כתבה מקורית!כדור S&W 0.40 מייג'ור או מיינור?

גילוי דעת של אבי מור בנושא התחמיש הנ"ל.

 

 

כתב:  אבי מור

 

 

מבוא

לפני זמן לא רב העליתי בשיחות פרטית את השגותיי לגבי הכללתו של כדור 40 כמייג'ור בתחרויות ירי מעשי.  הדבר נובע מהיכרות רבת שנים עם הכדור הזה, בכמה מישורים ובכמה היבטים.  לא התכוונתי לתת פומבי למחשבות שלי, אלא לאחר ביצוע ניסויים מקיפים על מנת להביא אליכם מייד בהתחלה דברים בדוקים ומוסמכים, המבוססים על ספרות מקצועית מחד וניסויים באקדחים מייצור סדרתי, המשמשים לירי מעשי במחלקות הסטנדרטית והמודיפייד, כאן בארץ.

 

יצא כך, שהדברים דלפו, ואינני מלין על כך, שכן מלכתחילה לא התכוונתי שהדברים יישמרו בסוד, וגם עם אלו שדיברתי איתם לא ביקשתי מהם לשמור את הדברים בסוד.

מה שהתכוונתי למנוע זה את חרושת השמועות שהתפתחה, הן הטכניות והן הזדוניות בקשר לכוונותיי הנסתרות או הגלויות כאחד.

 

את הנושא הטכני אני מניח שפתרנו בצורה טובה, אם כי לא מושלמת, לפחות מבחינתי, אך על כך בהמשך.  את נושא השמועות הזדוניות, ככל הנראה לא אצליח לפתור גם לא בדו"ח הזה המובא בפניכם.

מי שייחס לי כוונה, נסתרת או גלויה לסלק את ר.ק מהשתתפות כסניור-סטנדרט/מייג'ור

ככל הנראה לא השכיל להכיר אותי וללמוד על אופיי.  אני מברך על בואו של ר. אל חבורת הסניור-סטנדרט, הן במייג'ור והן במיינור, (אם כי אני מברך על זה, ככל הנראה הרבה פחות מאשר הוא בעצמו...).  ר. יוכיח, יחד איתנו שוכני המחלקה הותיקים יותר, כי כוחנו עדיין במותנינו, (או לפחות חגור על מותנינו), ובבוא היום נוכיח זאת גם בסופר-סניור.

בואו של ר. אל המחלקה ידרוש מכולנו פשוט להתאמץ יותר, להתאמן יותר והשתדל עוד הרבה יותר, על מנת שבסופו של התהליך נוכל להתייצב על הדוכן על מנת לקבל גביע.

ובקשר לכל מי שראה את הדברים באופן מעוות אחר, אני יכול רק להצטער על כך, ובעיקר על כך שלאף אחד מהם לא היה את האומץ לבוא ולהגיד לי את זה באופן ישיר.

ואולי כאן המקום להגיד את הדברים כפשוטם: הפוסל, במומו פוסל.

 

לגבי המבחן עצמו, שנערך יום ו' ה-17/3/06במטווח אימפריאל, אני ראשית מבקש להודות לחמי שנתן לנו את המקום לעשות את זה, תרם  תחמושת לעניין ועזר ברישום ובפיקוח על האובייקטיביות שבביצוע המבחן ואיפשר לנו להשתמש במד מהירות הקליעים שלו.

אני מבקש להודות לא.ש. , א.ב. , ד.ה., וע.ב., שטרחו ובאו בשעות הבוקר המוקדמות, העמידו את כלי הנשק שלהם ומגוון סוגי התחמושת שיש להם לצורך המבחן.  אני רק מקווה שלא יבואו ויטענו "שהיה להם עניין אישי בזה", כי הרי הם בפשטות יכולים היו לחכות שאוכיח את ההיפך ובכל אופן בחרו לעזור בניסוי, גם אם הייתה טמונה בזאת "סכנה" עבורם.  וכן היה להם עניין אישי במבחן הזה, הם לא רוצים להיפסל במבחני הפקטור באליפות ישראל, ואין דבר יותר פשוט ומובן מזה.  ואולי, כמו שאצלי זה גם מעניין אותם טכנית לדעת וללמוד עוד ועוד על נשק ותחמושת, לירי מעשי והגנה עצמית.

