כתבה מקורית!לא קולט

הוא רב-כדורי, עשוי פלסטיק ויש לו מנגנון של M16.  אבל מה לעשות שה-All American 2000,

אקדח העתיד של חברת קולט, מבטיח ולא מקיים?

 

מאת:  אבי מור

 

מבוא

בודדים הממציאים הגדולים שלא מסתירים באמתחתם פריט שהיו רוצים לשכוח, או לכל הפחות כזה שהיו מעדיפים שכולם ישכחו.  מיכאיל קלצ'ניקוב הותיר את חותמו על כדור הארץ כ-70 מיליון פעם, ואולי אף יותר, אם לקחת בחשבון את הייצור הפיראטי בפקיסטן, באפגניסטן ובכמה מקומות אחרים.  ואילו יוג'ין סטונר, מהנדס הבית של חברת קולט, הותיר את חותמו 50 מיליון פעם אחרי שרובה ה-M16 שלו, על גרסאותיו השונות, התחיל את הקריירה בחברת קולט והמשיך אותה כגרסה פרטית בפס ייצור של כל מי שיש לו מחרטה, מקדחה וכרסומת.  אלא שסטונר, בניגוד לקלצ'ניקוב, היה שמח אם היינו שוכחים פריט קטן אחד.

 

 

ביבר הזכוכית

ינואר 1991.  הימים ימי טרום מלחמת המפרץ הראשונה, ההיערכות לקראת מבצע "סופה במדבר" בעיצומה, והאהדה לישראל מגיעה לשיאים שלא ידענו כמותם.  אני צועד בין המעברים הרחבים של בניין הכנסים המפואר והענק של העיר דאלאס, בתערוכה הגדולה בעולם בנושא נשק וכל הקשור ביציאה אל הטבע,ה-S.H.O.T, או בשמה המלאShooting Hunting Outdoor Trade..

במסדרונות האינסופיים, בזמן שאני מציג את עצמי כאורח מישראל, נפתחות בפני דלתות של ארונות תצוגה שנשמרות לחשובים שבאורחים.  את כלי הנשק מציגות החברות באופן חופשי לציבור המבקרים.  מותר לשחק ולהתרשם.  השיטוט מביא אותי אל חלקתה הנכבדה של חברת קולט, באולם בו מוצגות רק יצירותיהם של חמשת הגדולים בענף.

בתוך האולם, בארון שקוף, מונח אקדח ה-All American 2000.  אם אנשי קולט היו פונים למגדת עתידות טובה במיוחד, היא הייתה אומרת להם לא לשלוף אותו משם לעולם.  עכשיו צריך לעצור רגע ולהסביר שארונות הזכוכית מכילים את מה שעדיין לא בשל לעיני הציבור הרחב, אבל ראוי להצצה: כלי נשק שהם בגדר רעיון, אבטיפוס, או סתם כאלה שטרם נפתרו בעיותיהם הטכניות.

מה עשה את ה-All American 2000 לראוי להצצה? ובכן, אמריקה שבעה כבר מנשק אירופי שחודר לשוק, בעיקר הברטה F92.  אבל המשטרות האמריקאיות חיפשו אקדח 9 מ"מ רב כדורי בעל פעולת הדק כפולה (אקדח שבלחיצת הדק אחת אתה דורך את הפטיש או הנוקר הפנימי ויורה בו), ושלא יזכיר בכלום את הדק הפעולה הכפולה שהומצא על ידי פריץ וולטר עבור המפעל של אחיו, קרל וולטר, בשנות ה-30 של המאה הקודמת.  חוץ מזה, אמריקה נשטפת על ידי אקדח פלסטיק פופולרי בשם גלוק.

 

Colt AM 2000כל אלה עשו רע לאגו הפטריוטי האמריקאי.  ה- All American 2000היה אמור להרוג שתי ציפורים במכה אחת.  הכול התחיל אצל ריד נייט, בעליה של "נייט ארממנט", שרשם כבר לא מעט פטנטים בתחום הנשק, רובם משתיקי קול מוצלחים.  היום עיקר עיסוקו בבניית מסילות אבזרים עבור רובי ה-M16A4 החדשים של הצבא האמריקאי, ועבור ה-M4 הגרסה המקוצרת המשוכללת ביותר לרובה זה.  בין לבין הוא הגה רעיון לאקדח בעל מנגנון פעולה כפולה לכל כדור.

נייט בא עם הרעיון לקולט, ששיוועה אז למשהו שיציל אותה, והיא אימצה את הפטנט בשתי ידיים.  השידוך יצא לדרך, ומהנדס הבית יוג'ין סטונר הפשיל שרוולים.  צירוף של שני כישרונות כאלה, חשבו לעצמם קברניטי קולט, לא רק שלא יכול לאכזב אותנו ואת שאר העולם, אלא גם יחזיר אותנו לשורה הראשונה של היצרנים בעולם.

