כתבה מקורית!פליטה מוקדמת

סיפור שמתחיל ברעיון גדול על כדור אקדח מהפכני ונגמר בחבורה של ישראלים שעשו הכול מהר מדי. 

 

מאת:  אבי מור

 

כשלון כחול-לבן

אין מקום מתאים יותר לדבר על פליטה מוקדמת במגזין לגברים.  אבל לפני שאתם מתלהבים, תרשו לי להבהיר שמדובר בסיפור על פליטה מאוד ספציפית: של תע"ש, שהחזיקה ביד קלף מנצח והורידה אותו לשולחן מוקדם מדי.

אחת החברות שייצגו ומכרו במשך השנים את מוצרי תע"ש בארה"ב הייתה Action Arms (או בקיצור AA).  איבן ווילדין, עובד של Action Arms, רצה להשיג משהו שכל חובבי הנשק רוצים: את כדור האקדח המושלם, והוא בהחלט עלה על משהו, אבל המפגש של רעיון גדול עם החפיפניקיות הישראלית הביא לתוצאה הכי צפויה בעולם: כשלון.

 

 

כדור ביניים

41AEיש כאלה המאמינים שרק כדור כבד וגדול, הנע באיטיות לעבר התוקף, ניחן בכושר עצירה מרבי (כלומר, ביכולת העצירה היעילה ביותר של התוקף), ויש כאלה שנשבעים בשמם של כדורים קטנים ומהירים מאוד.  הוויכוח הזה יימשך כנראה עד קץ כל הדורות, אבל בתווך יש המאמינים שניתן לשלב את השניים ולהגיע לתוצאה טובה מאוד.  המוצר המבוקש הוא קליע לא קטן אבל גם לא גדול מאוד (לא 9 מ"מ ולא 0.45, אלא משהו באמצע); לא קל במיוחד, אבל גם לא כבד מאוד (שוב, משהו בין הכובד של ה-0.45 אינטש והקלות של ה-9 מ"מ).

 

בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת הגבולות היו ברורים: אקדח רב כדורי תמיד היה בקוטר 9 מ"מ, ואקדח בעל מחסנית חד-טורית, עם שבעה או שמונה כדורים, היה תמיד בקוטר גדול, כמו 0.45 אבל כבר אז החל ג'ף קופר, אחד המוחות הגדולים ביותר בתעשיית האקדחים אי פעם, להשתעשע ברעיון של לשנות אקדח FN בקוטר 9 מ"מ כך שיירה כדור בקוטר 0.40 (כלומר 10 מ"מ).  הרעיון היה ליצור אקדח רב כדורי בקוטר ביניים, שישלב את התכונות של כדור כבד וגדול עם כמות כדורים גדולה יותר.

 

אנשי המגזין האמריקאי "Guns & Ammo" לקחו את הרעיון של קופר והפכו אותו לפרויקט מעשי.  מכיוון שלא היו בנמצא כדורים מהסוג הנדרש, הם ייצרו כדורים מתרמילי רובה מקוצרים -  והצליחו ליישם את חזונו של קופר.  אלא שאף חברה מסחרית לא הרימה את הכפפה, והפרויקט נזנח על מדף ההיסטוריה.

בתחילת שנות ה-80 הלך איבן ווילדין עוד צעד אחד קדימה.  ערכת הסבה לא הייתה רעיון חדש, והוא העלה בדעתו לייצר כדור שגוף התרמיל שלו יהיה בקוטר 10 מ"מ (0.41 אינטש), ואילו הכרכוב שלו יהיה בקוטר של כרכוב לכדור 9 מ"מ.  לכדור הוא העניק את השם Action Express 41, או AE41.

 

כל ערכת הסבה מחייבת החלפת כל החלק העליון של האקדח יחד עם המחסנית, אבל משמעות הרעיון של וילדין הייתה שהיורה יידרש להחליף אך ורק את הקנה עם הקפיץ המחזיר, ואת המחסנית.