לפני שאפרט את תוצאות המבחן עצמו, כפי שהשתקף מן הניסויים שנערכו, אני מבקש לפרט בקצרה את מה שהוביל אותי להטלת ספק בעצם היותו של כדור 40, מייג'ור.

 

כדור ה-40 פותח בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, תוך מתן דגש על כדור בעל חדירות גבוה בגוף האדם, על מנת לתת פתרון לסוכני FBI  שנדרשו לירות בפושעים גם דרך מיגונים קלים.  המטרה הייתה ליצור כדור בעל משקל כבד,כדור ביניים בין 9 ל-45 על מנת שבפגיעה יחדור הכדור לעומק הגוף, ויפגע ברקמות חשובות וחיוניות.  המטרה הייתה ליצור אקדחים, רב-כדוריים, אבל שלא כדוגמת אקדחי ה-45 הרב-כדוריים שיש בשוק, בעלי היקף קת גדול, אלו יהיו בעלי היקף קת של אקדחי 9 מ"מ שיתאימו גם לבעלי ידיים קטנות.

הכדור היה בתחום הבליסטי של 45 רק במשקל קליע נמוך יותר ובמהירות סטנדרטית, שכן רצו למנוע יציאה של הכדור מחוץ לגוף האדם.

 

לימוד של נתוני בית חרושת, מאירופה ומארה"ב,  של כ-40 סוגי תחמושת בקוטר 40 מלמד על התנהגותו הבליסטית של הכדור, כשרוב הכדורים אכן נכנסים לתחום המייג'ור, אך חלקם מתמקם באותו תחום האפור של עובר/לא עובר, ואכן בחלק מן הכדורים שנבחנו זה התגלה.

השפעות הסביבה על בליסטיקה של כדורים הן עצומות, ובעיקר השפעתה של הטמפרטורה על הלחץ הפנימי בתוך הכדור בעת ההצתה.   לא בכדי הכדורים העומדים לבדיקה נכנסים להמתנה לפני הבחינה ומגיעים לטמפרטורה אחידה.

במקרה כמו שלנו, בתנאים בהם נבחנו הכדורים, יש לא מעט כדורים שאילו היו נבחנים במזג אוויר שבו הטמפרטורה של הסביבה הייתה יורדת ב-3 עד -5 מעלות צלסיוס, טווח התוצאות היה משתנה פלאים, יש לזכור שזה לא ביחס ישר.  עליה קטנה, או ירידה קטנה בטמפרטורה הן בעלות השפעה עצומה על לחץ בית הבליעה.

 

מכיוון שעמדו לרשותנו המכשיר , האקדחים בכמה קטרים ומספר לא מבוטל של סוגי תחמושת, נוצל הדבר לא רק לצורך הבדיקה עצמה של קוטר 40, אלא בוצעו גם בדיקות באקדחי 9 מ"מ שיכולות ללמד אותנו על "מוקשים" אחרים בפניהם אנו עומדים בבואנו לדון בנושא מייג'ור/מיינור, ללא תלות בקליבר.

 

עוד דבר שלמנדנו הוא, מידת אי הרלוונטיות של מייג'ור ומיינור בירי מעשי, לעומת משמעותם האמיתית של הכדורים ברחוב בעת לחימה או הגנה עצמית.  דווקא הכדורים שבירי מעשי מוגדרים כמיינור, ברחוב נותנים תוצאות כושר עצירה הרבה יותר טובות מאשר כדורים שמוגדרים מייג'ור.  זה נובע מסיבות היסטוריות, שהירי המעשי העולמי לא השכיל להתאים את עצמו למציאות, ומכיוון שממילא הוא הפך למשחק, משעשע, ומעניין, אך עדיין משחק בלבד, ואיבד את תפקידו המסורתי, ככלי לימוד לירי ללחימה ו/או הגנה עצמית, כמשחק הוא יכול לאמץ לעצמו את חוקי המשחק כפי שהם נראים כבסדר לכוחות המחליטים.

