן במהלך מלחמת של"ג, הסתובב הזקן ואמר "זהו פתרון מצוין לבעיה שלא קיימת" או בקיצור - אקדחי תוף מיועדים לכדורי תוף ולא צריך לבזבז זמן וכסף על מנת לייצר אקדחי תוף שיורים כדורים שמיועדים לאקדח מחסנית, ולהיפך. 

 

 

סיכום

0.45 ACPקליע של כדור 9x21 שמוזן לתוך בית בליעה של אקדח 9 מ"מ רגיל, וקליע של כדור 9 מ"מ רגיל שמוזן לתוך אותו בית בליעה, יגעו בסלילים בדיוק באותה מידה, אבל בדיוק מושלם.  הסיבה לכך היא שמה שלא נותן לקליע להתקדם יותר הם קירות בית הבליעה שקובעים את 'הרחק ראש התחמיש'.  מכאן שהמחלק לא נסגר אם מזינים כדור ארוך בבית בליעה קצר, או שכדור קצר "נופל" לתוך בית בליעה ארוך, וגם כאן קירות בית הבליעה יעצרו אותו.  קליע שנדחף לתוך התרמיל נובע מכך שיש אי התאמה בין הכדור, שיפתי המחסנית וכבש ההזנה של הכדורים אל בית הבליעה, בין אם זה כבש הזנה העשוי מקשה אחת או משני חלקים. 

 

באיטליה אסורים בשימוש בידי האזרחים, כדורים הנמצאים בשימוש בידי כוחות הביטחון. וזאת לא המדינה היחידה, גם הגרמנים ניסו לפתח כדור שיהיה בשימוש אך ורק של המשטרה. 

בקליבר 0.45 יש לאיטלקים כדור מיוחד עבור האזרחים, בעל תרמיל קצר יותר מאשר התרמיל המקובל בכדור 0.45 ACP.  היו עוד כמה ניסיונות דומים בתחום ה-9 מ"מ.  

חשוב מאד לדעת שהתכונות הבליסטיות של שני הכדורים (לאזרחים ולכוחות הביטחון) גם בקוטר 9 מ"מ וגם בקוטר 0.45 זהות, כל אחד בקוטר שלו בהתאמה כמובן.  כדור רגיל וכדור "איטלקי" יהיו בעלי אותה התנהגות בליסטית בדיוק. 

 

 

התפרסם כתגובה בפורום האתר, יולי 2004.

 

 

הערות ותגובות

 

9 mm Luger

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004