 

חברת Action Arms שייצגה באותה העת את תע"ש הישראלית בארה"ב, פנתה אל תע"ש עם הרעיון לשווק אקדח דו-קליבר.  כלומר, היורה ישא אקדח להגנה עצמית בעל קוטר גדול ובעל כושר עצירה גבוה, אך יתאמן עם אקדח בקוטר קטן יותר, עם כדורים יותר זולים לאימונים, עם רתע נמוך, אבל עם אותה לחיצה על ההדק ועם אותה תמונת כוונות.  וכל זה יהא באותו הנרתיק...

 

הזכרנו חפיפניקיות? הנה הסיבה: מבט על התוצאה הסופית גורם לך לחשוב שאת המחסנית של הקליבר הגדול תכננו רבע שעה לפני שההסעה אספה את פועלי התע"ש הביתה.  פתח המחסנית, או מה שנקרא בשפה המקצועית שפתי המחסנית, היה סגור מדי, הרבה מעבר למידה הנדרשת כדי לאפשר לכדור התורן להתייצב בראש המחסנית ולחכות למחלק שיגרוף אותו אל בית הבליעה.  במקום זה, המחלק היה "מדלג" על הכרכוב ונתקע על גוף התרמיל.  התוצאה: מעצור.

טיפול אוהב ופרטני לכל מחסנית בנפרד היה מציל את המצב, אבל ברור שהמחסניות צריכות היו להגיע תקינות מבית החרושת ומכיוון שהן לא, לאקדח יצא שם רע של כלי לא אמין.  למעשה, באחד המגזינים האמריקאיים הגדירו אותו כ"אקדח הטוב ביותר ללימוד תפעול מעצורים".  כותב המאמר אף הציע לקבור את האקדח, יחד עם כל הפרויקט, בחצר האחורית שלו.  אגב, יורים רבים דיווחו שהאקדח לא יוצר בעיות בירי של כדורי 9 מ"מ, רק בעיות פליטה בקוטר 0.41 (אני לא מאמין, שוב הזכרתי פליטה).

 

 

פספוס היסטורי

מאז הנפילה ההיא הספיקה Action Arms להוציא לשוק ערכות הסבה לכמה כלי נשק נפוצים בקוטר 9 מ"מ, שבעזרתן ניתן היה להסב את הנשק לירי בקוטר 0.41.  בידי הייתה ערכה כזאת, שאחרי מאמצים מועטים בלבד עבדה מצוין.  מה שהרג אותה, מבחינתי, היה מחיר הכדורים, שנבע בעיקר מייצור דל עקב ביקוש מינימאלי.

אז איפה פה הקלף המנצח שהוחמץ? ובכן, הכדור שנחשב כיום לבעל כושר העצירה הגבוה ביותר באקדח חצי אוטומטי הוא כדור בקוטר 0.40 בשם S&W40.  כשבוחנים את ההצלחה שלו, אי אפשר שלא להצטער על ההחמצה של תע"ש, שהחזיקה ביד משהו קרוב מאוד ללהיט ונפלה איתו רק בגלל חפזון מיותר.  ולא, אני לא מתכוון לשלוף עכשיו את הביטוי ההוא על השטן.  חבל על המלים.

 

בינתיים, כדור S&W40 כבר לא מולך בכיפה ומי שעכשיו נחשב למלך הגבעה של התחמושת המשטרתית הוא הכדור שפותח על ידי חברת זיג-זאואר בארה"ב כדור המבוסס על הכדור 0.40 שסמיט פיתחה יחד עם חברת ווינצ'סטר עבור ה-FBI.

הכדור הוא בעל תרמיל של כדור 0.40 עם צוואר בקבוק לקוטר 9 מ"מ ויורה כדור במשקל 125 גריין בדרך כלל במהירויות שדומות לאלו של אקדח 357 מגנום עם קנה 4 אינץ'.

רוב האקדחים שבידי המשטרות בארה"ב בקוטר הזה, הם דווקא אקדחי גלוק ועל הכדור והאקדחים הללו, בפעם אחרת.

 

 

פורסם לראשונה בירחון בבלייזר מס' 13, אוגוסט 2002.

 

הערות ותגובות

 

 

 

41AE

 

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2004