 

אבל מכיוון שרובנו המכריע של המשתפים בירי מעשי הולכים עם אקדחים להגנה עצמית בחיי היום יום שלנו, ולעיתים קרובות מאד אלו הם אותם אקדחים איתם אנו מתחרים, או דומים להם, נטלתי לעצמי חירות לתת כמה מילים גם בנושא הזה בפרק הסיכום, שכן יש לי תקווה שהמסמך הזה יופץ ומי שיוכל להפיק ממנו תועלת, הן בירי מן ההיבט הספורטיבי והן מהיבט ההגנה העצמית, מוזמן ליהנות מן התוצאות.

בסוף מבחינתי, יש את העולם שקיים מתי שאנחנו לא מתחרים, יש את היום יום.

 

דבר נוסף חשוב מאד שהתגלה במהלך הניסוי, הוא הפער העצום בין מה שמפרסמים חלק ממפעלי התחמושת ברחבי העולם, כנתונים בליסטיים של התחמושת שהם מייצרים, לבין מה שמתגלה בפועל במדידה של המהירויות כפי שהיא באה לידי ביטוי מ-'אקדחי-רחוב', האקדחים המשמשים אותנו לירי מעשי ולהגנה עצמית.

 

בתי החרושת נוטים "לייפות" מעט, (ולעיתים הרבה), את הנתונים, הן על ידי שימוש בקני מעבדה, קני מבחן שאורכם ינוע בדרך כלל בין 6 אינץ' ולבין 10 אינץ' במקרים הקיצוניים.

לא רק שקנים אלו ארוכים מאורכם האופייני של קני אקדח רגילים, הם אינם נורים מאקדחים בעלי מנגנון חצי-אוטומטי רגיל, אלא מעמדת בדיקה בה נורים הכדורים מתוך קנה סגור כשכל כוח הגזים דוחף את הקליע קדימה במורד הקנה ללא בזבוז אנרגיה כלשהו על הדיפת המחלק לאחור והשלמת מחזור ירי מלא כפי שקיים באקדח רגיל.  הפערים עצומים.

 

לא מעט בדיקות מבוצעות בתנאים לא נכונים.  משיחות בתחרות האחרונה, דירוג 7 בשוהם, התברר שחלק מן היורים שחששו לגורל כדורי ה-40 אותם הם יורים ביצעו את המדידה במטווח סגור.

נורות להט רגילות, ומנורות פלואורסנטיות מופעלות על ידי זרם החשמל, שהוא זרם חילופין, (AC), בתדר HZ50 שמשגע את מכשירי המדידה של מהירות הקליעים.

המכשיר עובד על עקרון פשוט מאד שבו שתי העיניים, המצויות במרחק ידוע אחת מן השנייה, מקבלות אור באופן קבוע מן הסביבה, ועדיף באזור צל מואר מאד, או בשמש, כששני הגגות הקטנים הלבנים של מכשיר המדידה, מספקים אור שווה וממוצע, שוב, קבוע! לעיניים של המכשיר.  הקליע שעובר, מחשיך לשבריר שנייה את העיניים וכך נרשמת המדידה.

ביצוע מדידה כזו כאמור תחת אור מלאכותי, שאינו נובע מזרם ישר (DC), מחשיך את העיניים בקצב של 50 פעם בשנייה! כלומר אי אפשר לדעת האם העניים של המכשיר הוחשכו כתוצאה ממעבר הקליע מעליהן או כתוצאה מזרם החילופין.

 

בעיה נוספת שהתגלתה במדידות שבוצעו מייד לאחר שהשמועות החלו, אבל לא רק,

גם באליפות ישראל בשנה שעברה, זה ביצוע לא נכון של המדידה מבחינת המרחק של העין הראשונה מקנה האקדח הנבדק.

מכיוון שיחד עם הקליע יוצא גם גל הדף אדיר, ויחד איתם אבק שריפה לא שרוף, ויחד איתם אבק שריפה שעדיין בוער באוויר, חלקיקי עופרת וסתם פיח, יש מרחק ברור ממנו צריך לירות, על פי כל מכשיר בנפרד על פי הכיול הספציפי שלו!!!!