הפעם קולט הלכה בגדול: אקדח מפלסטיק -  הבון-טון של עולם הנשק -  מנגנון נעילה פנימי (שהוא לא בראונינג כמו אצל כולם), וכל זה באקדח רב-כדורי בקוטר 9 מ"מ.  שיקום מי שלא מתעלף מהברקה כזאת.  נייט, שידע שהבעיה של כל אקדח בעל מנגנון פעולה כפולה הוא משקל ההדק ואורך מהלך הלחיצה, הגה פתרון הנדסי חדיש ביותר: ההדק ינוע לאחור בקו ישר, דהיינו במסלול ליניארי לחלוטין, על גבי מסבים כדוריים.  לא פחות ולא יותר.  בעיית הנעילה נפתרה באמצעות המנגנון אותו תכנן סטונר עבור רובה ה-M16.  הוא רק שכח, כאמור, לדבר עם מגדת עתידות.

 

 

בחזרה לארון

הצגתי את עצמי, הדלתות נפתחו, וביד רוטטת אחזתי בעתיד.  אבל שתי לחיצות על ההדק הבהירו שאין לי שום סיכוי לירות באקדח הזה.  בחיים.  ההדק היה כל כך רחוק, עד שצריך ידיים של כדורסלן אפרו-אמריקאי כדי להגיע אליו.  ריבוי החלקים במנגנון המסובך על רקע מבטיהם הנבוכים של המציגים, שעה שאני ואחרים שאלנו שאלות טכניות, הבהירו לנו שמקומו חזרה בארון.

מהר מאוד התברר שלא רק לנו יש יותר שאלות מתשובות.  גם חברת קולט, למודת ניסיון כאוב, הייתה בבעיה.  בין השנים 91' ל-93' היא ייצרה כ-6,000 כלים, ורובם עשו את המסלול המרתק מפעל-לקוחות-מפעל בלי שהחברה תצליח להתגבר על כל הבעיות הטכניות שהיו באקדחים, ומבלי שהתגברו על בעיות הדיוק.  האקדחים היו יורים לאן שבא להם.

מה הפך את ה- All American 2000לכישלון כזה? במבט לאחור, מומחים המנתחים כיום את הנפילה ההיא טוענים שהאקדח יצא לשוק מוקדם מדי, ושרעיון מנגנון ההדק הנע על מסבים פשוט הקדים את זמנו.  אני, לעומתם, סבור שהרעיון הזה מעולם לא היה ראוי להשקעה שהוקדשה לו.  עובדה שעד היום, עם כל הקדמה הטכנולוגית, אף לא יצרן אחד משתעשע ברעיון דומה.  אפילו לא בצחוק.

 

האם בזה תמה פרשת ה-All American 2000? לא ולא!  לפני כמה שנים החליט הגוף הממונה על כל היחידות המיוחדות האמריקאיות

ה-SOCOM (Special Operations Command) לבנות עבור היחידות האלו, 'אקדח-התקפי'.  אל תקלו ראש במונח הזה, שכן כל אקדח על פני הכדור הוא הגנתי, כלי תגובה מטבע בריאתו.  אנשי 'סוקום' ידעו שיש לא מעט מצבים בהם יידרש איש הלו"טר להיכנס אל אתר הלחימה דרך פתח כל כך צר וקטן שאין כל סיכוי שבעולם, שיעבור דרכו נשק ארוך כל שהוא, יהיה זה התמ"ק המקוצר והקומפקטי ביותר בעולם.  מזה הם הבינו שאקדחי התקפי היה השלב הבא.  שני מענקי מחקר הוענקו לשתי חברות מובילות שהציגו קונספט שמצא חן בעיני אנשי ה-'סוקום'.  מליון וארבע מאות אלף דולר, ניתנו לאנשי קולט ואותו הסכום הועבר לחשבון הבנק של הקלר אנד קוך.

 

 

סיכום

אנשי קולט, במקום לעשות את מה שאנשי הקלר אנד קוך, וזה אומר לפרוש דף נייר לבן על השולחן השרטוט ולהתחיל לבנות אקדח מן ההתחלה על פי הדרישות, הוציאו מן המחסנים את ה- All American 2000המאובק והכושל ובנו על השלדה הלא מוצלחת מכונית מרוץ שלא הצליחה לצאת לדרך כשניתנה יריית הפתיחה.  ושוב, חזר ה- All American 2000אל פח האשפה של היסטוריית הנשק, לא פניקס ולא זבובים, כשזה לא טוב עזוב את זה ותתחיל מהתחלה. ומה עם האקדח של אנשי הקלר אתם שואלים? אז לאקדח שנולד קוראים MK23  והוא פריט צבאי אמריקאי, אך על כך בפעם אחרת.

 

 

 

פורסם לראשונה בירחון בלייזר,  גיליון מספר 9, אפריל 2002.

 

 

הערות ותגובות

 

Colt AM 2000

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2005