כתבה מקורית!חיתוכי איוב

מסד איוב, הגורו של ההגנה העצמית, מבריק שנית.

הפעם: סכין לחימה קל משקל - אבל קטלני.

 

 

כתב וצילם:  אבי מור

 

מבוא

הפעם אפתח בווידוי: מסד איוב (Massad Ayoob) הוא הגורו שלי.  בעיני ובעיני רבים וגדולים ממני הוא כיום הסמכות העליונה בעולם בכל הקשור להפעלת כוח להגנה עצמית, על סוגיו ורמות העוצמה השונות שלו (בידיים ריקות, עם סכין או עם נשק חם).  הוא פילוסוף, הוא סוציולוג, ובקיאותו מופלגת הן בנושאים הטכניים והן בהיבטים החוקיים (מקור שמו, אגב, בשורשיו המזרח תיכוניים).  פעם, כשאהיה גדול, אצטרף לתלמידיו הרבים שנוהרים מרחבי העולם כדי להשתתף בקורסי ה-Lethal Force Institute הנערכים בבית הספר שלו.

מגיל צעיר מאוד התעמק איוב בתורות לחימה ביד ריקה ובסכין, וכבר אז גילה - אחרי התייעצות עם משפטנים - שהוא יכול לשאת נשק חם כחוק בזמן שהוא עובד בחנות התכשיטים של הוריו.

 

טעינת תמונה.  אנא המתן...מידת הידע של מסד איוב (המקורבים אליו מכנים אותו MAS), כמו גם שליטתו בחוק והתייחסותו להיבט החברתי ולהתמודדות האישית, הפכה אותו לעד מומחה מבוקש ביותר במקרים של שימוש בכוח להגנה עצמית.  הסתבכת? תזכה לראות את מס עומד לצדך, אבל רק אם הוא השתכנע ביושר מעשיך ובנחיצותם.

מה שבטוח, אתה לא רוצה לפגוש אותו בצד השני של המתרס או לקבל ממנו חוות דעת שלא מצדיקה את מה שעשית.  המגזין האמריקאי הוותיק  American Handgunnerמפרסם את "תיקי איוב", מדור פופולארי מאוד פרי עטו, בו הוא מנתח מקרי ירי שונים על היבטיהם הנרחבים והמגוונים, מתקופת המערב הפרוע ועד היום.

כל תנועה או תמרון שאיוב מלמד בנויים על ידע נרחב מאוד של המבנה ודרך הפעולה של מוח האדם וגופו.  כל שיטת ירי שהוא ינחיל לך תהיה מבוססת על ידע עצום באמנויות הלחימה הרבות בהן הוא בקיא ברמת חגורה שחורה.  בצירוף כל הדברים יחד תתקבל שיטת לחימה משולבת המותאמת למה שגוף ומוח האדם יכולים לבצע, מבוססת על התייעצויות עם רופאים ופסיכולוגים -  הכול כדי להביא לשלמות מעשית ולא לתיאורית מגירה חסרת תועלת.  ואחרי ההקדמה הזאת, בואו נדבר על סכינים.

 

 

על הסכין

אחרי שתכנן את סכין הלחימה  Razorbackעבור  Masters of Defense(על כך בפעם אחרת), ניגש איוב לתכנן את יצירתו הבאה, שמיוצרת על ידי  ספיידרקו.  וכשהוא מתכנן, אתה יכול להיות בטוח שגם הפרט הקטן ביותר במאגר הידע העצום שלו יבוא לידי ביטוי בסכין.  במקרה הזה מדובר בסכין לחימה (ולא לשימוש כללי), כשכל פילוסופיית התכנון בנויה סביב מבנה גוף האדם ומצבו בעת הלחימה.

 

טעינת תמונה.  אנא המתן...ה-C60, כפי שהוא מכונה בקטלוג של חברת ספיידרקו, הוא סכין בעל מבנה יוצא דופן, שתבחין בו רק לאחר פתיחת הלהב.  בניגוד לאולרים אחרים, הלהב לא ישלים קשת בת 180 מעלות בעת הפתיחה, עד להישמע הקליק של נעילת הגב הקדמית (המסמן את נעילת הלהב במקומו).  כאן הלהב יתייצב בזווית ההופכת אותו להמשך טבעי של היד האוחזת - לאן שלא תפנה את פרק ידך, לשם יופנה גם הלהב.  פעולת הפתיחה גם קצרה יותר, כלומר מהירה יותר, מאשר בסכין אחר.

מבנה הידית, ובעיקר זווית הלהב-ידית, מציבים את הלהב בחזית מבנה העצמות הארוכות והשרירים של היד האוחזת: היא נעולה, כך שמאחורי הסכין מתייצב כל הכוח של היד.  המשמעות: גם פעולת דקירה וגם פעולת שיסוף יהיו יעילות יותר בעת לחימה.  גם מבנה קצה הידית בנוי להשגת אחיזה אופטימאלית של הסכין במצב של אחיזה הפוכה, עם מקום נרחב לאגודל.

וזה לא הכול.  בתחתית הסכין יש שקע מעוגל, שמוכן לקבל את האצבע של היד האוחזת.  בגב הלהב, לפני הבליטה שבה מצוי סימן ההיכר של סכיני ספיידרקו - הקדח לפתיחת הלהב ביד אחת - יש חספוס לשיפור האחיזה בעת מיקום האגודל.

 

בטיחות? התפס המסורתי בסכיני ספיידרקו ממוקם כך שניתן לשאת את הסכין בכיס כשהלהב מופנה כלפי מטה, ומאפשר שליפה שלו ופתיחתו ביותר מהדרך האחת המסורתית.  בנעילת הגב הקדמית יש שקע שתורם לכך שרק פעולת פתיחה מכוונת ורצויה תגרום ללהב לחזור למקומו בתוך הידית.

מבנה הלהב מזכיר מאוד להב של סכין פילה לדגים, אבל הוא עבה יותר כדי להתגבר על המינוס היחיד של סכינים אלה: חוזקם המכאני של להביהם.  ההשחזה היא מסוג "השחזה חלולה" ובשילוב עם חוד להב מחוזק, נוצר סכין מעולה לחיתוך הן באחיזה רגילה והן באחיזה הפוכה.

הלהב בעל השחזה חלקה, עשוי מפלדת 01-GV, באורך 92 מ"מ (אורך החלק המושחז: 86 מ"מ).  הידית דקה, עשויה אלומיניום מצופה בציפוי "אלמייט" שחור העמיד בשפשופים ושריטות, והמשקל הכולל עומד על 122 גרם.

 

 

סיכום

ומה קיבלנו? סכין קל לנשיאה שלא מהווה כל מטרד במשך שעות רבות, בעל איכות השחזה גבוהה הנשמרת לאורך זמן בשל איכות הפלדה ממנה הוא עשוי.  אז אם חשבת על סכין הלחימה הבא שלך, תקדיש לו מחשבה עמוקה ותן לו לתפוס את המקום הראוי במערך השיקולים שלך - זהו סכין שמשדר תכנון ללחימה, מחוד הלהב עד קצה הידית.  מחיר: כ-1200 ₪.

 

לראשונה פורסם בירחון בלייזר, גיליון מס' 9, אפריל 2002.

 

 

הערות ותגובות

 

 

טעינת תמונה.  אנא המתן...

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.   המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004