מדידה מתחת לטווח הזה, לדוגמה, פחות 2.4 מטרים ממכשיר PACT (זה שם של חברה ולא שם גנרי לכל מכשירי המדידה בעולם),  תיתן תוצאות לא רלוונטיות למציאות.

 

למשל במדידות שבוצעו באקדח איתו יריתי אני באליפות ישראל בשנה שעברה, אקדח 2000HS נתקבלו תוצאות של כדורי תע"ש במשקל 115 גריין במהירות 1250-1270 רגל בשנייה, תוצאות שמתקבלות שעה שאני יורה כדורי +P+ של חברת ווינצ'סטר במשקל 127 גריין.  תוצאה נכונה תהיה 1150 עד 1170 רגל בשנייה, כפי שהתקבל לאחר שהבודק זז

כ- 70-80  סנטימטרים לאחור מהמכשיר.

 

 

מייג'ור – מיינור

על מנת שכדורים מסוימים יחשבו כמייג'ור או כמיינור עליהם לעמוד בתנאים מינימאליים ברורים.  למיינור, צריך שהמכפלה של משקל הקליע בגריין X מהירות הלוע ברגל בשנייה (f/s ) וחלוקה ב-1000 יתנו 125 או מומלץ מעט למעלה מזה.  למייגו'ר בסטנדרט תוצאת החישוב צריכה להיות  170 או מומלץ מעט גבוה מזה.

 

על מנת לבסס את אמינות הבדיקה, נמדדו שני דברים ידועים שאינם מוטלים בספק, שמאז ומעולם שימשו כסרגל הבדיקה לנושא זה.

מהירות הלוע של כדור בקוטר 0.45 במשקל 230 גריין, שצריך לצאת מהקנה במהירות של כ-830 ר/ש, כשהוא נורה מאקדח קולט גברמנט בעל אורך קנה סטנדרטי של 5 אינץ'.

ומהירות הלוע של כדור 9 מ"מ במשקל 115 גריין כשהוא נורה מאקדח FN סטנדרטי במהירות של 1150-1170 ר/ש, כשהוא נורה מקנה באורך 4.75 אינץ'.

 

אם בוצעה מדידה של שני אקדחים אלו בצירוף התחמושת הרלוונטית, והתקבלו התוצאות הנ"ל, ניתן להתחיל את הבדיקה לגבי הדברים אותם רוצים לבדוק ולבסס או לערער על מעמדם ככדורי מיינור או כדורי מייג'ור בירי מעשי.

 

בקוטר 9 מ"מ על מנת להגיע לפקטור מינימום של 125 על מנת להיחשב כמיינור על הכדורים להגיע למהירויות המינימאליות  הבאות:

משקל קליע

בגריין

מהירות מינימלית

ברגל בשנייה

100

1250

115

1087

123

1016

124

1008

 

 

בקוטר 40 על מנת להגיע לפקטור מינימום של 170 על מנת להיחשב כמייג'ור, על הכדורים להגיע למהירויות המינימליות הבאות:

משקל קליע

בגריין

מהירות מינימלית

ברגל בשנייה

135

1260

150

1134

155

1097

165

1031

170

1000

180

945

 

בקוטר 45 על מנת להגיע לפקטור מינימום של 170 על מנת להיחשב כמייג'ור, על הכדורים להגיע למהירויות המינימליות הבאות:

משקל קליע

בגריין

מהירות מינימלית

ברגל בשנייה

185

919

200

850

230

740

 

עקב ריבויים של אקדחי פלסטיק שונים בעלי אורך קנה קצר מ-5 אינץ' בעיקר בתחום ה-9 מ"מ, בחרתי גם לבחון את הגלוק 17 וגלוק C17 וכן את ה- HS2000 שבבעלותי, כמייצגים לאקדחים המודרניים הקצרים יותר, אני סבור שהתוצאות מעניינות, יש להן השפעה ישירה על תחום המיינור גם בסטנדרט וגם במודיפייד, טבלאות מפורטות בהמשך.

 

ככלל, אני ממליץ לכל אחד יש לו ספק, לבדוק את האקדח שבו הוא עומד להתחרות, יחד עם התחמושת אותה הוא הולך לירות בתחרות, בתנאי מדידה נכונים, כי אחרת הוא מרמה רק את עצמו.

אסור לשכוח שיש לאנשים אקדחים עם קנים שכבר ירו אלפי או יותר כדורים, המידות הפנימיות של הקנים כבר לה מה שהיו פעם....ורצוי מאד למדוד.

 

 

מדידת מהירות לקביעת סטנדרט בדיקה לכיול

קוטר 45: קולט גברמנט – צבאי, קנה באורך 5 אינץ'

תחמושת: פיוקי 230 גריין

מס'

מהירות

פקטור

1

814

187.22

2

863

198.49

3

882

202.86

4

850

195.50

5

844

194.12

6

852

195.96

7

838

192.74

8

811

186.53

 

מהירות ממוצעת: 844.25, פקטור ממוצע: 194.18

תחמושת: S&B 230 גריין

מס'

מהירות

פקטור

1

805

185.15

2

787

181.01

3

773

179.79

4

789

181.47

5

776

178.48

6

786

180.78

7

793

182.39

8

786

180.78

 

מהירות ממוצעת: 786.88, פקטור ממוצע: 181.24

 

קוטר 9 : אקדח FN סטנדרטי אורך קנה 4.75 אינץ'

תחמושת: S&B בתפזורת, קופסא של 250 כד' משקל קליע 115 גריין סדרה 3331/26

מס'

מהירות

פקטור

1

1131

130.07

2

1134

130.41

3

1138

130.87

4

1153

132.60

5

1158

133.17

6

1156

132.95

7

1153

132.60

8

1149

132.14

מהירות ממוצעת: 1146.5, פקטור ממוצע: 131.85

 

 

ניסוי באקדח קצר: 2000HS

החלטתי לנסות את אותה תחמושת בדיוק, תחת אותם התנאים, באקדח מן הדור מודרני, בעל קנה קצר יחסית, שמייצג את אורכי הקנה המקובלים באקדחים העכשוויים.

יש לזכור, שאקדחים אלו מבוססים על טכנולוגית אבק שריפה מודרני, בעל מהירות בעירה גבוהה, ולא נדרש בהם אורך קנה מסורתי, של 5 אינץ' או קרוב לכך.  רוב אבקות השריפה המודרניות, המיועדות לכדורי אקדח, ישלימו את מרב הבעירה, (כ- 95% בקרוב), כבר לאחר 3.5 אינץ' מהקנה.  שימוש בתחמושת מהסוג היותר מסורתי, יכול להוביל לבעיה בחישוב הפקטורים, כפי שאכן נוכחנו לדעת, בשני אקדחים שונים.

מס'

מהירות

פקטור

1

1086

124.89

2

1104

126.96

3

1147

131.91

4

1124

129.26

5

1090

125.35

6

1144

131.56

7

1169

134.44

8

1162

133.63

 

מהירות ממוצעת: 1128.25,  פקטור ממוצע:  129.75

* לא עובר

* גבולי

החלטתי לנסות באקדח שנתן תוצאות קצת יותר נמוכות, גם תחמושת נוספת, כדורי 100 גריין של חברת פיוקי, קליעים בעלי מבנה של קונוס קטום.

מהירות הסף בכדור מן הסוג הזה צריכה להיות 1250 ר/ש, מה שהתברר עד מהרה כנתון לא וודאי.

מס'

מהירות

פקטור

1

1208

120.8

2

1300

130

3

1294

129.4

4

1288

128.8

5

1254

125.4

6

1275

127.5

7

1296

129.6

8

1270

127.0

 

לעומת זאת, ירי בכדורי תע"ש, אותם כדורים ששימשו אותנו לצורך בדיקת הסטנדרט באקדח FN לא היוו בעיה באקדח הזה.  115 גריין תפזורת סוג א' סדרה E/00161

 

מס'

מהירות

פקטור

1

1131

130.07

2

1166

134.09

3

1153

132.60

4

1141

131.22

5

115

132.25

6

1182

135.93

7

1131

130.07

8

1145

131.68

 

כעקרון, טבלאות קביעת הסטנדרט, לצורך ביסוס האמינות הטכנית של הבדיקה, יחד אם התוצאות של המבחן עצמו שמפורטות להלן, צריכות לספק חומר למחשבה ליורים, וגם למי שמחליט איך ולמי לבצע בדיקת מהירות לוע לצורך קביעת הפקטור, כן בדיוק באקדחים הקצרים, ובעיקר באקדחי המודיפייד, בעלי קני C בגלוק, או קנים עם מערכת 'שאומן',

("חליל" בלשון העם).

 

 

אקדח בול 5M בקוטר 40 של א.ש.

סד'

Magtech

180gr

S&B

180

Fiocchi

170gr

IMI

180gr

01106/E

Win

165gr

SXT

Corbon

150gr

+P

Corbon

135gr

+P

1

1058

933

1103

985

1077

1260

1226

2

1043

960

1072

1001

1100

1264

1251

3

1041

959

1092

989

1089

1262

1300

4

1051

966

1082

1003

1099

1258

1260

5

1081

975

1095

968

1099

1262

1202

6

1055

974

1101

983

1102

1245

1244

7

1033

981

1100

981

1089

1280

1243

8

1052

977

1075

968

1117

1263

1266

 

 

אקדח בול 5M בקוטר 40 של א.ב.

סד'

S&B

180gr

IMI

180gr

01105/E

Fiocchi

170gr

Fiocchi

170gr

חוזר*

IMI

180gr

01106/E

Magtech

180gr

 

Magtech

155gr

1

928

974

1082

1089

981

10350

1186

2

962

992

1081

1114

977

1049

1184

3

970

1020

1113

1076

965

1027

1212

4

945

1013

1103

1096

997

1000

1203

5

969

969

1095

1101

989

1000

1189

6

964

973

1065

1073

995

1009

1208

7

943

1004

1086

1078

981

1027

1213

8

949

981

1094

1075

972

1034

1170

 

* בתחמושת פיוקי במשקל קליע 170 גר', בוצע ניסוי נוסף לאחר ניקוי ושימון האקדח.

 

 

גלוק 17 של ד.ה. מוסב לגלוק 22 מ-9 מ"מ ל-40

סד'

Magtech

155gr

S&B

180gr

Fiocchi

180gr

Winchester

Super-X

180gr

1

1138

931

1067

985

2

1154

957

1063

962

3

1139

946

1033

973

4

1141

932

1054

963

5

1148

928

1019

956

6

1122

950

1056

972

7

1143

951

1047

971

8

1164

958

1043

969

באקדח הזה, אף כדור של קורבון במשקל קליע 135 גריין, בלחץ של +P  לא עבר את הפקטור המינימלי של 170.9 מ"מ

בכדורי 9 מ"מ בוצעו מס' ניסיונות גם באקדח בול 5M וגם בגלוק 17 בשני סוגי תחמושת

כדורי פיוקי במשקל קליע 100 גריין וכדורי S&B  מקופסא של 50 כדור בצבע ירוק אדום, במשקל 115 גריין.

למעט תוצאה גבולית אחת, של כדורי פיוקי במשקל 100 גריין, לא התגלתה בעיה.  בכדור הנתון, מהירות הלוע הייתה 1268 ר/ש כך שהפקטור המתקבל הוא 126.8 וזה קצת גבולי בהתחשב בטמפרטורה. שיכולה לרדת, כפי שכבר חווינו באליפות ישראל שנעשתה במזג אוויר סגרירי מאד.

באקדח בול 5M הפקטור הנמוך ביותר בכדורים אלו היה 130.2

 

לצורך הניסוי וההשוואה, עמד לרשותנו אקדח גלוק גלוק 17 מסדרה C, דהיינו עם קומפנסטור מובנה בקנה ובמחלק.  החשיבות בניסוי הזה, שלא הוחלף שום דבר באקדח למעט הקנה עצמו, מקנה C לקנה רגיל.  מכיוון שהניסוי נעשה באותם הכדורים, מאותה סדרה ובפועל מאותה קופסא, באותם בתנאים בדיוק, מאותו אקדח ובאותו זמן, זה מאד מעניין לצפות בתוצאות, ולהבין עד כמה אקדחי C יכולים להיות "מסוכנים" ליורים במודיפייד, בעיקר באקדחי גלוק 19, והתוצאות הן של גלוק 17!!

 

שני סוגי כדורים נבחנו באקדח: Lapua 123gr , ו- Dynamite-Noble 124 gr

 

Lapua 123gr

Dynamite-Noble 124gr

סד'

גלוק 17

גלוק 17C

גלוק 17

גלוק 17C

1

1075

1031

1177

1046

2

1068

1035

1167

1112

3

1084

1042

1173

1116

4

1075

1034

1164

1120

5

1068

1025

1173

1128

6

1081

1047

1166

1133

7

1073

1018

1158

1133

8

1073

1027

1157

1116

 

 

על הגנה עצמית

אצל לא מעטים מאיתנו, אקדחי הירי המעשי הם בעצם אותם אקדחים אותם אנו מחזיקים ונושאים להגנה עצמית.  מעניין היה לבדוק באותם התנאים באותם האקדחים, גם תחמושות המיועדות בעיקר להגנה עצמית.  מכיוון שרוב האנשים ממילא הולכים עם אקדחי 9 מ"מ להגנה עצמית, ואת אקדחי וכדורי ה-40 הם שומרים לירי המעשי, וממילא כבר בטבלאות מופעים כמה כדורים שהם בעצם כדורים שנבנו עם אוריינטציה ללחימה, בחרתי להתרכז בירי של כדורי 9 מ"מ "נפוצים" בארץ (במסגרת המגבלות הקיימות), וקצת בקוטר 45 למי שעוד הולך עם אקדח כזה להגנה עצמית, חוץ ממני.

עוד מעניין לציין שעמד לרשותנו אקדח יריחו FB בעל אורך קנה של 3.5 אינץ' ובהחלט היה מעניין לצפות בתוצאות של מהירות הלוע גם מאקדח זה.

 

הטבלאות מוכיחות שני דברים ברורים.  האחד, שנתוני ביהח"ר כפי שהם מתפרסמים, לא ממש מתקיימים באקדחים האמיתיים.  והשני שכדורים שבנויים להגנה עצמית/לחימה, הם בעלי אבק שריפה הבוער במהירות גבוהה מאד, הראיה היא שגם מקנה קצר, איכותי אמנם יותר מהרגיל, שכן קני תע"ש הפוליגונים, הם מהשורה הראשונה, אך גם בקנה קצר מתקבלת מהירות לוע גבוה כמו בקנים ארוכים ממנו.

כדור Winchester SXT 127gr +P+

סד

יריחו FB

FN

HS2000

1

1230

1261

1237

2

1221

1267

1221

3

1235

1286

1254

4

1254

1262

1228

5

1226

1253

1228

6

X

1274

1239

7

X

1259

1245

8

X

1255

1250

 

זהו אחד מהכדורים היותר טובים להגנה עצמית שקיימים היום בעולם, יש טובים ממנו אך במעט אמנם, אך את אלו לפחות ניתן לרכוש בארץ מידי פעם, וזה מה שקובע.

לכדורים אלו יש כושר עצירה של מעל 90%

 

גם בקוטר 45 בוצע ניסוי בכדורי Hydra-Shok במשקל קליע של 230 גריין, בשני אקדחים. 

קולט גברמנט עם קנה באורך 5 אינץ' וקולט קומנדר עם קנה באורך 4.25 אינץ'.

סד'

גברמנט

קומנדר

1

859

832

2

879

856

3

856

818

4

859

811

5

868

836

6

849

812

7

860

829

8

849

824

 

כדורים אלו בשני סוגי האקדחים, בשני אורכי הקנה, בהחלט נותנים את מהירות הלוע המצופה מהם.

לכדורים אלו יש את כושר העצירה הגבוהה ביותר בקוטר זה, מעל 90%.

 

 

 

 

 

 

 

הערות ותגובות

 

 

Home


מסמך זה מוצג כמות שהוא ללא ערבות או אחריות, מפורשת או משתמעת, בהתייחס למידע הכלול בו.  המחבר/ים מסיר/ים כל אחריות, משתמעת או אחרת, מכל אדם המעוניין על דעת עצמו לפעול או להסתמך על תוכן מסמך זה.


כל הזכויות שמורות © 2006